Garść praktycznych informacji festiwalowych

Już za chwilę rozpoczniemy festiwal, dlatego zachęcamy do zapoznania się z przydatnymi informacjami informacjami i ważnymi aktualizacjami: 📍 wszystkie miejsca na wykład mistrzowski Mariusza Szczygła (17.04, 19.00) są już zarezerwowane, ale osoby chętne zapraszamy do IKM na transmisję wydarzenia (start (…)

Zobacz więcej

Nabór na rezydencje literackie w Gdańsku otwarty!

Instytut Kultury Miejskiej ogłasza nabór do programu gdańskich rezydencji literackich, skierowanych do tłumaczy i tłumaczek z Polski, autorów i autorek z Białorusi i Ukrainy, a także badaczy i badaczek kultury. W naborze, który trwa do 5 maja, wyłonionych zostanie siedmioro rezydentów i (…)

Zobacz więcej

Slam! na Targu. Spróbuj swoich sił w slamie poetyckim

Zapisy na slam odbywający się w ramach Festiwalu Europejski Poeta Wolności są już zamknięte (wyczerpały się miejsca), ale osoby chętne do spóbowania swoich sił w tej formie poetyckiej potyczki zapraszamy 26 kwietnia, po sąsiedzku, do Biblioteki Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej (…)

Zobacz więcej

Żegnamy profesora Zbigniewa Mikołejkę

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci profesora Zbigniewa Mikołejki, wybitnego intelektualisty, filozofa, historyka religii, eseisty. Przez lata mieliśmy przywilej wymieniać jego nazwisko wśród nazwisk jurorów Nagrody Europejski Poeta Wolności. Zawsze świetnie przygotowany, wyposażony w energię i celne poczucie humoru, (…)

Zobacz więcej

Wieczór wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności. Święto poezji w Instytucie Kultury Miejskiej

19 kwietnia po raz ósmy wręczymy Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Wyróżnienie o międzynarodowym zasięgu i renomie otrzymają chorwacka poetka Monika Herceg i jej tłumaczka Aleksandra Wojtaszek. Zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej na wieczór świętowania – sukcesu laureatek, (…)

Zobacz więcej

Versopolis w Gdańsku, czyli śniadanie z poezją ze Szwecji i Ukrainy

Dwie poetki młodego pokolenia – Lubow Jakymczuk pochodząca z Perwomajska leżącego w obwodzie Ługańskim w Ukrainie oraz Pernilla Berglund z miasta Umeå w północnej Szwecji spotkają się z trójmiejską publicznością podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Połączyła je sieć Versopolis, która (…)

Zobacz więcej

Festiwal Europejski Poeta Wolności 2024

Europejski Poeta Wolności to wielowymiarowa inicjatywa poetycka: festiwal, nagroda i seria wydawnicza. 17-20 kwietnia spotkamy się w Gdańsku podczas ósmej edycji wydarzenia. Autorkami programu Festiwalu Europejski Poeta Wolności 2024 są Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda:„Tegoroczny festiwal to okazja do spojrzenia na poezję (…)

Zobacz więcej

Ogłaszamy szczegółowy program festiwalu!

Dopięty i dopieszczony – program tegorocznej edycji Festiwalu Europejski Poeta Wolności poleca się Państwa życzliwej uwadze! 17-20 kwietnia spotkamy się w Gdańsku m.in. z Mariuszem Szczygłem, Magdą Heydel, Jerzym Jarniewiczem, Michałem Rusinkiem, Katarzyną Kasią, Jakobe Mansztajnem, Tomaszem Różyckim, Agnieszką Wolny-Hamkało, (…)

Zobacz więcej

Jury Nagrody EPW o poezji Moniki Herceg

Jakimi słowami Jurorzy i Jurorki Nagrody EPW określiliby poezję tegorocznej laureatki,, Moniki Herceg? Dlaczego warto przeczytać tom Okres ochronny. w tłumaczeniu Aleksandry Wojtaszek? Co ważnego Olga Tokarczuk, Krzysztof Czyżewski, Beata Stasińska, Anda Rottenberg, Anna Czekanowicz i Andrzej Jagodziński odnaleźli dla (…)

Zobacz więcej

Monika Herceg z tytułem Europejskiej Poetki Wolności 2024!

Chorwacka poetka Monika Herceg zwycięża w konkursie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” 2024. 34-letnia autorka jest najmłodszą laureatką w historii wyróżnienia. Nagrodą uhonorowana została również tłumaczka zwycięskiego tomu, Aleksandra Wojtaszek. Jury zwróciło uwagę, że zbiór poetki – „Okres (…)

Zobacz więcej