Europejski Poeta Wolności to wielowymiarowa inicjatywa poetycka: festiwal, nagroda i seria wydawnicza. 17-20 kwietnia spotkamy się w Gdańsku podczas ósmej edycji wydarzenia.

Autorkami programu Festiwalu Europejski Poeta Wolności 2024 są Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda:
„Tegoroczny festiwal to okazja do spojrzenia na poezję z wielu stron. Będzie to opowieść o poezji w działaniu, poezji zaangażowanej, poezji w tłumaczeniu, poezji jako performatywnym geście, poezji jako ratunku i pocieszeniu w niespokojnych czasach wielu kryzysów, w których żyjemy. Nade wszystko będzie to moment zadawania pytań, dociekliwych spojrzeń i dyskusji. Zapraszamy do tej wspólnoty rozmów, myśli i działania.”

Nasze zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli m.in. Mariusz Szczygieł, Magda Heydel, Jerzy Jarniewicz, Michał Rusinek, Katarzyna Kasia, Jakobe Mansztajn, Małgorzata Halber, Tomasz Różycki, Agnieszka Wolny-Hamkało, Tomasz Stawiszyński. Osobiście poznamy również laureatki oraz nominowanych i nominowane do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności.
POZNAJ WSZYSTKICH GOŚCI I GOŚCINIE FESTIWALU

Zachęcamy do udziału w debatach, spotkaniach, warsztatach, wydarzeniach poetycko-artystycznych oraz spacerach literackich. Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Na wskazane w programie wydarzenia obowiązują zapisy. Wybrane spotkania będą tłumaczone na język angielski oraz PJM. Wszystkie stacjonarne wydarzenia odbędą się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej (Targ Rakowy 11, Gdańsk).
POZNAJ SZCZEGÓŁY PROGRAMU FESTIWALU


W trakcie festiwalu wręczymy Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Laureatkami w 2024 roku zostały chorwacka poetka Monika Herceg i jej tłumaczka Aleksandra Wojtaszek. 20 kwietnia o 16.00 zapraszamy na spotkanie z laureatkami i tomem poetyckim „Okres ochronny.”. Tego samego dnia o tłumaczeniu poezji porozmawiamy z autorami i autorkami przekładów nominowanych tomów. 17 kwietnia o 21.00 podczas „Nocnego czytania poezji” spotkamy nominowanych poetów i poetki. W specjalnie zaaranżowanym środowisku artystyczno-dźwiękowym publiczność będzie miała szansę wysłuchać wierszy nominowanych oraz porozmawiać z nimi w nieformalnej atmosferze wieczora.
POZNAJ LAUREATKI NAGRODY EPW 2024
POZNAJ NOMINOWANE DO NAGRODY TOMY POEZJI

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej
Partnerzy: Versopolis, Nurty. Księgarnia IKM, Festiwal Miłosza, Rok Miłosza, Wydawnictwo Znak, Latvian Literature, Finnish Literature Exchange
Patroni medialni: „Pismo. Magazyn opinii”, „Książki. Magazyn do czytania”, trójmiasto.pl, Prestiż. Magazyn trójmiejski, Czas Literatury
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury