Gościem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu Europejski Poeta Wolności będzie amerykański pisarz D. A. Powell. Jeden z najbardziej intrygujących twórców swojego pokolenia weźmie udział w debacie „Sztuka wolności” oraz w spotkaniu autorskim zaplanowanym na ostatni dzień gdańskiego święta poezji.

fot. Courtesy Trane Devore

fot. Trane Devore

D. A. Powell zasłynął jako twórca tzw. trylogii o AIDS, w skład której wchodzą książki poetyckie: Tea (1998), Lunch (2000) oraz Coctails (2004). W każdej z nich choroba stanowi punkt wyjścia do rozważań o cielesności, miłości i śmierci. Unikalny styl Powella splata w spójną całość surowy język ulicy i niemal religijny ton, a subtelność bezpardonowo przeciwstawia brutalności.

Zdaniem Tadeusza Dąbrowskiego, dyrektora artystycznego Festiwalu Europejski Poeta Wolności, poezja Powella jest (ob)sceniczna; bohater tych wierszy uwielbia zmieniać głos, fatałaszki i maski, insynuować, podpuszczać i snuć intrygi, daje się podsłuchiwać i podglądać, przyłapywać na gorących uczynkach (…). W swoim campowym teatrze Powell upomina się o wykluczonych, mierzy się z dramatem choroby i rozkładu, adoruje pożądanie i opłakuje jego skutki. Śpiewa życie i śmierć.

Twórczość D. A. Powella doczekała się licznych wyróżnień, wśród których wymienić można choćby National Book Critics Circle Award czy Lyric Poetry Award. Pisarz jest także stypendystą Guggenheim Foundation, National Endowment for the Arts oraz Paul Engle Fellowship.

Podczas trwania Festiwalu na uczestników czekać będą egzemplarze krótkiego wyboru wierszy D. A. Powella, wydanego z tej okazji przez Instytut Kultury Miejskiej.


 

Zapraszamy do udziału w spotkaniach z D. A. Powellem:

17.03, godz. 19:30, Instytut Kultury Miejskiej
Sztuka wolności – debata z udziałem D. A. Powella, Olgi Tokarczuk, Stefana Chwina
Prowadzenie: Tadeusz Dąbrowski, Agnieszka Wolny-Hamkało

19.03, godz. 16:00, Instytut Kultury Miejskiej
Poezja zza oceanu – spotkanie z D. A. Powellem
Prowadzenie: Tadeusz Dąbrowski
Spotkanie w języku angielskim, tłumaczone na polski

Zobacz program Festiwalu Europejski Poeta Wolności >>