Poprzednie edycje EPW

Europejski Poeta Wolności 2016

Czwarta edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności odbyła się w Gdańsku w dniach 17 – 19 marca 2016 r.  To były trzy dni spotkań z europejską poezją na najwyższym poziomie, debaty z udziałem literackich autorytetów, krytyczne rozmowy o przekładzie poezji oraz gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska. Nagrodę zdobyła rumuńska poetka Ana Blandiana oraz jej tłumaczka Joanna Kornaś-Warwas. Festiwal zakończył się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim galą wyreżyserowaną przez Pawła Passiniego „Słowa skrzydlate. Bukiet piór”.

Gośćmi Festiwalu byli, m.in.: D.A. Powell, Olga Tokarczuk, Stefan Chwin, Tadeusz Dąbrowski, Agnieszka Wolny-Hamkało, Karol Maliszewski, Piotr Śliwiński, Grzegorz Jankowicz, Piotr Sommer, Jacek Denhel, Ryszard Krynicki, Jacek Podsiadło, Andrzej Kopacki, Marcin Wicha, Przemysław Dębowski i Anna Pol.

Pobierz broszurę festiwalową, przybliżającą ideę Festiwalu oraz jego program

 

Do Nagrody nominowane były tomy siedmiu poetów z siedmiu krajów europejskich. W przekładzie na język polski ukazały się po raz pierwszy. Poznaj wiersze i sylwetki poetów oraz ich tłumaczy nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności w 2016 roku. Seria Europejskiego Poety Wolności dostępna jest do nabycia w Instytucie Kultury Miejskiej (Długi Targ 39/40 w Gdańsku) oraz na stronie wydawnictwa terytoria.com.pl

 

epw-nominacje2016

 

Europejski Poeta Wolności 2010 – 2014

Przejdź do strony archiwalnej