Gdy myślimy o wolności w kontekście poezji lub o poezji w kontekście wolności, związek tych dwóch pojęć jawi nam się jako naturalny i niepodważalny. Wolność jest przecież jednym z najstarszych i najważniejszych tematów poetyckich – piszą Grzegorz Jankowicz i Zofia Król we wstępie do publikacji „Wolne słowa. Zestaw podręczny do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych”. Książka jest zbiorem rozmów, esejów, komentarzy i infografik dotyczących twórczości poetów nominowanych, sylwetek ich i tłumaczy.  

wolneslowa_okladka_PL

 

W naszej książce traktujemy poezję jako językowe działanie, a raczej zespół językowych praktyk, które umożliwiają pokonywanie rozmaitych barier – tłumaczą autorzy. W zbiorze znalazły się, między innymi, interpretacje wierszy przez poetów, wywiady z tłumaczami oraz grafiki Jakuba Woynarowskiego, które przybliżają czytelnikom sylwetki twórców, nominowanych do nagrody Europejskiego Poety Wolności.

Rozmowy z tłumaczami będziemy sukcesywnie publikować na naszej stronie, natomiast wszystkich zainteresowanych publikacją zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej (Długi Targ 39/40 w Gdańsku) – otrzyma ją każdy nabywca tomu wierszy z serii wydawniczej Europejskiego Poety Wolności.


„Wolne słowa. Zestaw Podręczny do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych” pod red. Grzegorza Jankowicza i Zofii Król. Wydawca: Instytut Kultury Miejskiej. Gdańsk, 2016.