25 kwietnia w Instytucie Kultury Miejskiej odbyły się obrady Jury Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności”. Jurorzy wybierali spośród pięciu finałowych tomów, a ich obrady trwały kilka godzin. Werdykt ogłosimy 11 maja, a Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej gali 10 czerwca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Pięć tomów poetyckich tegorocznej edycji EPW oceniało Jury w składzie: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Anna Czekanowicz, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk oraz sekretarz Andrzej Jagodziński. Statuetki za najlepszy tom są przyznawane poecie lub poetce oraz tłumaczowi, tłumaczce lub tłumaczom.

W tym roku Nagroda wręczona zostanie 10 czerwca podczas specjalnej gali odbywającej się w ramach Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Festiwal potrwa od 9 do 11 czerwca i realizowany będzie w różnych lokalizacjach Gdańska. Szczegółowy program wydarzenia poznamy wkrótce. Obok spotkań autorskich znajdą się w nim panele dyskusyjne, wykłady, wieczorne czytania poezji, spotkania muzyczne oraz interwencje artystyczne.

Finalistkami i finalistami tegorocznej edycji Nagrody EPW są poetki i poeta z czterech europejskich krajów oraz ich tłumacze i tłumaczki: Anja Golob (Słowenia) w tłumaczeniu Marleny Grudy i Miłosza Biedrzyckiego, Kateryna Kałytko (Ukraina) w tłumaczeniu Anety Kamińskiej, Marianna Kijanowska (Ukraina) w tłumaczeniu Adama Pomorskiego, Luljeta Lleshanaku (Albania) w tłumaczeniu Doroty Horodyskiej oraz Petr Hruška (Czechy) w tłumaczeniu Doroty Dobrew i Franciszka Nastulczyka.

Nieodłączną częścią Festiwalu jest publikacja tomów, które znalazły się w finale Nagrody. W tym roku premierowo na polskim rynku ukażą się zbiory: „Woda i węgiel” Luljety Lleshanaku, „Chcieliśmy się uratować” Petra Hruški, „Didaskalia do oddechu” Anji Golob, „Nikt nas tu nie zna i my – nikogo” Kateryny Kałytko oraz „Babi Jar. Na głosy” Marianny Kijanowskiej. Tomy pojawią się w drugiej połowie maja w sklepie internetowym Instytutu Kultury Miejskiej pod adresem www.sklepikm.pl.

Organizatorem konkursu Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności są Miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności tematów – temat wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności zbiegnie się w czasie ze spotkaniem w Gdańsku członków Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN.