Zapraszamy na wieczór poezji feministycznej połączony z głośnym czytaniem wierszy. 29 października o godzinie 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej (Targ Rakowy 11, Gdańsk) z Olhą Nowak i Barbarą Piórkowską porozmawia prof. Ewa Graczyk (Uniwersytet Gdański).
Co łączy, a co różnicuje poezję autorek z Polski i Ukrainy? Na spotkaniu z poetkami Olhą Nowak i Barbarą Piórkowską zapytamy o to, czy doświadczenie piszących i język wypowiedzi są dla obu krajów uniwersalne, stanowią wspólnotę ponad granicami, czy może jednak mocniej warunkuje je sytuacja polityczna, społeczna, ekonomiczna – i oczywiście wojna. Czy możliwa jest literatura w służbie feminizmu? Jakie obszary poezja polskich i ukraińskich feministek otacza opieką dzisiaj, a z czym walczyła kiedyś?
Olha Novak (Iwano-Frankiwsk, Ukraina), właściwie Olga Kukuła – poetka, feministka, autorka zbioru poezji „Ryby i ptaki”, działaczka społeczna i aktywistka, organizatorka wydarzeń literackich. Na zaproszenie Instytutu Kultury Miejskiej w ramach rezydencji literackiej pracuje w Gdańsku nad drugim tomem poezji oraz nad feministyczną antologią współczesnej poezji ukraińskiej.
Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, felietonistka portalu miastoliteratury.pl kierowniczka literacka Teatru Gdynia Główna. Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018), esejów o przestrzeni miasta „Utkanki” (2014), powieści „Kraboszki” (2020) i „Gaja. Historia prawdziwa” (2023) oraz czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016). Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Współtwórczyni show poetyckich i literacko-obrzędowych (ostatnio „Dziady. Rytuał literacki” 2023). W 2022 roku według „Kraboszek” powstał spektakl „Rodzanice” (Teatr Gdynia Główna, Akademia Głosów Tradycji, reż. Ewa Ignaczak), w 2024 w tym samym miejscu i reżyserii – „Kardiosystem”. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010, zdobywczyni I nagrody w Konkursie Literatury Pomorskiej i Kaszubskiej 2021 Costerina (kategoria proza). Trenerka warsztatów twórczego pisania. Prowadzi spacery zielarsko- i roślinno-literackie, spotkania o książkach o naturze , a także profil na FB Dzika Litera. Tworzy autorskie formy pracy ze stresem poprzez pisanie.
Partnerki wydarzenia: Stowarzyszenie TAK Trójmiejska Akcja Kobieca i Biblioteka Ukraińska
Organizatorzy projektu Rezydencji literackich w Gdańsku: Miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej. Projekt finansowany z dotacji celowej Miasta Gdańska