Europejski Poeta Wolności przybliża, publikuje i promuje poezję. Festiwal, nagroda i seria wydawnicza EPW to zazębiające się działania służące wspieraniu oraz budowaniu zainteresowania poezją. W tym roku wśród wydarzeń poprzedzających festiwal, jaki odbędzie się w Gdańsku w dniach 9-11 czerwca, IKM przygotowuje m.in. warsztaty czytania poezji.

Po co, jak i jaką poezję czytać? Czy istnieją dobre i złe odczytania poezji? Czy naprawdę czytanie poezji to wymagające zadanie? Jeśli tak, czego wymaga? Podczas warsztatów zmierzymy się z mitami dotyczącymi nieprzystępności poezji i postaramy się utorować uczestnikom i uczestniczkom drogę do łatwiejszego, przyjemniejszego i częstszego obcowania z wierszami. Zajęcia z młodzieżą i osobami dorosłymi poprowadzi poetka i dziennikarka Aleksandra Wrona. Jej warsztaty będą miały otwartą formułę skupioną na wymianie, kreatywnych ćwiczeniach i dyskusji o wybranych wierszach poetów i poetek nominowanych do tegorocznej Nagrody Europejski Poeta Wolności.

fo. Bartosz Bańka

W pierwszej serii warsztatów, które pod koniec marca odbędą się w Filii Gdańskiej WiMBP udział wezmą członkowie i członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki. Druga seria warsztatów zrealizowana zostanie na początku kwietnia w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku i przeznaczona będzie dla uczniów i uczennic III klas.

Aleksandra Wrona (ur. 1991) – dziennikarka, poetka, z wykształcenia psycholożka. Laureatka wielu konkursów poetyckich. Dwukrotna stypendystka miasta Gdańska w dziedzinie kultury. Zadebiutowała w 2015 roku tomem wierszy pt. „falochroń”, w 2020 roku opublikowała swoją powieść pt. „Karma” w formie słuchowiska. Aktualnie pracuje nad drugim tomem wierszy. Mieszka w Gdańsku.

Warsztaty zostały przygotowane we współpracy z Filią Gdańską WiMBP oraz XIV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.