Wykład Piotra Sommera, który miał być wygłoszony na żywo podczas festiwalu Europejski Poeta Wolności 2020, ukazał się pod tytułem „Ładne rzeczy (tekst do odczytania)” nakładem wydawnictwa Instytutu Kultury Miejskiej. 

Wykład miał być odczytany w marcu 2020 roku studentom polonistyki i neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego, na otwarcie festiwalu Europejski Poeta Wolności. Z powodu zarazy terminy się przesunęły, dzięki czemu zdążyłem tekst napisać, ale rzeczywisty odczyt sceniczny raczej mu dany nie będzie. Biedny tekst – pisze w publikacji Piotr Sommer.

Tytuł „Ładne rzeczy” nawiązuje do rozmowy otwierającej publikację, w której autor spotyka się z jurorem „pewnej znaczącej nagrody literackiej”. Piotr Sommer pyta, czy „ładne w tym roku są prozy czy ładne poezje w zgłoszeniach?” W odpowiedzi otrzymuje informację, że wszystko do siebie podobne i w poezji też „właściwie jakoś płasko”. Od tego momentu autor wciąga nas w opowieść o poezji, tłumaczeniach, gustach, szczęściu. To wartka lektura, w której poezja – nie wprost – stanowi sedno.

Instytut Kultury Miejskiej – organizator festiwalu Europejski Poeta Wolności – wydał już kilkadziesiąt tytułów poezji, ponadto – kilka publikacji na temat przekładu literatury czy książki o tematyce gdańskiej i miejskiej. Wszystkie dostępne są w sklepie IKM: https://sklepikm.pl/