Filmowe podsumowanie festiwalu

Ostatnia edycja Festiwalu EPW to była prawdziwa radość! Otoczeni pięknymi tomami serii wydawniczej EPW Nominacje i zaopatrzeni w świetny program stworzony przez Magdę Kicińską i Małgosię Lebdę mieliśmy wielką przyjemność spotkać się z Państwem w Instytucie Kultury Miejskiej. Jak było? (…)

Zobacz więcej

Tomy EPW w dystrybucji Motyli Książkowych

Jak kupić tomy serii EPW z dowolnego miejsca na świecie, w dodatku z dwudziestoprocentową zniżką? Najlepiej skorzystać z sieci sprzedaży wysyłkowej Motyle Książkowe, która od niedawna oferuje nasze tytuły. Listę dostępnych książęk znajdziecie, klikając TU. Podczas odwiedzin Trójmiasta waro wybrać (…)

Zobacz więcej

Rezydencje Literackie „Piszę w Gdańsku” w roku 2024

Instytut Kultury Miejskiej zakończył nabór do programu Rezydencji Literackich 2024. Siedem osób będzie mogło zrealizować swoje projekty literackie w Gdańsku. W tym roku będą to: Yulia Artemova (Białoruś), Ivan Baidak (Ukraina), Olga Kukuła (Ukraina) oraz z Polski Urszula Jabłońska, Juliusz (…)

Zobacz więcej

Otwieramy nabór zgłoszeń do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności w cyklu 2024-2026

Europejski Poeta Wolności to inicjatywa odbywająca się w cyklu dwuletnim. W kwietniu br., realizowanym w Gdańsku festiwalem poetyckim, zamknęliśmy edycję 2022-2024. W związku z tym Miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej ogłaszają otwarty nabór zgłoszeń do 9. edycji Nagrody Europejski (…)

Zobacz więcej

Przemowy Moniki Herceg, Europejskiej Poetki Wolności 2024, i jej tłumaczki Aleksandry Wojtaszek

19 kwietnia 2024 wręczyliśmy – po raz ósmy – Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Tym razem Jury w składzie Anna Czekanowicz, Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk oraz Andrzej Jagodziński (niegłosujący (…)

Zobacz więcej

Laudacja dla Moniki Herceg i Aleksandry Wojtaszek

19 kwietnia podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności przewodniczący jury, Krzysztof Czyżewski, wygłosił laudację dla tegorocznych laureatek. Zapraszamy do zaponania się z jej treścią. „Ósma edycja Nagrody Europejskiego Poety Wolności przebiegała pod znakiem wybitnych osobowości poetyckich, (…)

Zobacz więcej

Pofestiwalowe podziękowania

„Bardzo mi zależało, żeby program był jak najbardziej inkluzywny, żeby zapraszał do poezji tych i te, którzy dotąd niekoniecznie po nią sięgali. Żeby zaproponował różne sposoby doświadczania poezji, przepływające pomiędzy gatunkami, formami i rozumieniem tego, jaką rolę dzisiaj może ona (…)

Zobacz więcej

Wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2024

„Poezja Moniki Herceg to przejmujący krzyk wolności. Rodzi się z niego nowy, odważny głos młodego pokolenia” – czytamy w uzasadnieniu Jury, które jednogłośnie przyznało Nagrodę Europejskiej Poetki Wolności 2024 chorwackiej autorce Monice Herceg, a nagrodę za przekład jej tłumaczce Aleksandrze (…)

Zobacz więcej

Garść praktycznych informacji festiwalowych

Już za chwilę rozpoczniemy festiwal, dlatego zachęcamy do zapoznania się z przydatnymi informacjami informacjami i ważnymi aktualizacjami: 📍 wszystkie miejsca na wykład mistrzowski Mariusza Szczygła (17.04, 19.00) są już zarezerwowane, ale osoby chętne zapraszamy do IKM na transmisję wydarzenia (start (…)

Zobacz więcej

Nabór na rezydencje literackie w Gdańsku otwarty!

Instytut Kultury Miejskiej ogłasza nabór do programu gdańskich rezydencji literackich, skierowanych do tłumaczy i tłumaczek z Polski, autorów i autorek z Białorusi i Ukrainy, a także badaczy i badaczek kultury. W naborze, który trwa do 5 maja, wyłonionych zostanie siedmioro rezydentów i (…)

Zobacz więcej