W Warszawie ruszyła kolejna edycja akcji Wiersze w metrze. Tym razem warszawiacy i odwiedzający stolicę poznają również twórczość poetów nominowanych do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności – zarówno w metrze, jak i na żywo. 21 marca o godzinie 18:30 w CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się wieczór poetycki z ich udziałem.

12795536_1044137775627903_4635638698216539983_n

 

Po raz pierwszy poezja do warszawskiego metra trafiła w 2008 roku z inicjatywy Instytutu Książki i British Council. Celem inicjatywy jest promocja współczesnej poezji europejskiej. Twórców biorących udział w projekcie wskazali członkowie instytucji kultury zrzeszonych w EUNIC, Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, kapituły konkursu Europejski Poeta Wolności oraz Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Tegorocznej edycji Wierszy w metrze przyświeca szeroko pojmowana natura.

Zgodnie z nazwą projektu, założeniem Wierszy w metrze jest docieranie do odbiorców w najbardziej nieoczekiwanym miejscach. Wagony metra zapełnią się poezją europejskich artystów, by w ten sposób towarzyszyć warszawiakom podczas codziennych podróży. Do tegorocznej edycji włączyły się także lokalne kawiarnie, w których do kawy dodawane będą wiersze.

Na spotkaniu w CSW Zamek Ujazdowski, które odbędzie się 21 marca, usłyszymy wiersze czytane w oryginale m.in. przez Anikó Polgar (Węgry), Siergieja Stratanowskiego (Rosja), Anę Blandianę (Rumunia), Lidiję Dimkovską (Macedonia) i Daniela Jonasa (Portugalia). Czy wśród zaproszonych gości znajdzie się laureat Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności?

Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z Justyną Czechowską, tłumaczką szwedzkiej poezji i członkinią Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. O Wierszach w metrze i poetach EPW opowiada dla Polskiego Radia. Całość dostępna jest pod tym adresem.

Zobacz program Festiwalu Europejski Poeta Wolności >>