Wiersz Moniki Herceg „Jeszcze jeden wiersz z dwiema niewiadomymi” w przekładzie Aleksandry Wojtaszek czyta Katarzyna Michalska. Utwór pochodzi z tomu „Okres ochornny.”, który ukazał się w serii Europejski Poeta Wolności – Nominacje 2024. Animowane wizytówki poetów i poetek nominowanych do Nagrody EPW 2024 stworzyło Studio Animacji Esy-floresy.

„Okres ochronny.” to zbiór intymnych wierszy, w których wiedza o naukach przyrodniczych zawiązała pakt z poezją. Tytuł tomu nawiązuje do czasu pozornej ciszy, zawieszenia broni. W tej właśnie ciszy słowa poetki dudnią ciężkim, zdyszanym galopem. Opowieść o kobiecym bólu, przemocy i osamotnieniu, których doświadczenie wychodzi poza ciało, biegnie wartko, choć niesie ze sobą ciężar.

MONIKA HERCEG (ur. 1990) – chorwacka poetka, scenarzystka, dramaturżka, redaktorka i aktywistka; z wykształcenia fizyczka. Jest najczęściej nagradzaną poetką młodego pokolenia w Chorwacji.

ALEKSANDRA WOJTASZEK (ur. 1991) – kroatystka, tłumaczka, autorka, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.

 

 

Jeszcze jeden wiersz z dwiema niewiadomymi

Najpierw kobiety przeciekały
przez męskie ręce
w laboratoryjne myszki
i książkowe mole,
a potem
Jefimija ugryzła
łatwowiernie
niczym Ewa
wiersz,
Maria
probówkę

To wprost proporcjonalne:

Chcę umrzeć od poezji
albo od wiedzy
Niech będzie radioaktywna
i niech przechodzi córkami
z pokolenia na pokolenie
jak rana
pierwszego upadku