Polak, Węgier – dwa bratanki. Ale co właściwie wiemy o kraju noblisty Imre Kertesza i Aniko Polgar, poetki nominowanej do Nagrody Europejskiego Poety Wolności w 2016 roku? 12 grudnia Klub Siedmiu Przygód zaprasza najmłodszych na wyprawę, podczas której poznają m.in. węgierskie bajki i animacje, zmierzą się z najsłynniejszym węgierskim wynalazkiem i stworzą wzory węgierskiego haftu ludowego.

Krolik_i_jelen

Królik i jeleń, reż. Péter Vácz

Poranek z węgierską kulturą rozpocznie animacja Pétera Vácza – Królik i jeleń. Film zdobył ponad 70 nagród na całym świecie. Opowiada o dwóch światach, które nie mogą ze sobą się spotkać, i przyjaźni, pokonującej wszystkie przeciwności losu. Reżyser w swojej opowieści wprowadza wątek trójwymiarowości – temat ten spędzał sen z powiek również Ernő Rubikowi, wynalazcy najsłynniejszego węgierskiego wynalazku, bűvös kocka.

Kostka Rubika, zaprojektowana przez Węgra ponad czterdzieści lat temu, doczekała się wielu odsłon i metod układania. O grze logicznej Rubika opowie dzieciom Adam Polkowski, który temat zgłębił mistrzowsko i zgarnął laury Mistrza Polski w układaniu Kostki Rubika na czas w 2010 roku.

12 grudnia, 09:30 – 09:50: „Królik i jeleń” – węgierska animacja w reżyserii Pétera Vácza z 2013 roku.
10:00 – 10:20: Magiczna kostka Ernő Rubika. Po co Rubik wymyślił kostkę? Ile czasu sam ją układał? W barwny świat gry logicznej Rubika wprowadzi dzieci Adam Polkowski, Mistrz Polski 2010 w układaniu Kostki Rubika, prezes Polskiego Stowarzyszenia Speedclubingu, Delegat Światowej Federacji Speedclubingu i współtwórca największej polskiej strony poświęconej Kostce Rubika www.kostkarubika.org.

Julianna_Dorosz_._fot._Gracjan_Majchrzak

Julianna Dorosz, fot. Gracjan Majchrzak

W sobotnie przedpołudnie w Klubie Siedmiu Przygód usłyszymy bajki w performatywnym czytaniu Julianny Dorosz. Historie autorstwa jednego z najbardziej znanych węgierskich bajkopisarzy Ervina Lazara opowiadają o poecie, wierszoklecie, bardzie, mistrzu słowa, trubadurze, wierszopisie i jego przyjaciołach. Julianna Dorosz, młoda aktorka z Podlasia, pracuje w Teatrze Animacji w Poznaniu. W wolnej chwili lubi wracać w rodzinne strony, gdzie gra w gwarze podlaskiej w Teatrze Czrevo. Bajki będą wstępem do „poetyckich” warsztatów, podczas których dzieci będą dociekać, kim dzisiaj jest twórca poezji. Z pomocą przyjdą im kukiełki poetów, które sami stworzą pod okiem aktorki-lalkarki.

12 grudnia, 10:30 – 11:15: Poeta Lauriusz i jego przygody. Literatura dziecięca Ervina Lazara z pokazem aktorsko-lalkarskich Julianny Dorosz. Poecie w jego przygodach towarzyszą przyjaciele – mistrz Śrubka, rzępolący muzyk Wiolin i trzpiotowata Klopedia Kieszonka.
[Moduł 1] 11:30 – 12:15: Zrób sobie poetę! Warsztaty tworzenia kukiełek-poetów, które pomogą młodym twórczym duszom w poetyckich zmaganiach.

Marta_Tomaszewska-Gruszka

Marta Tomaszewska-Gruszka w swojej pracowni

Najbardziej charakterystycznym węgierskim rękodziełem jest haft. W szczególności wzory z Kalocsa i Matyóföld przyciągają uwagę barwami i motywami kwiatowymi. Legenda głosi, że gdy Turcy pojmali jednego z Węgrów, jego dziewczyna poszła do samego sułtana z prośbą o uwolnienie. Ten, nie chcąc uwolnić młodzieńca, zażyczył sobie ubrania z wpiętym bukietem kwiatów – życzenie nie do spełnienia, bo właśnie był środek surowej zimy. Ale sprytna dziewczyna wyhaftowała kolorowe goździki, tulipany i róże w tak piękny sposób, że zachwycony i wzruszony sułtan uwolnił chłopaka.

Podczas zajęć z Martą Tomaszewską-Gruszką dzieci poznają złoty okres rozwoju węgierskiej kultury ludowej i sami, przy użyciu pasteli olejnych, stworzą wzory inspirowane tradycyjnymi haftami. Prace zostaną zalaminowane, co utrwali i wzmocni barwy prac. Warsztaty poprowadzi dyplomowana malarka i projektantka graficzna. Marta Tomaszewska-Gruszka zajmuje się różnymi dziedzinami sztuk wizualnych, głównie malarstwem, którego tematem jest człowiek i jego emocje. W swojej pracowni – Galerii MOMARTE – prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

[Moduł 2] 11:30 – 12:30: Malowane hafty. Warsztaty tworzenia węgierskich ludowych wzorów z Martą Tomaszewską – Gruszką przy użyciu oryginalnej techniki: pasteli olejnych i laminatu.

W przerwie między zajęciami i tym razem nie zabraknie regionalnych smakołyków prosto z Węgier. O kubki smakowe młodych poszukiwaczy przygód zadbają autorki blogu „Wszystko co kocham”, przygotują m.in. naleśniki a la Gundel (budapesztańska restauracja Karola Gundela do dziś jest jedną z najbardziej prestiżowych w kraju) i tort według przepisu słynnego XIX-wiecznego cukiernika Jozsefa C. Dobosa, receptura którego aż do 1906 roku pozostawała tajemnicą.

Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat. Udział w wydarzeniach Klubu Siedmiu Przygód jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Zapisy na warsztaty o tematyce węgierskiej ruszają 3 grudnia.

Szczegółowa informacja o programie oraz zapisach >> | Wydarzenie na facebooku >>