21 marca to Międzynarodowy Dzień Poezji. Z tej okazji w przestrzeni Gdańska pojawiły się plakaty z wierszami gdańskich twórców. Natomiast w mediach społecznościowych trwa ruszyła fotograficzno-poetycka zabawa. To kolejna akcja w ramach kampanii #gdanskczyta – wspólnego działania Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Instytutu Kultury Miejskiej oraz miasta Gdańsk, promującego czytelnictwo oraz wydarzenia literackie w naszym mieście.

Międzynarodowy Dzień Poezji w Gdańsku w tym roku to przede wszystkim uwolniona poezja w mieście. Z powodu pandemii, która spowodowała zamknięcie instytucji kultury, spotkania nie są możliwe, ale zachęcamy do uważnego rozglądania się podczas spacerów!  Wiersze Anny Czekanowicz, Grzegorza Kwiatkowskiego i Tadeusza Dąbrowskiego można zobaczyć (i przeczytać) na przystankach oraz w komunikacji miejskiej.

Miejskie spotkanie z twórczością gdańskich poetów i poetki to także pretekst do udziału w fotograficzno-poetyckiej zabawie, która trwa na facebooku gdańskiej biblioteki i Instytutu Kultury Miejskiej. Aby wziąć w niej udział, należy zrobić i udostępnić w na facebooku zdjęcie Gdańska, które odda atmosferę jednego z trzech wierszy z kampanii #gdanskczyta. Publiczny post należy oznaczyć hasztagami: #dzienpoezji, #gdanskczyta #ilovegdn #ikmgdansk i #chodzedobiblioteki. Wyróżnionych zostanie pięć najoryginalniejszych, najzabawniejszych i najbardziej pomysłowych zdjęć. Szczegóły zabawy >>

Zdjęcia można publikować od 19 do 26 marca 2021r. Do zdobycia nagrody czytelnicze, m.in. tomy poezji, tom laureatki Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności 2020 Sinéad Morrissey „O równowadze”, parasole, termosy czy ekologiczne torby.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Instytut Kultury Miejskiej oraz miasto Gdańsk działają wspólnie w ramach Gdańskiego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który jest wpisany w program operacyjny Kultura i Czas Wolny.