Home » Aktualności

Aktualności

Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności odbędzie się 9-11 czerwca 2022 r.

7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności odbędzie się 9-11 czerwca w Gdańsku. Wezmą w niej udział goście z Polski i zagranicy, w tym poeci i poetki oraz ich tłumacze nominowani do Nagrody Europejski Poeta Wolności. Finaliści konkursu – poeci i tłumacze to: Anja Golob (Słowenia) w tłumaczeniu Marleny Grudy i Miłosza Biedrzyckiego, Kateryna Kałytko (Ukraina) w tłumaczeniu Anety Kamińskiej, Marianna Kijanowska (Ukraina) w tłumaczeniu Adama Pomorskiego, Luljeta Lleshanku (Albania) w tłumaczeniu Doroty Horodyskiej, Petr Hruška (Czechy) w tłumaczeniu (…)

Zobacz więcej

Europejska poezja w mieście

Wiersze pięciorga poetów i poetek można spotkać na przystankach gdańskiej komunikacji miejskiej w całym Gdańsku. Jest to poezja finalistów Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2022. To nie jest pierwszy raz, kiedy organizatorzy festiwalu wchodzą z poezją w przestrzeń miejską. – Co roku Instytut Kultury Miejskiej wychodzi z poezją do przestrzeni miejskiej. To nie tyle akcja, co apel o obecność literatury w naszym codziennym życiu. Mamy nadzieję, że poetyckie plakaty zatrzymają na chwilę zabieganych przechodniów, sprowokują do refleksji albo (…)

Zobacz więcej

Jaan Kaplinski (1941 – 2021)

Jaan Kaplinski (1941 – 2021) Drzemiący na słońcu kocur Śni jak pewnego razu Zawołano go KICI (przekład Aarno Puu)   Wrześniowy „Tygodnik Powszechny” (nr 39/2021) przyniósł piórem Krzysztofa Czyżewskiego  wspomnienie o Jaanie Kaplinskim – estońskim poecie, filozofie i krytyku. Jann Kaplinski zmarł 8 sierpnia tego roku, a przywoływana przez Czyżewskiego opowieść o estońskim poecie, synu Polaka, jednego z milionów, których połknął sowiecki gułag, pokazuje jak niezwykle tożsame są losy pozornie odległych sobie istnień. Jaan Kaplinski był nominowany do Nagrody Europejskiego (…)

Zobacz więcej

Rezydencje literackie w Gdańsku. Ruszył nabór!

Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk ogłaszają nabór do programu rezydencji literackich skierowanego do pisarzy i pisarek oraz tłumaczy i tłumaczek z Polski, a także autorów i autorek z Białorusi. W ramach konkursu wyłonionych zostanie troje rezydentów, którzy spędzą w Gdańsku od 4 do 8 tygodni. Program “Rezydencje Literackie” realizowany jest we współpracy z Krakowem (Krakowskim Biurem Festiwalowym) i Warszawą (Staromiejskim Domem Kultury) oraz Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury. Rezydencje twórcze dla pisarzy i tłumaczy mają w Europie bogatą (…)

Zobacz więcej

Poezja w mieście: zapraszamy na spotkanie na trawie i czytania

Wracamy ze spotkaniami z poetami i poetkami na żywo! Po ponad rocznej przerwie, po czasie spędzonym w zamknięciu. Tym razem spotkamy się w dwóch miejscach, by w wakacyjnym klimacie przysłuchiwać się wierszom i porozmawiać z ich autorami.  Usiądziemy na trawie, by spotkać się twarzą w twarz, posłuchać, jak nasi goście czytają swoje wiersze i poznać się poza ekranem komputera/telefonu. W tym roku do Gdańska przyjadą: Tibor Babiczky z Budapesztu, Iwan Christow z Sofii, Danae Sioziou z Aten i Nada Topić z (…)

Zobacz więcej

Kosmos pachnie ziemią. Gdańsk dla Białorusi

W sierpniu 2020 roku w Białorusi rozpoczęła się nowa epoka – epoka protestów, podwórkowych koncertów, masowych spacerów kobiet ubranych w barwy narodowe oraz umieszczania na balkonach i w oknach czerwono-biało-czerwonych flag. A także epoka zatrzymań, aresztów, więzień, przemocy i coraz ostrzejszych represji: dziś nawet czytanie książki po białorusku w przestrzeni publicznej grozi mandatem.  Instytut Kultury Miejskiej jest instytucją, która program działań literackich konstruuje wokół uniwersalnych wartości, ze szczególnym uwzględnieniem wolności. W Gdańsku pielęgnujemy postawę zgodnie z którą wolność i solidarność stanowią (…)

Zobacz więcej

Open call: Queer Poetry X-Philes

Kolektyw X-Philes zaprasza do przesyłania qeerowej poezji, w której odzwierciedla się  nieheteronormatywne doświadczenie – z wybranych tekstów powstanie zin-tomik, zostaną włączone też do wędrującej biblioteki poezji LGBTQ+. Termin nadsyłania materiałów upływa 20 maja 2021 r. X-Philes to grupa polska artystów i artystek, która tworzy archiwum poezji queer oraz wędrującej biblioteki poezji LGBTQ+. Projekt jest reakcją na nasilające się w polskim społeczeństwie nastroje homofobiczne, które wpływają na kondycję psychiczną członków środowiska LGBTQ+. Poprzez jego realizację kolektyw ma nadzieję wesprzeć i odnowić (…)

Zobacz więcej

Gdańsk czyta poezję

21 marca to Międzynarodowy Dzień Poezji. Z tej okazji w przestrzeni Gdańska pojawiły się plakaty z wierszami gdańskich twórców. Natomiast w mediach społecznościowych trwa ruszyła fotograficzno-poetycka zabawa. To kolejna akcja w ramach kampanii #gdanskczyta – wspólnego działania Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Instytutu Kultury Miejskiej oraz miasta Gdańsk, promującego czytelnictwo oraz wydarzenia literackie w naszym mieście. Międzynarodowy Dzień Poezji w Gdańsku w tym roku to przede wszystkim uwolniona poezja w mieście. Z powodu pandemii, która spowodowała zamknięcie instytucji (…)

Zobacz więcej

„Ładne rzeczy” Piotra Sommera – najnowsza publikacja Instytutu Kultury Miejskiej

Wykład Piotra Sommera, który miał być wygłoszony na żywo podczas festiwalu Europejski Poeta Wolności 2020, ukazał się pod tytułem „Ładne rzeczy (tekst do odczytania)” nakładem wydawnictwa Instytutu Kultury Miejskiej.  Wykład miał być odczytany w marcu 2020 roku studentom polonistyki i neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego, na otwarcie festiwalu Europejski Poeta Wolności. Z powodu zarazy terminy się przesunęły, dzięki czemu zdążyłem tekst napisać, ale rzeczywisty odczyt sceniczny raczej mu dany nie będzie. Biedny tekst – pisze w publikacji Piotr Sommer. Tytuł „Ładne rzeczy” (…)

Zobacz więcej

Nominacje do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2022 

Anja Golob (Słowenia), Kateryna Kałytko (Ukraina), Marianna Kijanowska (Ukraina), Luljeta Lleshanku (Albania) i Petr Hruška (Czechy) to poeci i poetki nominowani do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2022. Przyznawana od 2010 roku Nagroda znalazła trwałe miejsce na mapie wyróżnień literackich naszego kontynentu, a dla polskich odbiorców jej znaczenie wiąże się także ze zbudowaną wokół EPW unikatową serią wydawniczą oferującą przekłady najlepszej europejskiej poezji współczesnej.  Jury Nagrody Europejski Poeta Wolności pracowało online w składzie: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Anna Czekanowicz, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk. Sekretarzem Jury (…)

Zobacz więcej

Koncert duetu Trzaska/Więckiewicz w setną rocznicę urodzin Paula Celana

Paul Celan to jeden najwybitniejszych poetów niemieckojęzycznej literatury powojennej. To także jeden z pierwszych pisarzy, który za pomocą języka poezji podjął tematykę Holocaustu. Z okazji stulecia urodzin zapraszamy  na koncert duetu Mikołaj Trzaska/Robert Więckiewicz, który zostanie pokazany 6 grudnia na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej.   6 grudnia, godz. 19.00, Zmiennymi szlakami, koncert duetu Mikołaj Trzaska/Robert Więckiewicz   Teksty Paula Celana oddają doświadczenie pogranicza – człowieka, który wzrastał w wielokulturowym otoczeniu, jak i doświadczenie Inności wielokrotnego migranta, który poszukuje (choćby złudzenia) kulturowej kontynuacji (…)

Zobacz więcej

Zmiennymi kluczami. Sesja popularnonaukowa w setną rocznicę urodzin Paula Celana

Paul Celan to jeden najwybitniejszych poetów niemieckojęzycznej literatury powojennej. To także jeden z pierwszych pisarzy, który za pomocą języka poezji podjął tematykę Holocaustu. Z okazji stulecia urodzin poety zaplanowaliśmy sesję popularnonaukową, koncert duetu Mikołaj Trzaska/Robert Więckiewicz, dyskusję oraz wydanie publikacji zbiorowej na temat poezji Celana. Seminarium z prelekcjami odbędą się online 3 grudnia na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej.   Poeta urodził się w niemieckojęzycznej, żydowskiej rodzinie w Czerniowcach, w Bukowinie na pograniczu Ukrainy i Rumunii. Celan poprzez poezję próbował oddać powojenną traumę, ale i (…)

Zobacz więcej

Termin naboru w Konkursie Nagrody EPW przedłużony do 30 listopada

Do 30 listopada 2020 roku został przedłużony nabór do Konkursu Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności – jest ona przyznawana poecie lub poetce oraz jego/jej tłumaczowi lub tłumaczce. W tej edycji rozpatrywane będą przekłady utworów poetów i poetek piszących w następujących językach (a także wszystkich ich istniejących formach i dialektach) w przekładzie na język polski: – język albański, – język czeski, – język estoński, – język niemiecki oraz języki górno- i dolnołużycki, – język polski oraz język kaszubski, – (…)

Zobacz więcej

Wirtualna wystawa Portrety przekładu

Międzynarodowy Dzień Tłumacza w tym roku świętujemy online. 30 września pod adresem dzientlumacza.pl zainaugurowana została wirtualna wystawa Portrety przekładu, na której trzydzieścioro tłumaczy i tłumaczek przedstawia i poleca czytelnikom ulubioną, najbardziej wartościową lub najnowszą książkę we własnym przekładzie. Wystawa jest efektem współpracy EUNIC Warszawa (Stowarzyszenia Instytutów Kultury Państw Unii Europejskiej w Warszawie), Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, Instytutu Kultury Miejskiej oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Zaproszenie do udziału w wystawie Portrety przekładu przyjęli m.in. tłumacze nominowani w 2020 roku do Nagrody (…)

Zobacz więcej

Laudacja dla Sinéad Morrisey

Laudacja dla Sinéad Morrisey Europejskiej Poetki Wolności 2020 Sinéad Morrisey nadaje wolności nowe imię, niespodziewane – imię równowagi. Jest z Irlandii, kraju, który w godle narodowym ma poetycką harfę, i w którym przez wieki poeta-bard pełnił rolę równą królom. Był też wyłącznie mężczyzną. Jak pisała zmarła w tym roku Eavan Boland, „Poeta i kobieta nie rymują się w Irlandii”. Dzisiaj jest diametralnie inaczej, głos kobiet przemawia siłą odwagi, piękna i oryginalności. W Polsce dowiedzieliśmy się o tym m.in. z antologii (…)

Zobacz więcej

Wolność i równowaga. Nagroda Europejski Poeta Wolności wręczona

– Spośród wszystkich nagród, jakie otrzymałam, tytuł Europejskiej Poetki Wolności nadany mi teraz i w tym mieście (Gdańsku), znaczy dla mnie więcej, niż umiem wypowiedzieć – powiedziała irlandzka autorka Sinéad Morrissey, która 31 sierpnia z rąk Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz odebrała Nagrodęą Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 za tom „O równowadze” w tłumaczeniu Magdy Heydel.  – Sinéad Morrisey nadaje wolności nowe imię, niespodziewane – imię równowagi – tak rozpoczęli laudację dla Europejskiej Poetki Wolności 2020 Olga Tokarczuk i Krzysztof Czyżewski, przedstawiciele jury Nagrody.  Obecna edycja Nagrody organizowana przez Miasto (…)

Zobacz więcej

Wspólne oświadczenie Emer O’Connell, Ambasador Irlandii w Polsce, oraz Colma McGiverna, Dyrektora British Council w Polsce

Irlandzka autorka Sinéad Morrissey została uhonorowana Nagrodą Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 za tom „O równowadze” w tłumaczeniu Magdy Heydel. Emer O’Connell, Ambasador Irlandii w Polsce, oraz Colm McGivern, Dyrektor British Council w Polsce, wydali wspólne oświadczenie, w którym podkreślają aktualność poezji Morrissey. Uroczyste wręczenie Nagrody odbędzie się 31 sierpnia w Gdańsku.  Jury obradujące w tym roku w składzie Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska i Olga Tokarczuk, (…)

Zobacz więcej

Spotkanie z laureatkami Nagrody oraz Nocne czytanie

1 września 2020 roku Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na otwarte, plenerowe spotkanie z laureatkami Nagrody Europejski Poeta Wolności. O godz. 19:00 u zbiegu ulic Lawendowej i Straganiarskiej będzie można wysłuchać rozmowy z laureatkami: irlandzką poetką Sinéad Morrissey i jej tłumaczką – Magdą Heydel. Po spotkaniu warto zostać na „Wolne słowa. Nocne czytanie”, które w tym roku będzie literacką podróżą po Europie. Spotkanie z laureatkami Nagrody poprowadzi Emilia Dłużewska, dziennikarka związana m.in. z Książki. Magazynem do czytania. Natomiast tuż po spotkaniu zapraszamy na (…)

Zobacz więcej

Uroczystość wręczenia Nagrody w Filharmonii Bałtyckiej

31 sierpnia o godz. 19:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020. Gala będzie połączona z wystawieniem opery „ahat-ilī – siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk. Szósta edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności to święto poezji i jej twórców. W tym roku na żywo spotkamy się jedynie z laureatkami Nagrody Literackiej Miasta Gdańska, Sinéad Morrissey i jej tłumaczką, Magdą Heydel. Sylwetki pozostałych nominowanych przybliżymy podczas gali wręczenia Nagrody. Formą (…)

Zobacz więcej

Sinéad Morrissey Europejską Poetką Wolności 2020

Irlandzka autorka Sinéad Morrissey uhonorowana została Nagrodą Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 za tom „O równowadze” w tłumaczeniu Magdy Heydel. Jurorzy docenili sposób, w jaki poetka podróżuje między różnymi kulturami, jej imponującą wiedzę o świecie oraz umiejętność mówienia językami różnych form poetyckich, w których pobrzmiewa zarówno fascynacja wyobraźnią ludową, jak i nowoczesną nauką. Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 31 sierpnia w Gdańsku, zaś na otwarte spotkanie z laureatkami – poetką i jej tłumaczką – zaprosimy następnego dnia. – (…)

Zobacz więcej

Dźwiękowisko z utworami Poetów Wolności na Spotify

Dźwiękowisko z utworami poetów i poetek nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020 to produkcja w reżyserii Adama Nalepy z muzyką Marcina Mirowskiego i poezją czytaną przez Justynę Bartoszewicz, Monikę Chomicką, Sylwię Górę, Marcina Miodka, Weronikę Nawieśniak, Adama Turczyka i Robert Ninkiewicza. Całość do odsłuchania jest dostępna jest na kanale Spotify oraz Soundcloud Instytutu Kultury Miejskiej. Niech trwa poetyckie lato, które zwieńczy wręczenie Nagrody Europejski Poeta Wolności.   Muzyka, dźwięki, poezja. Czym jest wolność?  Opowiadają o tym poeci nominowani do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020: Zwiad Ratiani, Antoine Cassar, Darko Cvijetić, Agnė Žagrakalytė, Jean Portante, Inga Gaile, Sinéad Morrissey, Balša Brković. Dźwiękowisko zabiera słuchaczy i słuchaczki w literacką podróż po (…)

Zobacz więcej

Nowy cykl Nagrody Europejski Poeta Wolności. Otwieramy nabór zgłoszeń!

Od 2010 roku Nagroda i Festiwal Europejski Poeta Wolności stanowią dla Miasta Gdańska i Instytutu Kultury Miejskiej wyjątkową okazję do promocji europejskiej poezji. Dzięki temu, do tej pory, w polskim obiegu literackim znalazły się tomy twórców z 46 europejskich krajów. 14 lipca rozpoczyna się pierwszy otwarty nabór do kolejnej edycji Nagrody. Jej laureaci otrzymają 100 000 zł (poeci) oraz 20 000 zł (tłumacze). Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 października b.r., a szczegółowy harmonogram oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie (…)

Zobacz więcej

Seria EPW dostępna w sklepie IKM online

Książki o tematyce miejskiej oraz seria poetycka europejski Poeta Wolności od dzisiaj są dostępne na wirtualnych półkach sklepu Instytutu Kultury Miejskiej pod adresem www.sklepikm.pl. Znajdziecie tu nie tylko tomy nominowane do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska w tym roku, ale też autorów znanych z poprzednich edycji Nagrody.   Działalność wydawnicza jest jednym ze stałych elementów funkcjonowania Instytutu Kultury Miejskiej. Wraz z otwarciem sklepu do regularnej sprzedaży trafią wydane w dwóch językach – narodowym poety/poetki i przekładzie na język polski tomy nominowane do (…)

Zobacz więcej

Informacja o zmianach organizacyjnych EPW 2020

Wraz ze zmianą warunków organizacji wydarzeń kulturalnych oraz ograniczeniami związanymi z poruszaniem się między krajami, całkowicie zmienia się formuła tegorocznego Festiwalu Europejski Poeta Wolności oraz Nagrody Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. – Nie spotkamy się w Gdańsku z nominowanymi do Nagrody z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy i Malty oraz ich tłumaczami. Wybrane spotkania festiwalowe oraz sylwetki poetów i poetek pokażemy w ciągu lata w różnych formatach i formułach – słuchowiska, animacji, wywiadów i innych działań (…)

Zobacz więcej

Żegnamy Yahya Hassana

W wieku 24 lat zmarł Yahya Hassan, którego debiutancki tom „Digte” (2013) jest zjawiskiem bez precedensu w historii literatury duńskiej. Za ten tom został nominowany do Nagrody Literackiej Miasta Gdańsk Europejski Poeta Wolności w 2016 roku. Yahya Hassan pochodził z rodziny palestyńskich muzułmanów, którzy wyemigrowali do Libanu, a następnie, w 1980 r., do Danii. Urodził się w Aarhus V, dzielnicy imigrantów. Dorastał w religijnym otoczeniu, ale szybko porzucił islam. Uczęszczał do szkoły dla trudnej młodzieży, w której nauczyciele wspierali jego (…)

Zobacz więcej

Versopolis zaprasza na wirtualny Festiwal Nadziei

Z inicjatywy Versopolis – platformy łączącej europejskie festiwale poetyckie i literackie – od 23 do 30 kwietnia odbywa się Festiwal Nadziei. Nadzieja to kluczowa koncepcja wyobrażenia sobie innej, lepszej przyszłości w najtrudniejszych, nieprzewidywalnych i stawiających wyzwania czasach. Festiwal rozpocznie się 23 kwietnia, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, o godz. 18.00 rozmową z autorami ze Słowenii, Indii, Chin i Stanów Zjednoczonych. Wszystkie debaty i materiały towarzyszące Festiwalowi Nadziei znajdują się na: https://www.versopolis.com/festival-of-hope. Festiwal Europejski Poeta Wolności organizowany przez Instytut (…)

Zobacz więcej

„Wiersze w mieście” z poetami nominowanymi do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020

19 poetyckich głosów z całej Europy przemawia w jednej sprawie. Dzięki akcji „Wiersze w mieście” artystyczne spojrzenie na kwestię ekologii, troskę o planetę i jej stan, który jest efektem działań człowieka może być tej wiosny wyraźniej słyszalne niż przemówienia aktywistów. W akcji organizowanej przez EUNIC Warszawa i Miasto Stołeczne Warszawa znalazły się m.in. wiersze nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności twórców: Jeana Portante’a (Luksmeburg) i Antoine’a Cassara (Malta). Akcja w przestrzeni wirtualnej zaczęła się 15 kwietnia i potrwa miesiąc. W (…)

Zobacz więcej

Rozwiązanie akcji #poezjawdomu

Dziękujemy za udział w akcji #poezjawdomu! Nasze jury obradujące zdalnie nie miało łatwego zadania. Dziękujemy za podzielenie się wycinkiem swojego świata, za czytanie, słuchanie, recytowanie. Nagrody przyznajemy: syndromsztokholmski.aj za motyw poetyckiej podróży bez wychodzenia z domu. zalozonestrony – za połączenie muzyki, poezji i osobistych wspomnień. ulaobara za formę. es magyarul za wybór poezji. book_out_loud za formę. Trudno nam jednak było ograniczyć się do pięciu zwycięzców, dlatego wyróżnienia (i zestawy poetyckie Versopolis) przyznajemy też stoprocentbawelny/imperfectly_mindful i bartlomiej_cabaj. Nagrodzone osoby prosimy o kontakt. (…)

Zobacz więcej

Międzynarodowy Dzień Poezji. Czytaj ją w domu!

21 marca jest Międzynarodowym Dniem Poezji. Co dwa lata, w okolicach tej daty, Instytut Kultury Miejskiej organizuje Festiwal Europejski Poeta Wolności. W 2020 roku, z powodu zagrożenia epidemicznego, wydarzenie zostało przeniesione na 18-21 czerwca. Dlatego teraz zachęcamy by zostać w domu, czytać poezję i wziąć udział w konkursie #poezjawdomu. Do wygrania 5 zestawów tomów twórców nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 wraz z poetycką torbą ekologiczną. Działania kulturalne w ostatnim czasie masowo przenoszą się do Internetu (…)

Zobacz więcej

Przesunięcie Festiwalu Europejski Poeta Wolności

Szanowni Państwo! Informujemy, że ze względu na bezpieczeństwo gości jak i uczestników Międzynarodowego Festiwalu Europejski Poeta Wolności, wydarzenie łącznie z galą wręczenia Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Gdańska, zostaje przeniesione na drugą połowę czerwca.     Bacznie obserwujemy sytuację rozwoju oraz rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i na świecie. Zdajemy sobie sprawę, że ograniczenie kontaktów i podróży służy bezpieczeństwu nas wszystkich. W tym trudnym momencie ważna jest odpowiedzialność za siebie nawzajem. Przypominamy, że Międzynarodowy Dzień Poezji odbywa się 21 marca. Zapraszamy (…)

Zobacz więcej

Wstęp wolny, bilety, rejestracja, wejściówki? Zasady uczestnictwa w wydarzeniach EPW 2020

Na wszystkie spotkania literackie odbywające się w ramach Festiwalu Europejski Poeta Wolności wstęp jest bezpłatny; uczestników nie obowiązują również zapisy na ww. wydarzenia. Podczas wszystkich spotkań – poza Stłuczką – publiczność będzie miała dostęp do tłumaczeń.   Udział w koncercie Kirszenbaum (20.03, godz. 21.00) jest biletowany. Bilety w cenie 20 zł dostępne są za pośrednictwem serwisu Evenea.   Rejestracją objęte są warsztaty: – prowadzone przez Zuzannę Salę warsztaty Poezja jako lekcja empatii (19, 20.03, godziny poranne) przeznaczone są dla uczniów (…)

Zobacz więcej

Zapowiadamy program Festiwalu

W dniach 19-22 marca 2020 roku w Gdańsku po raz szósty odbędzie się unikatowy w skali kraju festiwal literatury: Europejski Poeta Wolności celebruje współczesną poezję kontynentu, umożliwia polskiej publiczności spotkanie z jej twórcami i kieruje uwagę na kwestie istotne dla kształtu i rozwoju poezji. Siłą EPW jest jego wielopłaszczyznowość – poza odbywającym się co dwa lata festiwalem, każda kolejna edycja przedsięwzięcia ubogaca polską literaturę o przekłady tomów uznanych, żyjących poetów i poetek europejskich. Dotąd ukazało się już czterdzieści sześć zbiorów, (…)

Zobacz więcej

Zapraszamy na poetycki slam!

Mamy przyjemność zaprosić Was na slam, który odbędzie się 13 marca w ramach Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Slam to turniej poetycki, w którym każdy może się zmierzyć z każdym. Pojedynki na słowa ocenia publiczność i to ona decyduje, kto pozostaje w grze. Ostatecznie w finale spotykają się dwie osoby i jedna z nich bierze wszystko. Zaraz – wszystko? Otóż – niekoniecznie. Nasz slam charakteryzuje się tym, że zarówno ten, kto wygrał, jak i ten, kto w finale przegrał, otrzymują nagrody. (…)

Zobacz więcej

Poezja jako lekcja empatii. Rejestracja dla szkół otwarta

Andrzej Bursa pisał w wierszu „jedenastoletni zakochany”: „jesteś za mały żeby kochać a za duży żeby płakać”. Jeśli (tak jak bohater wiersza Bursy) jesteś zbyt często traktowany/a niepoważnie, tylko dlatego, że masz kilkanaście lat i marzysz o znalezieniu przestrzeni, w której ktoś wreszcie potraktuje Twoje przemyślenia, uczucia i frustracje na serio – zajrzyj do wierszy! W pasmie dla dzieci i młodzieży Europejskiego Poety Wolności zapraszamy na warsztaty z Zuzanną Salą. „Poezja jako lekcja empatii” to zajęcia skierowane do uczniów 7-8 (…)

Zobacz więcej

Wiersz na poniedziałek. Zacznij tydzień z poezją

Dlaczego warto czytać poezję? Po co to robić? Zapraszamy do słuchania nowego podcastu Pisma. Magazynu opinii, który powstaje w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej i festiwalem Europejski Poeta Wolności.  Wiersz na poniedziałek to podcast, w którym nie znajdziecie recenzji czy analiz literackich, tylko refleksje i zapisy emocji, jakie wywołał tekst. Jest to autorski podcast Magdaleny Kicińskiej, nowe odcinki będą pojawiać się co tydzień, w poniedziałki.       Realizacja: Maciej Zych, Osorno Grafika: Patrycja Lewandowska _____ Magdalena Kicińska – redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu (…)

Zobacz więcej

Poznaj tomy nominowane do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020

Seria poetycka tomów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności w 2020 roku już dostępna w sprzedaży. Książki ukazały się nakładem Instytutu Kultury Miejskiej, a kto zostanie laureatem lub laureatką Nagrody dowiemy podczas festiwalu Europejski Poeta Wolności, w dniach 19-22 marca 2020 roku w Gdańsku. „Czterdzieści dni”, Antoine Cassar. Z maltańskiego przełożyła Zuzanna Gawron Cassar wędruje przez życie i przez tekst, przez krajobrazy i historię literatury, cierpi jak Hiob i narażony jest na pokusy jak Chrystus podczas czterdziestu dni postu. Romantyczny (…)

Zobacz więcej

Dorta Jagić, laureatka Nagrody Europejski Poeta Wolności ponownie w Polsce

Dorta Jagić, laureatka Nagrody Europejski Poeta Wolności 2014 za tom Kanapa na rynku w tłumaczeniu Małgorzaty Wierzbickiej, razem z Ireną Skopljak Barić będzie gościć w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie organizowane przez Ambasadę Republiki Chorwacji odbędzie się 8 listopada o godz. 16.00 w sali nr 11. Poetki opowiedzą o swoich utworach, a ich utwory o nich. Okazję do wypowiedzi będzie miała również publiczność. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na popołudniowe spotkanie z poezją. W jej poezji „sacrum” miesza (…)

Zobacz więcej

Nowa Rada Programowa Festiwalu Europejski Poeta Wolności

O nową, odświeżoną formułę programową wydarzenia, które odbędzie się 19-21 marca 2020 r. w Gdańsku zadba Kapituła programowa w składzie: Weronika Janeczko, Barbara Klicka i Tadeusz Dąbrowski. Na uczestników i uczestniczki Festiwalu Europejski Poeta Wolności czekają, niezmiennie, pasjonujące debaty, odkrywcze spotkania autorskie i wieczory czytania poezji w oryginale. Więcej informacji: www.europejskipoetawolnosci.pl. Do gdańskiego poety, Tadeusza Dąbrowskiego, który od 2014 roku dba o wysoki poziom artystyczny i literacki programu festiwalu dołączają Weronika Janeczko – redaktorka naczelna Kwartalnika Literackiego KONTENT oraz Barbara (…)

Zobacz więcej

Znamy nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020

Jury Nagrody Europejski Poeta Wolności, pod przewodnictwem Krzysztofa Czyżewskiego, ogłosiło nominacje do 6. edycji Nagrody. Poeci i poetki pochodzą z ośmiu europejskich państw: Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy i Malty. Teraz tłumaczy czeka praca nad przekładem nominowanych tomów, które Instytut Kultury Miejskiej będzie sukcesywnie wydawać w 2019 i 2020 latach. Jury, pracujące w składzie: Krzysztof Czyżewski – przewodniczący, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk oraz niegłosujący sekretarz jury Andrzej Jagodziński, (…)

Zobacz więcej

Posłuchaj, o czym piszą poeci wolności

Najciekawsze głosy współczesnej poezji europejskich krajów – tak w skrócie można by określić serię poetycką Europejski Poeta Wolności, przygotowaną i wydaną przez Instytut Kultury Miejskiej. W tym roku ukazało się osiem tomów, których autorzy i tłumacze byli nominowani do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2018. Co znajdziemy w tych tomach? Zapraszamy do wysłuchania krótkich rozmów z naszymi festiwalowymi gośćmi. Tom Wolność islandzkiej poetki Lindy Vilhjálmsdóttir zdobył Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2018. O nagrodzonej książce, za (…)

Zobacz więcej

Istniejemy tylko w poezji. Dzień trzeci EPW

Trzeci dzień Festiwalu to debata o fenomenie polskiej poezji za granicą, poetycka konfrontacja Krystyny Dąbrowskiej i Urszuli Kozioł, ostatnie spotkania autorskie oraz smutna nieobecność Menno Wigmana. Ale też niecierpliwe oczekiwanie na werdykt jury, które poznaliśmy późnym wieczorem w Teatrze Szekspirowskim podczas gali wręczenia Nagrody w reżyserii Wiktora Rubina. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia krótkiej relacji z najciekawszymi fragmentami wydarzeń. Za sto lat ludzie nie będą pytać, czemu polska poezja posiada tę wielką atrakcyjność. Pojawi się raczej konkluzja, że zasadniczo wiersze posiadły (…)

Zobacz więcej

Linda Vilhjálmsdóttir z Islandii laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności

Pochodząca z Rejkiawiku Linda Vilhjálmsdóttir z tomem Wolność w polskim przekładzie Jacka Godka została Europejską Poetką Wolności 2018. Nagroda dla poetki to statuetka oraz 100 000 złotych, dla tłumacza zwycięskiego tomu — statuetka i 20 000 złotych. Zwycięski tom zachwycił jurorów podjęciem jednego z najważniejszych wyzwań współczesnej Europy, jakim jest dramat zagospodarowania zdobytej już wolności. Lekcji tej udziela poetce policjant Autonomii z pogranicza izraelsko-palestyńskiego: „nie ma znaczenia czy ludzie są wolni jeśli nie potrafią postępować z wolnością”. Linda Vilhjálmsdóttir, Wolność, 2018 (tłum. Jacek (…)

Zobacz więcej

Poezja wszystko rozszczelnia i wszystko spaja. Dzień drugi EPW

Drugi dzień intensywnego programu festiwalowego rozpoczęliśmy debatą o wolności w kulturze w Teatrze Szekspirowskim. Słowo „wolność” odmienialiśmy przez wszystkie przypadki i ustawialiśmy w najróżniejszych kontekstach podczas spotkań autorskich z poetami nominowanymi i ich tłumaczami. Wieczór zdominowała poetycka energia Wojciecha Borosa i uczestników slamu poetyckiego. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia krótkiej relacji z najciekawszymi fragmentami wydarzeń. Zapraszamy na trzeci dzień EPW, m.in. na spotkania autorskie w Galerii Pionova, Konfrontacje Krystyny Dąbrowskiej i Urszuli Kozioł oraz debatę Zagranice polskiej poezji o fenomenie polskiej poezji (…)

Zobacz więcej

Mówiąc poeta – mówisz wolność. Dzień pierwszy EPW

Ponad dziewięć godzin rozmów, spotkań, poezji i muzyki, jedenaście języków narodowych – tak wyglądał pierwszy dzień festiwalu Europejski Poeta Wolności. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia krótkiej relacji z najciekawszymi fragmentami wydarzeń. Wolność jednostki, pojęcie ojczyzny, solidarność i prawa kobiet – te tematy zdominowały pierwszy dzień Festiwalu. Gdańskie święto poezji rozpoczęliśmy debatą o korzeniach wolności i spotkaniami w Europejskim Centrum Solidarności i na Uniwersytecie Gdańskim. Wieczorne czytanie poezji w jedenastu językach w postoczniowym Klubie B90 było okazją poznać bliżej wszystkich nominowanych poetów. (…)

Zobacz więcej

Konfrontacje polskich poetek

Przekonaj się, jak bogata jest nowa poezja polska! Podczas 5. edycji festiwalu Europejski Poeta Wolności będziemy gościć m.in. Urszulę Kozioł i Krystynę Dąbrowską, których zobaczymy na Konfrontacjach. Ideą Konfrontacji są spotkania w parach poetów różnych generacji, reprezentujących odmienne szkoły poetyckie oraz inny sposób patrzenia na poezję i jej społeczną czy kulturową funkcję. Pierwszym takim spotkaniem będzie moderowana przez Piotra Śliwińskiego konfrontacja Marcin Sendeckiego i Piotra Matywieckiego. Natomiast w niedzielę zapraszamy na konfrontację Krystyny Dąbrowskiej i Urszuli Kozioł. Krystyna Dąbrowska obserwuje świat (…)

Zobacz więcej

Wymień wiersz na książkę i kawę. Akcja #PłacęWierszem i konkurs na Instagramie

Z okazji Festiwalu Europejski Poeta Wolności i Międzynarodowego Dnia Poezji, który wypada 21 marca, Instytut Kultury Miejskiej organizuje akcję, w której można zdobyć tomiki poetów i poetek nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności oraz rabat na kawę. Dla osób, które wolą pisać swoją poezję obrazem przeznaczony jest konkurs na Instagramie pod hasłem „Uwiecznij poezję w mieście”. Akcja trwa do 25 marca. – Po raz trzeci świętujemy Dzień Poezji w formie akcji #PłacęWierszem. Wystarczy w trzech wybranych miejscach: Sztuce Wyboru, pubie (…)

Zobacz więcej

Michał Rusinek dla dorosłych i dla dzieci

Metafora poetycka w życiu codziennym? Zabawa w poezję w domu? Michał Rusinek, poeta i felietonista, poprowadzi dwa warsztaty podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Dorosłych zaprasza w piątek 23 marca, w godz. 16.00 – 18.00 do Instytutu Kultury Miejskiej na spotkanie Kolanko węża, czyli o metaforze nie tylko w poezji, dzieci z rodzicami i opiekunami w niedzielę 25 marca o godz. 11.00 na rodzinną zabawę w poezję i prozę. 23 marca, piątek, godz. 16.00 – 18.00, Instytut Kultury Miejskiej, s. 209 (…)

Zobacz więcej

Jarosław Mikołajewski i „Wędrówka Nabu”. Spotkanie dla dzieci

Nabu jest małym uchodźcą. Takim, jakich tysiące wędruje dziś do Europy, żeby znaleźć bezpieczny dom. Jakich tysiące tonie w Morzu Śródziemnym. Spotkanie z autorem poruszającej „Wędrówki Nabu” – Jarosławem Mikołajewskim – odbędzie się w sobotę, 24 marca w Instytucie Kultury Miejskiej o godz. 11:00.  Wędrówka Nabu to poruszająca książeczka dla dzieci i dorosłych, napisana przez Jarosława Mikołajewskiego, zilustrowana przez Joannę Rusinek. Jarosław Mikołajewski, italianista, poeta i pisarz, przypomina czytelnikom o śródziemnomorskim dramacie nie po raz pierwszy. W obszernym reportażu „Wielki przypływ” opisywał (…)

Zobacz więcej

Krytyczne kwadranse. Kogo wysłuchamy?

Kontakt z poezją może być doświadczeniem egzystencjalnym, które ma realny wpływ na nasze życie, na kształtowanie się naszej wrażliwości. Poprosiliśmy Leszka Szarugę i Agnieszkę Wolny-Hamkało o opowiedzenie o swojej przygodzie z poezją.  Powołanie czy zawód? Dlaczego poezja jest niezbywalnym ogniwem w obiegu kultury, im – krytykom i poetom – prywatnie daje lektura wierszy? I przede wszystkim – o tym najważniejszym wierszu czy najważniejszym poecie, który wpłynął na trajektorię losu – usłyszymy podczas dwóch Krytycznych Kwadransów. Poezja to nie dziedzina dla (…)

Zobacz więcej

Poetki sieci Versopolis na Festiwalu EPW

Spotkania z poetami i poetkami Versopolis na stałe wpisały się w nasz program festiwalowy.  W tym roku będziemy gościć Dortę Jagić z Chorwacji (laureatka Nagrody Europejski Poeta Wolności 2014), Kim Moore z Wielkiej Brytanii, Sigurbjörg Thrastardóttir z Islandii i Johannę Venho z Finlandii. Na spotkania z autorkami i ich tłumaczami oraz premierę ich wyborów wierszy zapraszamy 23 marca (piątek) w godzinach 11:00-15:00 (aula 1.43 na Wydziale Filologicznym i Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55). Dorta Jagić jest szamanką, uroków jej (…)

Zobacz więcej

Poznaj nominowanych: osiem spotkań autorskich

Osią programu festiwalu Europejski Poeta Wolności są spotkania z nominowanymi poetami i poetkami oraz ich tłumaczami i tłumaczkami. W tym roku rozmowy poprowadzą m.in. Michał Nogaś, Agnieszka Wolny-Hamkało i Leszek Szaruga. Spotkaniom będzie towarzyszyć premiera dwujęzycznej poetyckiej serii EPW. Przedstawiamy szczegóły spotkań! Piątek, 23 marca / godz. 16:00 / biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności Spotkanie autorskie z azerskim poetą Selimem Babullaoglu i Ilahą Karimovą prowadzi Michał Nogaś. Nominowany tom jednego z najciekawszych współczesnych azerskich poetów ukaże się w przekładzie Ilahy Karimovej i Grażyny Zając. Wiersze (…)

Zobacz więcej

Konfrontacje polskich poetów na Europejskim Poecie Wolności

Przekonaj się, jak bogata jest nowa poezja polska! Podczas 5. edycji festiwalu Europejski Poeta Wolności będziemy gościć m.in. Piotra Matywieckiego i Marcina Sendeckiego, których zobaczymy na Konfrontacjach. Ideą Konfrontacji są spotkania w parach poetów różnych generacji, reprezentujących odmienne szkoły poetyckie oraz inny sposób patrzenia na poezję i jej społeczną czy kulturową funkcję. Pierwszym takim spotkaniem będzie moderowana przez Piotra Śliwińskiego konfrontacja Marcin Sendeckiego i Piotra Matywieckiego. Sendecki sprawia wrażenie etycznego maksymalisty, którego świadomość poraża niedoskonałość i pustka, ideowe wydrążenie tego, co (…)

Zobacz więcej

Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności odbędzie się 23-25 marca

5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności odbędzie się 23-25 marca w Gdańsku. Wezmą w niej udział goście z Polski i zagranicy, w tym poeci i poetki oraz ich tłumacze nominowani do Nagrody Europejski Poeta Wolności. Laureatów poznamy ostatniego dnia Festiwalu podczas gali w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wyreżyseruje ją Wiktor Rubin. Podczas Festiwalu będzie miała miejsce premiera ośmiu nominowanych do Nagrody tomów: Selim Babullaoglu „Nie ma kto pisać do pułkownika”, tłum. Ilaha Karimova i Grażyna Zając Tatev Chakhian Dowód (…)

Zobacz więcej

Ana Blandiana otrzyma prestiżową Griffin Poetry Prize

Ana Blandiana, laureatka Nagrody Europejski Poeta wolności w 2016 roku, otrzyma jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie poezji – Griffin Poetry Prize za całokształt twórczości. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Toronto w czerwcu tego roku. Rumuńska poetka jest autorką około czterdziestu tomów poetyckich, siedmiu zbiorów esejów i jednej powieści. Jej dzieła zostały przetłumaczone na dwadzieścia sześć języków. Kapituła Griffin Poetry Prize doceniła zarówno poetycką twórczość Any Blandiany, jak i jej bezkompromisową postawę w czasach komunistycznych dyktatur. Nagroda jest (…)

Zobacz więcej

Zmarł Menno Wigman

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Menno Wigmana. Holenderski poeta, autor nominowanego do Nagrody EPW tomu Na imię mi Legion, zmarł 1 lutego 2018 r. w Amsterdamie. Menno Wigman jest autorem ponad dziesięciu tomików poetyckich i zbioru esejów o poezji. Swoją twórczością od lat angażował się w działania społeczne. Jako writer in residence, pracował z pensjonariuszami zakładu psychiatrycznego w Den Dolder. W latach 2012-2014 pełniąc funkcję Poety Miejskiego Amsterdamu, organizował warsztaty w niecodziennych lokalizacjach, m.in. więzieniu Bijlmerbajes w Amsterdamie. Regularnie (…)

Zobacz więcej

Krzysztof Czyżewski z nagrodą Neptuna

Krzysztof Czyżewski – animator kultury, eseista, poeta, współtwórca Fundacji Pogranicze wraz z Ośrodkiem Pogranicze – sztuk, kultur, narodów – w Sejnach, przewodniczący jury Nagrody Europejski Poeta Wolności, został laureatem Neptuna – Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla twórców, których działalność artystyczna odnosi się do wartości wolności i solidarności, wzbogacając kulturową historię miasta.  Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl Uroczystość wręczenia Neptunów tradycyjnie odbyła się podczas festiwalu Solidarity of Arts. Obok Krzysztofa Czyżewskiego statuetki autorstwa gdańskiego artysty Mirosława Miłogrodzkiego otrzymali też Danuta Stenka i Krzysztof Zanussi. Podczas (…)

Zobacz więcej

Wiersze Any Blandiany i Yahyi Hassana na Slot Art Festival

W Krakowie rusza Slot Art Festival, jeden z największych festiwali kultury alternatywnej w Polsce. Pięć dni wyjętych spod ogólnych praw wyścigu szczurów, walki i pośpiechu – piszą o wydarzeniu organizatorzy. I zapraszają m.in. na warsztaty czytania między wierszami. Slot Art Festival potrwa od 4 do 8 lipca. Program podzielony jest na kilka sekcji: koncerty, warsztaty, spotkania i wydarzenia artystyczne. Wśród spotkań literackich znalazły się też warsztaty „Czytanie między wierszami”, które poprowadzi m.in. Krzysztof Czyżewski, pisarz, twórca sejneńskiego Pogranicza i Międzynarodowego Centrum Dialogu w (…)

Zobacz więcej

Tłumacz Islandii. Rozmowa z Jackiem Godkiem

„Tłumaczenie, ale w sensie procesu, jest tłumaczeniu nierówne. (…) ostatnio tłumaczyłem tomik Wolność Lindy Vilhjalmsdottir na konkurs Europejski Poeta Wolności. Często w jednym słowie trzeba zawrzeć trzy albo i na odwrót: jedno słowo określić innymi jeśli nie ma odpowiednika w języku polskim.” Zachęcamy do przeczytania rozmowy Jakuba Knery z Jackiem Godkiem, tłumaczem islandzkiej nominowanej do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2018: Jacek Godek. Tłumacz Islandii      

Zobacz więcej

Poezja Alice Oswald nagrodzona w Kanadzie

Alice Oswald została laureatką prestiżowej kanadyjskiej nagrody Griffin’s Poetry Prize. Jury doceniło jej najnowszy tom poetycki Falling Awake, nad przekładem którego obecnie pracuje Magda Heydel. Po polsku wiersze ukażą się podczas festiwalu Europejski Poeta Wolności w 2018 roku. Griffin’s Poetry Prize została ufundowana przez kanadyjskiego przedsiębiorcę siedem lat temu. Co roku jury przyznaje dwie nagrody – poecie lub poetce z Kanady oraz z zagranicy. Alice Oswald została nagrodzona za tom Falling Awake.  Przyznaniu nagrody towarzyszy festiwal, podczas którego odbywają się liczne (…)

Zobacz więcej

Poznajcie nominowanych do Nagrody EPW 2018

W 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności wezmą udział poeci i poetki z Armenii, Azerbejdżanu, Bułgarii, Finlandii, Holandii, Islandii, Mołdawii i Wielkiej Brytanii. Jury Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności wybrało ośmiu nominowanych do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności 2018, którymi są: Tatev Chakhian, Armenia (ur. 1992). Studiuje antropologię kultury na Uniwersytecie w Erywaniu. Jej wiersze publikowane były m.in.: w antologiach: 18-31. Ormiańscy twórcy współcześni (2011), Latanie i skrzydła (2010). „Poetka wersami swoich wierszy pokazuje nasz świat, lecz nie (…)

Zobacz więcej

Joanna Wajs i „Wymówisz moje imię” Bianconiego z Nagrodą Staffa

Przekład Joanny Wajs wierszy Vanniego Bianconiego z tomu Wymówisz moje imię został nagrodzony Nagrodą Literacką im. Leopolda Staffa. Była to druga edycja konkursu literackiego przy Antich‘Caffee, którego pomysłodawcą jest Jarosław Mikołajewski, poeta, znawca kultury oraz literatury włoskiej, italianista i tłumacz. Nagrodami są dwa rodzaje plakiet, zaprojektowane przez Stasysa Eidrigeviciusa, Sebastiana Kudasa i Joannę Rusinek. Jury obradowało w składzie: Tessa Capponi Borawska, Jacek Cygan, Jolanta Dygul, Jarosław Mikołajewski, Julia Wollner, Paweł Wolski, Janusz Zaorski w obecności Elżbiety Staff-Zielińskiej, bratanicy Patrona.    

Zobacz więcej

Niezwykłe infografiki Jakuba Woynarowskiego o poetach wolności

Najciekawsze fakty i cytaty Europejskiego Poety Wolności znalazły się w infografikach Jakuba Woynarowskiego, znanego artysty, twórcy komiksów, esejów wizualnych, filmów i instalacji. W książce Wolne słowa. Zestaw podręczny do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych pod redakcją Grzegorza Jankowicza i Zofii Król, pełnią funkcję swoistego wstępu do twórczości każdego z poetów.  Kliknij w obrazek, aby powiększyć Infografiki Woynarowskiego nawiązują do tomów poezji, nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska i wydanych przed festiwalem Europejski Poeta Wolności w 2016 roku. Jest to twórczość Yahyi (…)

Zobacz więcej

Jaką poezję będziemy czytać w 2018 roku?

Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności jest przyznawana w cyklu dwuletnim, a to znaczy, że najbliższa edycja towarzyszącego jej festiwalu odbędzie się w 2018 roku. Jednak już teraz, wraz z przyznaniem Nagrody, poznaliśmy kraje, z których będą pochodzić nominacje. Są to: Azerbejdżan, Bułgaria, Armenia, Mołdawia, Finlandia, Islandia, Wielka Brytania i Holandia. Do Nagrody mogą zostać zgłoszone dzieła autorów żyjących, pochodzących z 49 krajów Europy, opublikowanych w ich oficjalnych językach narodowych lub językach ich mniejszości. Nominacje poznamy najpóźniej w listopadzie bieżącego roku. Po (…)

Zobacz więcej

Bogusława Sochańska o Yahyi Hassanie w Miesięczniku Znak

  W Miesięczniku Znak ukazała się rozmowa Anny Marchewki z Bogusławą Sochańską, tłumaczką literatury duńskiej, głównie Andersena. W przekładzie tłumaczki ukazały się również wiersze kontrowersyjnego duńskiego poety, Yahyi Hassana. Ogrom nieszczęścia u Hassana, rozpaczy i niezgody na świat sprawia, że mam wrażenie, że to wszystko musi się skończyć nieszczęściem. Cierpię, gdy czytam, co dzieje się z tym chłopcem. Ostatnio kogoś postrzelił; sądzę, że jest przerażony, że zrobił to nie tylko dlatego, że nie potrafi kontrolować swoich emocji. Nie potrafi i nie (…)

Zobacz więcej

Nowa publikacja EPW: „Wolne słowa”

Gdy myślimy o wolności w kontekście poezji lub o poezji w kontekście wolności, związek tych dwóch pojęć jawi nam się jako naturalny i niepodważalny. Wolność jest przecież jednym z najstarszych i najważniejszych tematów poetyckich – piszą Grzegorz Jankowicz i Zofia Król we wstępie do publikacji „Wolne słowa. Zestaw podręczny do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych”. Książka jest zbiorem rozmów, esejów, komentarzy i infografik dotyczących twórczości poetów nominowanych, sylwetek ich i tłumaczy.     W naszej książce traktujemy poezję jako językowe działanie, (…)

Zobacz więcej

Tłumacz poety. Co się kryje między słowami?

Do Nagrody Literackiej Miasta Gdańsk Europejski Poeta Wolności są nominowani nie tylko poeci, lecz także ich tłumacze, którzy pracują nad przekładem nominowanych tomów. Podczas jednego ze spotkań festiwalu z ust Andrzeja Kopackiego, redaktora magazynu Literatura na świecie, padły słowa: Tłumacz jest dość osobliwą postacią, od lat podpierał ściany i nagle dostał zaproszenie do tańca, które, zresztą, nie jest mu aż tak potrzebne, bo z tekstem i tak zmaga się w zaciszu swego gabinetu. Jak to jest być tłumaczem? A tłumaczem poezji? (…)

Zobacz więcej

Naród jak roślina. Rozmowa Ewy Cecudy z Aną Blandianą

„Ostatnio wydałam książkę wspomnieniową Fałszywy traktat o manipulacji, w której opisuję czasy komunizmu ze swojej perspektywy oraz swoją działalność dysydencką. Książka odniosła sukces, a młodzi ludzie, którzy nie znają tej przeszłości, dziękowali mi za jej przybliżenie. Okres stalinizmu był podobny we wszystkich krajach komunistycznych. Jednak w Rumunii kontynuowano ten sam stan przez wiele lat, dopiero po rewolucji zaczęliśmy poznawać wiele faktów” – opowiada w rozmowie z Ewą Cecudą opowiada Ana Blandiana, laureatka Nagrody Europejski Poeta Wolności 2016. Wywiad został opublikowany na (…)

Zobacz więcej

Znamy wyniki akcji #PłacęWierszem

Z okazji Festiwalu Europejski Poeta Wolności i Światowego Dnia Poezji Instytut Kultury Miejskiej zorganizował akcję zachęcającą do pisania wierszy. Wierszami można było płacić za kawę i inne przekąski w trzech gdańskich kawiarniach. Najciekawsze wiersze zostały nagrodzone książkami i upominkami EPW. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom akcji #PłacęWierszem. Otrzymaliśmy 83 wiersze. To liczba na tomik z prawdziwego zdarzenia! Wyróżnione osoby: Michał Radkiewicz i Inez Szwedowska W akcji wzięły udział: Anima Cafe | ul. Świętego Ducha 11/13/17, Drukarnia Cafe | ul. Mariacka 36, Sztuka Wyboru | ul. J. Słowackiego 19. Organizatorzy zapewniają, że akcja zostanie powtórzona.

Zobacz więcej

Dzieci śladami niezwykłych mieszkańców Gdańska

Klub Siedmiu Przygód zakończył swoje podróże po krajach poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności, ale tej wiosny – pełnej literackich wrażeń – nie mogło zabraknąć i polskiego akcentu. W pierwszym dniu wiosny Anna Czerwińska-Rydel zabrała dzieci na Literackie Wagary, czyli spacer śladami niezwykłych mieszkańców Gdańska. Gdzie mieszkała Johanna Schopenhauer, pisarka i matka znanego filozofa? Kogo nazywano „Bałtycką Syreną”? Co wspólnego z Gdańskiem ma Jan Heweliusz? Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Bogny Kociumbas. 

Zobacz więcej

Światowy Dzień Poezji z Aną Blandianą w Warszawie

21 marca, w Międzynarodowy Dzień Poezji, w Warszawie spotkamy się z Anikó Polgár (Węgry), Lidiją Dimkovską (Macedonia), Danielem Jonasem (Portugalia), Juhaną Henrikki Harju (Finlandia), Kiriakosem Charalambidisem (Cypr), Aidasem Marčėnasem (Litwa) oraz laureatką Nagrody Europejski Poeta Wolności Aną Blandianą (Rumunia). Spotkanie, połączone z czytaniem wierszy w oryginale i przekładzie na polski, odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Jazdów 2, Warszawa, godz. 18.30).   Międzynarodowy Dzień Poezji został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO, obchodzony jest na całym świecie 21 marca. (…)

Zobacz więcej

Dzień trzeci EPW: słowa skrzydlate, „szybkostrzelne”

W ostatni, najbardziej intensywny dzień Festiwalu, obok poetów głos zabrali również „artyści ksiażek” – projektanci okładek. W oczekiwaniu na kulminacyjny moment, galę wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności, rozmawialiśmy m.in. o znaczeniu ciszy w procesie pisania, o tym, jak internet zmienia rynek książki i… kunszcie Jana Kochanowskiego. Dziękujemy, że spędziliście z nami ten czas.    To istotne, żeby poezja nie była deklaracyjna. Ważne są teksty, które są “szybkostrzelne”, takie, które nie są bardzo zawiłe. Jacek Dehnel We włoskiej poezji zanika granica pomiędzy prawdziwym, (…)

Zobacz więcej

Festiwal Europejski Poeta Wolności we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016

W ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO, w dniach 8-15 maja 2016 roku odbędzie się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Festiwal skupiający w jednym miejscu i czasie leksykon polskiej poezji współczesnej, unikatowy na skalę ogólnopolską, a także pionierski, bo organizowany przez pięć różnych podmiotów – największe festiwale poetyckie w Polsce: Festiwal Miłosza z Krakowa, Miasto Poezji z Lublina, Festiwal Europejski Poeta Wolności z Gdańska oraz Poznań Poetów. Festiwal zawdzięcza swoją nazwę koronującemu (…)

Zobacz więcej

Ana Blandiana z Rumunii laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności

Europejską Poetką Wolności 2016 została Ana Blandiana (Rumunia) za tom Moja ojczyzna A4. Nagrodę stanowi statuetka oraz kwota 100.000 złotych. Nagrodę za przekład zwycięskiego tomu – statuetkę i kwotę 10.000 złotych – otrzymała Joanna Kornaś-Warwas. – Ana Blandiana jest legendą walki o wolność polityczną i obywatelską w Rumunii, jednak nie to zdecydowało o jej zwycięstwie w Gdańsku. Ogromne wrażenie na Jury wywarło przede wszystkim nieustające dojrzewanie poezji laureatki do wolności i pogłębianie jej wymiaru w czasach współczesnych – napisało jury (…)

Zobacz więcej

Dzień drugi EPW: każdy trochę rozrabia w literaturze

Uniwersytet Poezji Europejskiej, część warsztatowa oraz spotkania autorskie zdominowały drugi dzień festiwalu. Dużo uwagi poświęciliśmy młodym poetom z sieci Versopolis oraz tematyce przekładu. Z gośćmi festiwalu rozmawialiśmy o rozrabianiu w literaturze, portugalskiej melancholii, bałkańskim doświadczeniu i przekraczaniu granic. Ostatni dzień festiwalu to spotkania z nominowanymi do Nagrody: Vannim Bianconim, Anikó Polgár i ich tłumaczkami, Joanną Wajs oraz Anną Górecką (Biblioteka pod żółwiem). Czekają nas też na spotkania z Jackiem Dehnelem oraz D. A. Powellem, a także konfrontacja polskich poetów Ryszarda Krynickiego i (…)

Zobacz więcej

D. A. Powell: Nawet ci, którzy nie czytają poezji, zyskują na jej istnieniu

Amerykańskiego poetę D. A. Powella mieliśmy okazję poznać bliżej podczas debaty otwarcia, poświęconej sztuce wolności. Ostatniego dnia festiwalu zapraszamy na spotkanie z naszym gościem specjalnym (sobota 19 marca o godz. 16:00 w Instytucie Kultury Miejskiej), które poprowadzi Tadeusz Dąbrowski.  Tadeusz Dąbrowski: Wystąpisz w Gdańsku na festiwalu Europejski Poeta Wolności. Czy wolność w życiu jest tym samym, co wolność w poezji? D. A. Powell: Dobrze by było! Poezja jest zwykle bardziej tolerancyjna, wybaczająca i zmienna niż życie. Poezja to mutujący gen (…)

Zobacz więcej

Dzień pierwszy EPW: wolność tworzenia, wolność czytania

Osiem godzin rozmów, spotkań, poezji i muzyki, trzynaście języków narodowych, ponad dwudziestu gości – tak wyglądał pierwszy dzień festiwalu Europejski Poeta Wolności. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia krótkiej relacji z najciekawszymi fragmentami wydarzeń. Dzisiejszy (18.03) program to spotkania Uniwersytetu Poezji Versopolis na Uniwersytecie Gdańskim, spotkania z nominowanymi do Nagrody: Danielem Jonasem (Portugalia), Lidiją Dimkovską (Macedonia) i tłumaczką Yahya Hassana (Dania) Bogusławą Sochańską (Biblioteka pod Żółwiem). Wieczorem, w Instytucie Kultury Miejskiej porozmawiamy o przekładzie z Anną Górecką i Andrzejem Kopackim (w oparciu (…)

Zobacz więcej

Debaty Festiwalu Europejski Poeta Wolności

Pierwszy dzień festiwalu i, między innymi, debata otwarcia za nami. Stefan Chwin, D. A. Powell, Olga Tokarczuk, Agnieszka Wolny-Chamkało i Tadeusz Dąbrowski rozmawiali o sztuce wolności. Przed nami kolejne spotkania i dyskusje! Czuję, że często muszę obalać mój wewnętrzny rząd, który powstrzymuje mnie przed większymi dokonaniami. I muszę być swoją własną rewolucją. D. A. Powell „O nich tutaj” – rozmowa o języku i przekładzie, 18 marca godz. 19.30, sień Instytutu Kultury Miejskiej | Anna Górecka, Andrzej Kopacki, Grzegorz Jankowicz Na festiwalu (…)

Zobacz więcej

Spotkania z poetami Versopolis podczas festiwalu

Festiwal Europejski Poeta Wolności ma przyjemność gościć młodych i utalentowanych poetów i poetki z Hiszpanii, Chorwacji, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Macedonii. Podczas festiwalu będzie kilka okazji, żeby posłuchać ich poezji i porozmawiać: podczas  Wieczoru poezji na trzynaście głosów, w trakcie serii spotkań Uniwersytetu poezji europejskiej oraz na debacie o przekraczaniu granic, którą moderował będzie Tomasz Wiśniewski.  Paula Bozalongo z Hiszpanii, Goran Čolakhodžić z Chorwacji, Veronika Dintinjana ze Słowenii, Jonathan Edwards z Wielkiej Brytanii (a dokładniej – Walii) oraz Gjoko Zdraveski z (…)

Zobacz więcej

Zapłać wierszem za książki z poezją i kawę

Z okazji Festiwalu Europejski Poeta Wolności i Światowego Dnia Poezji w dniach 17 – 20 marca Instytut Kultury Miejskiej organizuje akcję, dzięki której można zdobyć tomiki poetów i poetek nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności, a także rabat na kawę i inne przekąski. Dołączcie do akcji #PłacęWierszem! – Już po raz drugi świętujemy Dzień Poezji w mediach społecznościowych. Wystarczy stworzyć wiersz i podzielić się nim na Facebooku lub Twitterze z dopiskiem #PłacęWierszem – mówi Monika Serafin z Instytutu Kultury Miejskiej. (…)

Zobacz więcej

Poezja zza oceanu czyli D. A. Powell na Europejskim Poecie Wolności

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu Europejski Poeta Wolności będzie amerykański pisarz D. A. Powell. Jeden z najbardziej intrygujących twórców swojego pokolenia weźmie udział w debacie „Sztuka wolności” oraz w spotkaniu autorskim zaplanowanym na ostatni dzień gdańskiego święta poezji. D. A. Powell zasłynął jako twórca tzw. trylogii o AIDS, w skład której wchodzą książki poetyckie: Tea (1998), Lunch (2000) oraz Coctails (2004). W każdej z nich choroba stanowi punkt wyjścia do rozważań o cielesności, miłości i śmierci. Unikalny styl Powella splata (…)

Zobacz więcej

„O nich tutaj” – debata podczas Festiwalu EPW 2016

Antologia „O nich tutaj” to swoista encyklopedia przygód języka złożona z najżywszych szkiców o przekładzie i języku drukowanych w „Literaturze na Świecie”. Zawiera 40 szkiców pióra 25 autorek i autorów. Najdawniejszy tekst ukazał się w piśmie w 1984 roku, szkic ostatni w roku 2015. – Takiej książki po polsku jeszcze nie było – mówi Piotr Sommer, redaktor „O nich tutaj”. Dyskusja o przekładzie z Piotrem Sommerem i Andrzejem Kopackim prowadzona przez Grzegorza Jankowicza jest częścią programu Festiwalu Europejski Poeta Wolności. (…)

Zobacz więcej

Polska premiera „Wierszy” Yahya Hassana

Do sprzedaży trafił właśnie kolejny tom nominowany do Nagrody Europejskiego Poety Wolności – Wiersze Yahya Hassana.  Zbiór został wydany nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Instytutu Kultury Miejskiej. Urodzony w 1995 r. Yahya Hassan określa się mianem bezpaństwowego Palestyńczyka z duńskim paszportem. Jako poeta zadebiutował tomem Wiersze, który sprzedał się w liczbie 100 tys. egzemplarzy w ciągu zaledwie dwóch miesięcy od dnia premiery. Jest laureatem m.in. nagrody za debiut roku, Nagrody Literackiej tygodnika „Weekendavisen” za 2013 rok i Nagrody Literackiej gazety „Politiken”. Wiersze zostały nominowane również do dorocznej nagrody duńskiego (…)

Zobacz więcej

Europejski Poeta Wolności w warszawskim metrze

W Warszawie ruszyła kolejna edycja akcji Wiersze w metrze. Tym razem warszawiacy i odwiedzający stolicę poznają również twórczość poetów nominowanych do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności – zarówno w metrze, jak i na żywo. 21 marca o godzinie 18:30 w CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się wieczór poetycki z ich udziałem.   Po raz pierwszy poezja do warszawskiego metra trafiła w 2008 roku z inicjatywy Instytutu Książki i British Council. Celem inicjatywy jest promocja współczesnej poezji europejskiej. Twórców biorących udział w projekcie wskazali członkowie instytucji (…)

Zobacz więcej

Ostatnia przygoda Klubu Siedmiu Przygód: Rosja

Johann Wolfgang Goethe napisał niegdyś: „Kto poetę chce zrozumieć, musi pojechać do jego kraju”. Klub Siedmiu Przygód odwiedził wszystkich nominowanych poetów do Nagrody Europejski Poeta Wolności. Rosja, ojczyzna Siergieja Stratanowskiego, nominowanego do Nagrody Europejski Poeta Wolności, to ostatni kraj, w którym gości.  11.00 – 12.00: Matrioszka, Rosjanka o japońskich korzeniach: od skośnookiego mędrca do słowiańskiej ślicznotki.  Prowadzenie: Marta Tomaszewska-Gruszka, malarka i projektantka graficzna. Dla dzieci w wieku 8 – 12 lat. Uczestnicy warsztatów poznają historię matrioszek, dobrze znanych na całym świecie (…)

Zobacz więcej

Czytaj – fotografuj – wygrywaj. Konkurs Instagramowy #PoetaWolnosci

Już 17 marca rozpocznie się gdańskie święto poezji – Festiwal Europejski Poeta Wolności. Z tej okazji Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do wzięcia udziału w konkursie. Aby włączyć się do zabawy, należy wykonać zdjęcie obrazujące hasło Wolność czytania i umieścić je na Instagramie wraz z hashtagiem #poetawolnosci. Dla pięciu osób, które w najciekawszy sposób zinterpretują hasło Wolność Czytania, przygotowaliśmy podwójne zaproszenia na galę wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności oraz czytelnicze upominki. Na zdjęcia czekamy do 16 marca. Nagrody pocieszenia, czyli (…)

Zobacz więcej

Poznaj nominowanych do Nagrody EPW 2016

W dniach 17-19 marca odbędzie się czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności. Święto poezji zwieńczy gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska, podczas której uhonorowany zostanie jeden z siedmiu nominowanych poetów oraz tłumaczy odpowiedzialnych za polskie przekłady ich książek poetyckich. W 2016 roku do tytułu Europejskiego Poety Wolności pretendują: Vanni Bianconi z Włoch, Anna Blandiana z Rumunii, Lidija Dimkovska z Macedonii, Yahya Hassan z Danii, Daniel Jonas z Portugalii, Anikó Polgár z Węgier oraz Siergiej Stratanowski z Rosji. Każdy (…)

Zobacz więcej

„Graffiti” w tłumaczeniu Adama Pomorskiego

W druku ukazał się kolejny z siedmiu tomów nominowanych do Nagrody Europejskiego Poety Wolności 2016 – Graffiti Siergieja Stratanowskiego w tłumaczeniu Adama Pomorskiego. Zbiór ukazał się  nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Instytutu Kultury Miejskiej. Pochodzący z Rosji Siergiej Stratanowski jest poetą i krytykiem literackim. Jest jednym z najważniejszych działaczy samizdatu, z którym współtworzył czasopisma „37”, „Czasy” oraz „Siewiernaja Poczta”. Międzynarodowe uznanie zdobył za sprawą almanachu „Apołłon – 77” z 1977 r. Został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. Carskosielską Nagrodą Artystyczną, Nagrodą im. Mikołaja Gogola, Nagrodą im. Giuseppe Carducciego oraz Nagrodą VIII Międzynarodowego (…)

Zobacz więcej

Z Klubem Siedmiu Przygód w… Macedonii

Spotkanie z niezwykłymi baśniami macedońskimi oraz warsztaty plastyczne „Mozaika bizantyjska” czekają na uczestniczki i uczestników Klubu Siedmiu Przygód. W najbliższą sobotę, 20 lutego w godz. 10-14 zapraszamy dzieci na literacką podróż do Macedonii, podczas której poznają baśnie i sztukę z kraju poetki nominowanej do Nagrody Europejski Poeta Wolności – Lidii Dimkovskiej.  Macedonia to mały kraj otoczony górami, leżący w samym środku Półwyspu Bałkańskiego. Choć niewielka i w Polsce mało znana, to warto przyjrzeć się jej uważniej i poznać jej bogatą (…)

Zobacz więcej

Gdańsk miastem poezji. Festiwal EPW odbędzie się 17-19 marca

W dniach 17-19 marca Gdańsk zostanie poetyckim sercem Europy. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spotkania literackie, wydarzenia artystyczne i do obcowania z poezją zagranicznych autorów w oryginale podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności. Momentem kulminacyjnym wydarzenia będzie przyznanie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności jednemu z siedmiu nominowanych poetów oraz jego tłumaczowi na język polski. W tym roku do Nagrody nominowani są: Vanni Bianconi z Włoch, Anna Blandiana z Rumunii, Lidija Dimkovska z Macedonii, Yahya Hassan z Danii, (…)

Zobacz więcej

Klub Siedmiu Przygód wyrusza do słonecznej Italii

Zajęcia z projektowania ubioru dla fanów mody, warsztaty i pokaz lalkarski inspirowany „Pinokiem” oraz spotkanie z mitami z Sycylii czekają na uczestniczki i uczestników Klub Siedmiu Przygód. W najbliższą sobotę, 6 lutego w godz. 10.00 – 14.30 zapraszamy do sieni IKM na spotkanie z kulturą i tradycją słonecznych Włoch, z których pochodzi Vanni Bianconi, poeta nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2016. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy mailowe. Tym razem Klub Siedmiu Przygód odwiedzi kraj Vanniego Bianconiego, włoskiego autora nominowanego (…)

Zobacz więcej

Tom „pH neutralna wobec życia i śmierci” wydany po polsku

W druku ukazał się kolejny tom nominowany do Nagrody Europejskiego Poety Wolności 2016 – pH neutralna wobec życia i śmierci Lidiji Dimkovskiej z Macedonii w tłumaczeniu Danuty Cirlić – Straszyńskiej. Zbiór wierszy został wydany nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Instytutu Kultury Miejskiej. Lidija Dimkovska to poetka, pisarka, eseistka i tłumaczka. Urodziła się w 1971 roku w Skopje w Macedonii. Studiowała literaturoznawstwo porównawcze na Uniwersytecie w Skopje. Doktorat z literatury rumuńskiej obroniła na Uniwersytecie w Bukareszcie, gdzie była również zatrudniona w (…)

Zobacz więcej

Tam, gdzie kończy się Europa: Portugalia

„Literatura to najprzyjemniejszy sposób ignorowania życia” – pisał Fernardo Pessoa, jeden z najbardziej uznanych poetów portugalskich XX wieku, utrwalony w powieści Rok śmierci Ricarda Reisa José Saramago, kolejnego pisarza z Portugalii, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1998 roku. Obaj kategorycznie opowiadali się za demokracją. „Nie przyjemność, nie chwała, nie władza – wolność, wyłącznie wolność” – deklarował Pessoa. Daniel Jonas, nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności, jest ich godnym następcą. Młodzi odkrywcy z Klubu Siedmiu Przygód będą mogli poznać ich kraj (…)

Zobacz więcej

„Moja ojczyzna A4” w przekładzie Joanny Kornaś-Warwas

Dostępny jest kolejny tom nominowany do Nagrody Europejskiego Poety Wolności – „Moja ojczyzna A4” Any Blandiany.  Zbiór wierszy został wydany nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Instytutu Kultury Miejskiej. Ana Blandiana to rumuńska poetka zaangażowana w walkę o wolność obywatelską. Przed rewolucją 1989 roku była znaną dysydentką i obrończynią praw człowieka. Jako poetka i pisarka jest laureatką wielu nagród i wyróżnień literackich, m.in. Nagrody im. Herdera (1982 r. i 1988 r.), Nagrody „Opera Omnia” (2001 r.) i Nagrody Vilenica (2002 r.). Ana Blandiana reprezentuje (…)

Zobacz więcej

Kulturalna podróż po Danii z Klubem Siedmiu Przygód

Duński książę Hamlet zaczyna piękną historię powiązań Danii z literaturą. Stamtąd pochodził wspaniały bajkopisarz Hans Christian Andersen, który  mocno wierzył w wyobraźnię poetów. Pisał, że „gdy się jest poetą, potrafi się ugotować zupę nawet z patyka”.  Ciekawe czy Yahya Hassan, nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności, też ma takie zdolności… 9 stycznia 2016 roku Klub Siedmiu Przygód i jego młodzi przyjaciele wybiorą się w podróż po Danii, by poznać jej kulturę nie tylko ze strony literackiej. Dania jest też ojczyzną (…)

Zobacz więcej

„Częsty przechodzeń” wydany po polsku

W druku ukazał się kolejny tom, nominowany do Nagrodu Europejskiego Poety Wolności – „Częsty przechodzeń” Daniela Jonasa.  Zbiór wierszy został wydany nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria.  Daniel Jonas jest Portugalczykiem. Mieszka w Porto, pracuje jako nauczyciel i tłumacz. Przełożył na portugalski m.in. dzieła Johna Miltona, Waugha, Luigiego Pirandella, Jorisa-Karla Huysmansa, Wystana Hugha Audena, Johna Berrymana, Williama Shakespeare’a i Williama Wordswortha. Współtworzył portugalską adaptację „Kupca weneckiego” Shakespeare’a na użytek spektaklu o tym samym tytule w Teatrze Narodowym São João oraz „Raju utraconego” Miltona (…)

Zobacz więcej

Klub Siedmiu Przygód zabiera najmłodszych do Węgier

Polak, Węgier – dwa bratanki. Ale co właściwie wiemy o kraju noblisty Imre Kertesza i Aniko Polgar, poetki nominowanej do Nagrody Europejskiego Poety Wolności w 2016 roku? 12 grudnia Klub Siedmiu Przygód zaprasza najmłodszych na wyprawę, podczas której poznają m.in. węgierskie bajki i animacje, zmierzą się z najsłynniejszym węgierskim wynalazkiem i stworzą wzory węgierskiego haftu ludowego. Poranek z węgierską kulturą rozpocznie animacja Pétera Vácza – Królik i jeleń. Film zdobył ponad 70 nagród na całym świecie. Opowiada o dwóch światach, (…)

Zobacz więcej

Rusza Klub Siedmiu Przygód! Pierwszy przystanek: Rumunia

Do poetyckiego przedwiośnia, czyli Festiwalu Europejskiego Poety Wolności, zostało jeszcze sporo czasu, ale już dziś zapraszamy najmłodszych do Klubu Siedmiu Przygód – przedfestiwalowego pasma dla dzieci. Przygotowaliśmy  siedem wypraw inspirowanych Rumunią, Portugalią, Włochami, Danią, Macedonią, Rosją i Węgrami. Warsztaty i spotkania, łączące różne formy aktywności twórczej i artystycznej, przybliżą dzieciom dziedzictwo literackie i kulturowe krajów pochodzenia poetów nominowanych  do Nagrody Europejskiego Poety Wolności w 2016 roku. Pierwsza przygoda już 21 listopada!  Z Transylwanii, regionu Rumunii, przyjeżdża wampir Drakula. Opowie o swoim życiu, blaskach i cieniach nieśmiertelnej egzystencji. Chce poznać (…)

Zobacz więcej

Tom wierszy Anikó Polgár już jest dostępny

W druku ukazał się tom „Archeolożka w czółenkach” węgierskiej poetki Anikó Polgár. Jest to pierwsza publikacja z zaplanowanej serii poświęconej poezji nominowanych do Nagrody Europejskiego Poety Wolności 2016. Zbiór wierszy został wydany nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria.  Anikó Polgár urodziła się w Słowacji. Tam też zdobyła wykształcenie – jest historykiem literatury i tłumaczką. Tłumaczy z łaciny i greki, języków: fińskiego, słowackiego i czeskiego. Pisze wiersze – „Archeolożka w czółenkach” („Régésznő körömcipőben”, 2009 r.) jest jej drugim tomem wierszy. Poezję Anikó Polgár z węgierskiego na język polski (…)

Zobacz więcej

Po debacie: w poszukiwaniu czytelnika poezji

Wieczór poetycki Versopolis, poświęcony twórczości poetów z pięciu europejskich krajów, poprzedziła debata Poszukiwanie czytelnika. Co to znaczy promować poezję?. Dyskusja toczyła się wokół dwóch głównych tematów: czym właściwie jest promowanie poezji oraz kiedy taka promocja jest skuteczna. W debacie udział wzięli Ireneusz Grin (Europejska Stolicy Kultury 2016), Grzegorz Jankowicz (Tygodnik Powszechny) i Konrad Kęder (Fa-art), rozmowę poprowadziła Zofia Król (redaktor naczelna magazynu dwutygodnik.com). Zachęcamy do obejrzenia migawek z tego wieczoru w obiektywie Bogny Kociumbas. Samo słowo promocja źródłowo nie miało nic wspólnego z marketingiem. Jego etymologia (…)

Zobacz więcej

Połączone siły na Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim SILESIUS

W ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO, w dniach 9-15 maja 2016 roku odbędzie się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Poetycki SILESIUS. Festiwal wziął nazwę od finału Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS i jest wspólnym przedsięwzięciem Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania i Wrocławia. Miasta te w przyszłym roku połączą siły, aby zmierzyć się z możliwie najpełniejszą prezentacją polskiej poezji i z najważniejszymi zjawiskami europejskimi. Dyrektorem artystycznym Festiwalu został wybrany Marcin Baran, poeta, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS (…)

Zobacz więcej

Zobacz zdjęcia z poetyckiego wieczoru Versopolis

Poetycki wieczór Versopolis w Gdańsku odbył się w kameralnej atmosferze Restauracji Grand Cru. Zaproszeni poeci: Christoph W. Bauer (Austria), Kristina Hocevar (Słowenia), Maud Vanhauwaert (Belgia), Aivaras Veiknys (Litwa) and David Vikgren (Szwecja). Wieczór poprowadził Tadeusz Dąbrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Rozmowy z poetami prowadziły Justyna Czechowska i Zofia Król.  

Zobacz więcej

Serhij Żadan laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Serhij Żadan, autor Mezopotamii, oraz jego tłumacze Michał Petryk i Adam Pomorski, zostali laureatami dziesiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Poeta był także nominowany do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności w 2012 roku za tomik Etiopia. Serhij Żadan urodził się w Starobielsku w 1974 roku, a obecnie mieszka w Charkowie. W Polsce do tej pory przetłumaczono i opublikowano jego 7 książek i jeden tom poetycki m.in.  Historia kultury początku stulecia, Anarchy in the UKR, Hymn demokratycznej młodzieży, Woroszyłowgrad,  Mezopotamia (…)

Zobacz więcej

Wieczór poetycki w pięciu językach

9 października w Restauracji Grand Cru (ul. Rycerska 11-12, Gdańsk) odbędzie się wieczór poetycki poświęcony twórczości pięciu poetów z pięciu krajów europejskich. Goście wieczoru, Christoph W. Bauer (Austria), Kristina Hočevar (Słowenia), Maud Vanhauwaert (Belgia), Aivaras Veiknys (Litwa) i David Vikgren (Szwecja), są poetami Versopolis, platformy literackiej poświęconej poezji, której celem jest wspieranie młodych europejskich twórców i promocja ich twórczości poza granicami ojczystych krajów.  Poeta krystalicznie czystej wody – mówią o Christophie W. Bauerze organizatorzy Versopolis. W swoim życiu wielokrotnie zmieniał (…)

Zobacz więcej

Kiriakos Charalambidis po raz pierwszy po polsku

Ktoś mógłby powiedzieć, że dzisiaj nie da się już pisać wierszy tak tchnących mądrością, zdumiewających oryginalnością rozumienia i wypełnionych dziewiczymi wyrażeniami leksykalnymi – pisali o nim krytycy już czterdzieści (!) lat temu. Kiriakos Charalambidis, jeden z najbardziej rozpoznawalnych greckojęzycznych poetów, będzie gościem Transpoetiki w ramach krakowskiej Nocy Poezji. Smak cypryjskiej poezji poznaliśmy w Gdańsku dzięki twórczości Androsa Zemenidisa, nominowanego do Nagrody Europejskiego Poety Wolności w 2010 roku. Zachęcamy zrobić kolejny krok i dać się uwieść wierszom cypryjskiego kandydata do literackiej (…)

Zobacz więcej

Versopolis w Gdańsku

Versopolis to poświęcona poezji platforma literacka, której celem jest wspieranie młodych europejskich twórców i promocja ich twórczości poza granicami ojczystych krajów. 8 i 9 października będziemy gościć w Gdańsku 5 autorów: Christopha W. Bauera z Austrii, Kristinę Hocevar ze Słoweni, Maud Vanhauwaert z Belgii, Aivarasa Veiknysa z Litwy i Davida Vikgrena ze Szwecji. Z tej okazji zostanie również wydany trójjęzyczny wybór wierszy każdego z zaproszonych autorów. W tomikach znajdziemy wiersze w przekładzie na język polski, a także dostępne już na stronie (…)

Zobacz więcej

Znamy zwycięzcę Konkursu jednego wiersza

Znamy zwycięzcę Konkursu jednego wiersza, organizowanego w ramach Portu Literackiego w Gdańsku. Zainteresowanie konkursem przerosło oczekiwania organizatorów – w finałowym czytaniu wzięło udział pięćdziesięciu poetów. Po burzliwej naradzie, nagrodę główną jury przyznało Dariuszowi Wróblewskiemu za wiersz „Najpiękniejsza”. W finałowym czytaniu konkursu wzięło udział kilkadziesiąt poetów. (fot. Bartosz Bańka) Jury konkursu – Tadeusz Dąbrowski, Wojciech Burszta i Jakobe Mansztajn – nie mieli łatwego zadania. W konkursowych skrzynkach, które przez ponad trzy tygodnie czekały na poezję w kilku miejscach w Gdańsku, znalazło (…)

Zobacz więcej

Nie jestem zdefiniowany przez polską kulturę. Z wywiadu z Tadeuszem Dąbrowskim

Z Tadeuszem Dąbrowskim, który wrócił niedawno ze stypendium w Yaddo, jednej z najbardziej znanych kolonii dla artystów w USA, rozmawia redakcja Xiegarnia.pl. Prezentujemy kilka najciekawszych wątków z wywiadu i zachęcamy do wysłuchania pełnej rozmowy. Yaddo to jedna z najbardziej znanych kolonii dla artystów w USA, założona przez milionera Spencera Traska. Stypendystami m.in. Yaddo byli Sylvia Plath, Truman Capote, Ted Hughes czy laureaci Pulitzera. Dla Tadeusza Dąbrowskiego był to kolejny wyjazd, który mógł wykorzystać na rozwój swojego talentu. Yaddo to najstarsza (…)

Zobacz więcej

Zapraszamy do Konkursu jednego wiersza

W Gdańsku pojawiły się nowe skrzynki. Nie na listy jednak, ale na… poezję. Autorzy wierszy, pozostawionych w jednej z trzech poetyckich skrzynek, wezmą udział w konkursie Portu Literackiego. Na krótkie utwory poetyckie czekają skrzynki w Instytucie Kultury Miejskiej, w Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej w Bramie Wyżynnej oraz w Bibliotece Manhattan w Centrum Handlowym Manhattan. Na zwycięzcę czeka m. in. zestaw książek i pobyt w hotelu SPA w Kołobrzegu. Udział w konkursie może wziąć każdy. Należy zapisać swój wiersz na kartce, (…)

Zobacz więcej

Europejski Poeta Wolności na Porcie Literackim w Gdańsku

  W dniach 18-20 sierpnia do Gdańska zawinie Port Literacki, festiwal, który od lat przywraca poezji należne jej miejsce. Tu debiutowali i występowali najważniejsi współcześni poeci, a swoje książki publikował Tadeusz Różewicz. Gościem Portu Literackiego w Gdańsku będzie m. in. Vanni Bianconi, poeta nominowany do Nagrody Europejskiego Poety Wolności w 2016 roku.  Port Literacki odwiedzi Gdańsk po raz pierwszy. Na Długim Targu powstanie Miasteczko literackie, które na kilka dni stanie się poetyckim sercem miasta. Będzie to miejsce spotkań poetów polskich i (…)

Zobacz więcej

Znamy poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności w 2016

Yahya Hassan z Danii, Lidija Dimkovska z Macedonii, Daniel Jonas z Portugalii, Siergiej Stratanowski z Rosji, Anna Blandiana z Rumunii, Anikó Polgár z Węgier i Vanni Bianconi z Włoch, to poeci i poetki nominowani do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności w 2016 roku. Twórców wybrało Jury Nagrody w nieco odmienionym składzie: Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek i Olga Tokarczuk. W marcu 2014 roku, podczas III edycji Festiwalu Europejski Poeta Wolności, którą (…)

Zobacz więcej