Wraz ze zmianą warunków organizacji wydarzeń kulturalnych oraz ograniczeniami związanymi z poruszaniem się między krajami, całkowicie zmienia się formuła tegorocznego Festiwalu Europejski Poeta Wolności oraz Nagrody Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności.

– Nie spotkamy się w Gdańsku z nominowanymi do Nagrody z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy i Malty oraz ich tłumaczami. Wybrane spotkania festiwalowe oraz sylwetki poetów i poetek pokażemy w ciągu lata w różnych formatach i formułach – słuchowiska, animacji, wywiadów i innych działań online – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.

Do 31 lipca jury Nagrody w składzie Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska i Olga Tokarczuk, wyłoni laureatów Nagrody Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Jej wręczenie odbędzie się w Gdańsku, w terminie dostosowanym do panujących na terenie Polski ograniczeń organizowania wydarzeń kulturalnych oraz po zniesieniu ograniczeń podróży międzynarodowych. Informacja o laureatach zostanie podana do publicznej wiadomości po obradach jury.

Instytut Kultury Miejskiej, organizator Festiwalu Europejski Poeta Wolności, przygotował alternatywną formułę wydarzenia. Z poetami i tłumaczami nominowanymi do Nagrody zapoznamy się dzięki animacjom od studia Esy-floresy, o (do)Wolności z Anną Kałużą w formie kwestionariuszy opracowanych graficznie „porozmawiają” Jerzy Jarniewicz, Jagoda Szelc, Weronika Szczawińska i Julia Fiedorczuk. Adam Nalepa razem z Małgorzatą Fijas tworzy słuchowisko, w którym trójmiejscy aktorzy czytają wiersze z tomów nominowanych do Nagrody. W mediach literackich i kulturalnych ukażą się recenzje tomów, podcasty czy teksty i wywiady. W przygotowaniu jest także antologia podsumowująca dwanaście lat serii wydawniczej Europejski Poeta Wolności.

Festiwalowi zawsze towarzyszyło też pasmo Versopolis – prezentacja poetów i poetek skupionych w sieci festiwali literackich. W 2020 roku w Gdańsku mieli pojawić się: Samantha Barendson, Maarten Inghels, Helen Ivory i Jospeh Pedrals. Tegoroczna odsłona Versopolis w Gdańsku zamieniona jest w multimedia. Małgorzata „Tekla” Tekiel oraz Artur Rumiński przygotowali cztery kompozycje muzyczne, do których autorzy nagrywają swoje wiersze, a całość zostanie uzupełniona o graficzne wizualizacje.

Treści będziemy publikować na naszej stronie, fanpage’u oraz YouTube:  

http://europejskipoetawolnosci.pl/ 

https://www.facebook.com/europejskipoetawolnosci 

https://www.youtube.com/user/poetawolnosci/videos 

https://www.instagram.com/ikm_gdansk/