O Festiwalu

Wraz ze zmianą warunków organizacji wydarzeń kulturalnych oraz ograniczeniami związanymi z poruszaniem się między krajami, całkowicie zmienia się formuła tegorocznego Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Więcej informacji >> 

_____

W dniach 19-22 marca 2020 roku w Gdańsku po raz szósty odbędzie się unikatowy w skali kraju festiwal literatury: Europejski Poeta Wolności celebruje współczesną poezję kontynentu, umożliwia polskiej publiczności spotkanie z jej twórcami i kieruje uwagę na kwestie istotne dla kształtu i rozwoju poezji. Siłą EPW jest jego wielopłaszczyznowość – poza odbywającym się co dwa lata festiwalem, każda kolejna edycja przedsięwzięcia ubogaca polską literaturę o przekłady tomów uznanych, żyjących poetów i poetek europejskich. Dotąd ukazało się już czterdzieści sześć zbiorów, w tym osiem świeżo opublikowanych, których twórców poznamy w marcu – autor/ka najlepszego z nich uhonorowany/a zostanie Nagrodą Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności (21 marca). Wierząc, że poezja nie gubi się w (dobrym) przekładzie, EPW docenia także tłumaczy i tłumaczki tomów nominowanych do Nagrody i przyznaje osobny laur autorom przekładu wyróżnionego zbioru.

Rozmowy, spotkania, debaty, warsztaty i ciekawe międzynarodowe grono poetek i poetów to klucz do programu tegorocznego festiwalu. Jego autorzy – Tadeusz Dąbrowski, Weronika Janeczko i Barbara Klicka – postarali się o mocne europejskie motywy: w przeddzień otwarcia festiwalu odbędzie się spotkanie poświęcone antologii nowej poezji europejskiej pt. „Grand Tour” (2019), którą opracowali Jan Wagner i Federico Italiano. Redaktorzy wraz z kilkorgiem autorów opowiedzą o bogactwie i kierunkach rozwoju poezji europejskiej. Następnego dnia odbędzie się debata, której uczestnicy rozważą jaki wpływ na poezję kontynentu ma kryzys europejskiej tożsamości. 20 marca zaprosimy na Uniwersytet Poezji Europejskiej, w którym w roli wykładowców wystąpią poeci zrzeszeni w międzynarodowej sieci Versopolis oraz ich tłumacze.

Okazji do spotkań w międzynarodowym gronie twórców będzie więcej: podczas polsko-brytyjskiego spotkania zatytułowanego „Sondy, koncepty, eksperymenty” (20 marca) uczestnicy porozmawiają m.in. o ważnej i ciekawej kwestii balansu między komunikatywnością wiersza i jego eksperymentatorską formą. Mini cykl „Scena wiersza” (20 i 21 marca) to z kolei okazja do spotkania i rozmowy z poetami i poetkami nominowanymi do Nagrody; podobnie jak poetycko-muzyczna prezentacja zatytułowana „Nie jest ciemno, nie jest cicho” (19 marca) z oprawą muzyczną przygotowaną przez Małgorzatę „Teklę” Tekiel i Artura Rumińskiego.

Zwolennikom spotkań o prostej agendzie i arcyciekawym przebiegu polecamy wykład mistrzowski Piotra Sommera (19 marca), który – jak zwykle – z inteligencją, dowcipem i swadą opowie o pracy poety i tłumacza poezji.

W paśmie dla najmłodszych odbiorców odbędą się warsztaty poetyckie przygotowane przez Zuzannę Salę (19 i 20 marca) oraz inspirowane literaturą zajęcia zogniskowane wokół kwestii uchodźców, które poprowadzi Natalia Gebert (21 marca).

Nominowani/ne do Nagrody poeci/poetki i tłumacze/tłumaczki:
Balša Brković (Czarnogóra) i Agnieszka Schreier za tom „Czarne boisko”
Antoine Cassar (Malta) i Zuzanna Gawron za tom „Czterdzieści dni”
Darko Cvijetić (Bośnia i Hercegowina) i Miłosz Waligórski za tom „Gęsia skóra”
Inga Gaile (Łotwa) i Agnieszka Smarzewska za tom „Wielkanoc”
Sinéad Morrissey (Irlandia Północna) i Magda Heydel za tom „O równowadze”
Jean Portante (Luksemburg) i Wawrzyniec Brzozowski za tom „Po trzęsieniu”
Zwiad Ratiani (Gruzja) i Magda Nowakowska za tom „Tobie wolno”
Agnė Žagrakalytė (Litwa) i Agnieszka Rebiałkowska za tom „Właśnie:”

Laureatów wybierze Jury w składzie: Krzysztof Czyżewski – przewodniczący, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk oraz niegłosujący sekretarz jury Andrzej Jagodziński.

Dotychczasowi laureaci i laureatki: 2010 – Uładzimir Arłow (Białoruś), 2012 – Durs Grünbein (Niemcy), 2014 – Dorta Jagić (Chorwacja), 2016 – Ana Blandiana (Rumunia), 2018 – Linda Vilhjálmsdóttir (Islandia).