Paul Celan to jeden najwybitniejszych poetów niemieckojęzycznej literatury powojennej. To także jeden z pierwszych pisarzy, który za pomocą języka poezji podjął tematykę Holocaustu. Z okazji stulecia urodzin zapraszamy na koncert duetu Mikołaj Trzaska/Robert Więckiewicz, który zostanie pokazany 6 grudnia na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej.
6 grudnia, godz. 19.00, Zmiennymi szlakami, koncert duetu Mikołaj Trzaska/Robert Więckiewicz
Teksty Paula Celana oddają doświadczenie pogranicza – człowieka, który wzrastał w wielokulturowym otoczeniu, jak i doświadczenie Inności wielokrotnego migranta, który poszukuje (choćby złudzenia) kulturowej kontynuacji w zakorzenieniu w języku niemieckim. To słowo przeciw zakłamaniu przeszłości i wyparciu, budujące fundamenty dialogu na zgliszczach starego świata, podzielonego pamięcią o tragedii II wojny światowej.
Poezja Celana zainspirowała Mikołaja Trzaskę i Roberta Więckiewicza do wspólnego projektu słowno-muzycznego. 6 grudnia o godz. 19.00 obejrzymy na kanale YouTube IKM intymny spektakl z fragmentami liryki, listów i esejów Celana czytanych przez Więckiewicza w muzycznej interpretacji Trzaski.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/435527531176841/
Paul Celan (Paul Pessach Antschel, 1920-1970), urodzony w niemieckojęzycznej żydowskiej rodzinie w Czerniowcach na Bukowinie, to jeden najwybitniejszych poetów literatury powojennej. To także jeden z pierwszych pisarzy, który podjął tematykę Holocaustu. Próbował oddać powojenną traumę, ale i stawić czoła powojennej rzeczywistości ufundowanej na wyparciu niewygodnych prawd. 20 kwietnia 1970 roku Paul Celan rzucił się do Sekwany. Jego zwłoki wyłowiono 1 maja. Pochowany został na podparyskim cmentarzu w Thiais.
Wydarzenia odbywają się pod patronatem Konsula Generalnego Ukrainy w Gdańsku Łwa Zacharczyszyna.
Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG, Instytut Kaszubski, Kilogram Records.
Partnerzy: Instytut Filologii Germańskiej UG, Academia Baltica, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasto Gdańsk, Austriackie Forum Kultury w Warszawie.