Krzysztof Czyżewski – animator kultury, eseista, poeta, współtwórca Fundacji Pogranicze wraz z Ośrodkiem Pogranicze – sztuk, kultur, narodów – w Sejnach, przewodniczący jury Nagrody Europejski Poeta Wolności, został laureatem Neptuna – Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla twórców, których działalność artystyczna odnosi się do wartości wolności i solidarności, wzbogacając kulturową historię miasta. 

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Uroczystość wręczenia Neptunów tradycyjnie odbyła się podczas festiwalu Solidarity of Arts. Obok Krzysztofa Czyżewskiego statuetki autorstwa gdańskiego artysty Mirosława Miłogrodzkiego otrzymali też Danuta Stenka i Krzysztof Zanussi.

Podczas gali wręczenia Neptunów Krzysztof Czyżewski przeczytał przejmujący, poetycki list swojego autorstwa.

Cóż to za miasto Gdańsk, z którego widać Sejny? Gdyby było wielkie bogactwem, władzą i wyższością nad mniejszym, w żaden sposób nie byłoby zdolne dostrzec miasteczka na prowincji. Gdyby było samochwalcze i gloryfikujące homogeniczną czystość, tyłem odwracałoby się od pogranicza. Musiało tu zadziałać inne prawo, inne od zasad rządzących polityczną fizyką, koniecznością rynkową i hierarchią kulturalnego splendoru. Niewywyższanie się, a wzniosłość ponad siebie, pozwala dostrzec małe, ludzkie, gościnne dla Innego…. Pogranicze w Sejnach znaczy tyle, co solidarność. Pogranicze uczy wolności solidarnej. Tu inność nie jest egzotyką… Sejny widać jedynie z Gdańska wzniosłego solidarnością i wolnością.

Treść całego listu można przeczytać na stronie Wyborcza.pl >>. Jak dotąd Neptunami uhonorowano 33 osoby, wśród nich wybitna dziennikarka śledcza i producentka filmów dokumentalnych Ewa Ewart, Paweł Mykietyn – kompozytor i klarnecista oraz Agnieszka Odorowicz – dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i była wiceminister kultury. Neptuny to nagrody przyznawane polskim i zagranicznym twórcom, którzy swoją działalnością artystyczną nawiązują do gdańskiej tradycji bądź współczesności, istotnie wzbogacając kulturową historię miasta, poprzez odniesienia do wartości wolności i solidarności.