„Bardzo mi zależało, żeby program był jak najbardziej inkluzywny, żeby zapraszał do poezji tych i te, którzy dotąd niekoniecznie po nią sięgali. Żeby zaproponował różne sposoby doświadczania poezji, przepływające pomiędzy gatunkami, formami i rozumieniem tego, jaką rolę dzisiaj może ona spełniać”, deklarowała Magdalena Kicińska, współautorka – z Małgorzatą Lebdą – programu EPW 2024. Przez 4 dni festiwalu z radością obserwowaliśmy, jak wspaniale się te idee i założenia realizują.

„Poezja człowieka ratuje – ratuje go wtedy, kiedy go rozumie.” Te słowa Mariusza Szczygła pochodzą z wykładu mistrzowskiego, jaki wygłosił na otwarcie. Poezja ma moc – nie tylko ratuje i rozumie, ale też łączy, otwiera pole do rozmowy i do wspólnego milczenia. Jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji i dobrą puentą. Dotyczy tak wielu obszarów naszego życia i tak wiele poprzez poezję można powiedzieć o świecie, który istnieje – niby – poza nią.

Cieszymy się, że tegoroczny festiwal pokazał, jak wspaniałym powodem do spotkania jest poezja.
BARDZO DZIĘKUJEMY naszej publiczności – licznej i zaangażowanej.
BARDZO DZIĘKUJEMY wszystkim gościom i gościniom – wspaniale było spotkać się z wami w Gdańsku!
BARDZO DZIĘKUJEMY finalistom i finalistkom Nagrody EPW – za obecność i za poezję, która z nami zostanie.
BARDZO DZIĘKUJEMY doskonałej Radzie Programowej – Magdzie Kicińskiej i Małgosi Lebdzie, które stworzyły program pokazujący, że poezja jest blisko życia.
BARDZO DZIĘKUJEMY osobom, które wzięły udział w przygotowaniach do tegorocznego festiwalu – bez waszego zaangażowania i pracy ostatnie dni nie miałyby szansy zrealizować się tak gładko i miło.

Ósma edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności odeszła do historii! Za rok odbędzie się nasz siostrzany festiwal Odnalezione w tłumaczeniu, a za dwa lata spotkamy się ponownie w Gdańsku – przy poezji.

W międzyczasie – czytajmy, rozmawiajmy i szukajmy wierszy, które nas rozumieją.

EPW nie zwalnia: wkrótce otworzymy nabór do dziewiątej edycji Nagrody EPW, a póki co nieodmiennie zachęcamy do sięgania po tomy tegorocznej serii nominacji.