Światowy Dzień Poezji z Aną Blandianą w Warszawie

swiatowy dzien poezji21 marca, w Międzynarodowy Dzień Poezji, w Warszawie spotkamy się z Anikó Polgár (Węgry), Lidiją Dimkovską (Macedonia), Danielem Jonasem (Portugalia), Juhaną Henrikki Harju (Finlandia), Kiriakosem Charalambidisem (Cypr), Aidasem Marčėnasem (Litwa) oraz laureatką Nagrody Europejski Poeta Wolności Aną Blandianą (Rumunia). Spotkanie, połączone z czytaniem wierszy w oryginale i przekładzie na polski, odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Jazdów 2, Warszawa, godz. 18.30).

 

Międzynarodowy Dzień Poezji został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO, obchodzony jest na całym świecie 21 marca. Ideą przedsięwzięcia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Marzec jest miesiącem poezji nie tylko w Gdańsku – w warszawskim metrze w ramach akcji Wiersze w metrze pokazywane są wiersze z całej Europy.

21 marca poeci spotkają się w Warszawie, by wspólnie z czytelnikami świętować ten wyjątkowy dzień. Z tej okazji organizatorzy Wierszy w metrze oraz Festiwalu Europejski Poeta Wolności zapraszają na niepowtarzalny wieczór poezji, podczas którego wystąpią poeci z ośmiu krajów europejskich:
Anikó Polgár (Węgry), Ana Blandiana (Rumunia), Lidija Dimkovska (Macedonia), Daniel Jonas (Portugalia), Juhana Henrikki Harju (Finlandia), Kiriakos Charalambidis (Cypr), Aidas Marčėnas (Litwa).

Polskie przekłady wierszy przeczytają Beata Jewiarz i Łukasz Lewandowski. Autorami przekładów wierszy są: Anna Górecka, Joanna Kornaś-Warwas, Danuta Cirlić-Straszyńska, Michał Lipszyc, Łukasz Sommer, Małgorzata Borowska, Michał Bzinkowski, Paulina Ciucka.

Organizatorzy i partnerzy:
Biuro Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, #EUNIC, Węgierski Instytut Kultury, Rumuński Instytut Kultury, Ambasada Macedonii w Polsce, Instituto Camoes, Ambasada Finlandii w Polsce, Ambasada Republiki Cypryjskiej w Warszawie, Litewskie Centrum Kultury, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, CSW Zamek Ujazdowski