Drugi dzień intensywnego programu festiwalowego rozpoczęliśmy debatą o wolności w kulturze w Teatrze Szekspirowskim. Słowo „wolność” odmienialiśmy przez wszystkie przypadki i ustawialiśmy w najróżniejszych kontekstach podczas spotkań autorskich z poetami nominowanymi i ich tłumaczami. Wieczór zdominowała poetycka energia Wojciecha Borosa i uczestników slamu poetyckiego. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia krótkiej relacji z najciekawszymi fragmentami wydarzeń.

Zapraszamy na trzeci dzień EPW, m.in. na spotkania autorskie w Galerii Pionova, Konfrontacje Krystyny Dąbrowskiej i Urszuli Kozioł oraz debatę Zagranice polskiej poezji o fenomenie polskiej poezji i sposobach jej promowania za granicą.  Szczegółowy program >> 

Z każdej dyspozycji psychicznej, wielki poeta, obdarzony talentem, może wyprowadzić znakomity wiersz. Jeśli temperament jakiegoś poety pobudza go do krytycyzmu społecznego, to może być to moim zdaniem wybitna poezja.

Piotr Matywiecki

Zacząłem pisać poezję, gdy byłem bardzo młody, pod wpływem poetów romantycznych. Wydawało mi się to wtedy właściwym sposobem pisania. Teraz uważam inaczej.

Erkka Filander

We don’t want to live post-soviet life. We – my generation – we haven’t seen Soviet Union, but we grow up with it.

Taev Chakhian

Zdarza mi się zapłakać nad wierszem, ale dużo częściej człowiek wzrusza się kiedy słyszy muzykę.

Paweł Sołtys

Zwycięzcy w poetyckim slamie: Tamara Titkowa (1. miejsce) i Iwo (2. miejsce). W finale zmierzyły się trzywersowce o wyciąganej kresce i o kropce!


Tytułowy cytat pochodzi z Krytycznego Kwadransa Agnieszki Wolny-Hamkało. Zdjęcia: Bogna Kociumbas, notował: Józef Bongowski