Znamy finalistów i finalistki Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 

Europejski Poeta Wolności to nagroda literacka, festiwal poezji i seria wydawnicza prezentująca tomy autorów i autorek nominowanych w danej edycji konkursu. Finalistami Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2024 zostało sześcioro poetów i poetek wraz z tłumaczami. Są to: (…)

Zobacz więcej

Spotkanie z Uładzimierem Arłouem laureatem Nagrody Literackiej EPW 2010

Serdecznie zapraszamy na Spotkanie z Uładzimirem Arłouem (Laureatem nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności) wokół współczesnej literatury białoruskiej – „Jak rodzą się książki”.  Spotkanie odbędzie się w piątek 23.09 o godz. 18:00 w Sieni IKM  Podczas spotkania odbędzie się także kiermasz nowości literatury białoruskiej, (…)

Zobacz więcej

Trwa nabór zgłoszeń do Nagrody EPW w edycji 2022-2024

Miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej ogłaszają otwarty nabór zgłoszeń do 8. edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności. Nagroda przyznawana jest od 2010 roku poetom i poetkom europejskim oraz ich tłumaczom i tłumaczkom na język polski. Celem Nagrody jest popularyzacja i (…)

Zobacz więcej

Po Festiwalu…

Zakończyliśmy siódmą edycję Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności. Były zaskoczenia podczas części artystycznej, ciekawość w trakcie przysłuchiwania się rozmowom, wzruszenia na gali – piękna laudacja Jury i wystąpienia laureatek. Mamy nadzieję, że Państwo – publiczność i współtwórcy Festiwalu – (…)

Zobacz więcej

Sieć VERSOPOLIS

Versopolis to międzynarodowa platforma poetycka, która powstała, by wspierać młodych twórców i promować ich poezję poza granicami ojczystych krajów. Sieć działa od 2014 roku i dotąd włączyła w swoje działania ponad 320 poetek i poetów. Początkowo współtworzone przez 11 festiwali (…)

Zobacz więcej

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN (International Cities of Refuge Network) oferuje azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie. Sieć powstała w 2005 roku w Norwegii, a jednym z jej (…)

Zobacz więcej

Festiwalowe kompendium wiedzy (nie)zbędnej

3 dni, 10 spotkań z poetami i poetkami z 9 krajów, 7 pięknych gdańskich lokalizacji, 2 stoczniowe wieczory z poezją i muzyką, 2 serie interwencji artystycznych, performans dźwiękowy, warsztat czytania poezji, gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska. No i oczywiście (…)

Zobacz więcej

„Co sprawia, że wiersz jest dobry?” | warsztaty czytania poezji 

Wydaje ci się, że czytanie wierszy jest trudne? Że to jak lot w kosmos i z powrotem? Gdy słyszysz słowa „poezja współczesna”, odpowiadasz: „chyba mam włączone żelazko!” i uciekasz? Przyjdź na warsztaty czytania poezji do księgarni Wydawnictwa Marpress (Targ Rybny (…)

Zobacz więcej

Księgarnia Festiwalowa Marpress

Do księgarń zapraszamy zawsze, ale w trakcie Festiwalu w szczególnie mocno polecamy wizytę w naszej partnerskiej księgarni Wydawnictwa Marpress (Targ Rybny 10B). Na miejscu będzie można znaleźć:– książki autorstwa festiwalowych gości,– specjalną ofertę książek poetyckich przygotowaną na czas Festiwalu,– książki (…)

Zobacz więcej

Tomy tegorocznej edycji EPW

Tomy tegorocznych finalistek i finalistów Nagrody EPW są już dostępne – pachną farbą drukarską i kuszą pięknymi, tłoczonymi okładkami, które zaprojektował Wojtek Kwiecień-Janikowski. W serii Europejski Poeta Wolności – Nominacje ukazało się dotąd PIĘĆDZIESIĄT JEDEN tomów autorów i autorek nominowanych (…)

Zobacz więcej