A może tom wierszy pod choinkę? Spraw sobie i bliskim poetycki prezent. Tuż przed świętami proponujemy zwolnić i zanurzyć się w świat poezji. Wspónie z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o poetyckich lekturach – i przedstawimy finalistów Nagrody EPW 2026.
20 grudnia razem z Magdalena Kicińską, Urszulą Morgą i Jakubem Kornhauserem doradzimy, jaki tom podarować na święta, co czytać, kiedy świat trochę zwolni i zrobi się miejsce na lekturę. Opowiemy dlaczego warto wtedy sięgnąć po wiersze, a może nawet coś razem przeczytamy. Podczas wydarzenia zaprezentujemy także sylwetki finalistów i finalistek Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Książki nominowanych do Nagrody EPW 2026 wzbogacą już blisko sześćdziesięciotomową bibliotekę poezji europejskiej, jaka ukazuje się w przekładzie świetnych tłumaczy i tłumaczek.
20 grudnia 2024, godz. 18.00
Instytut Kultury Miejskiej (Targ Rakowy 11, Gdańsk)
Goście: Urszula Morga i Jakub Kornhauser. Prowadzenie: Magdalena Kicińska
Urszula Morga – autorka dwóch książek dla młodego czytelnika: „Panda Bonia” i „O rzece, która szukała morza”. Laureatka XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Na co dzień reżyserka i lektorka – prowadzi w Gdyni studio animacji Esy-floresy. Miłośniczka modernizmu i pokemonów. Chodzi swoimi drogami jak kot, choć jak pies przywiązuje się do ludzi, nie do miejsc. Wierzy w Naturę. Tom „fundamenty” jest jej debiutem poetyckim.
Jakub Kornhauser – poeta, eseista, tłumacz, redaktor, literaturoznawca. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opublikował osiem książek poetyckich, ostatnio „Lata z jamnikiem” (2024). Autor i redaktor kilkunastu monografii naukowych, a także kilku książek eseistycznych. Redaktor wielu antologii i opracowań. Tłumacz z jęz. francuskiego, rumuńskiego i serbskiego, przełożył m.in. książki Claudiu Komartina, Gherasima Luki, Henriego Michaux, Gellu Nauma, Miroljuba Todorovicia. Redaktor prowadzący pięciu serii wydawniczych, zastępca redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Romanica Cracoviensia”. Laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2016) za „Drożdżownię”, Nagrody Znaczenia (2021) oraz wyróżnienia w ramach Nagrody Magellana (2021) za „Premie górskie najwyższej kategorii”, Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO (2021, 2023); nominowany do wielu innych nagród (Nagroda Literacka Gdynia oraz Nagroda im. Wisławy Szymborskiej – dwukrotnie, Europejski Poeta Wolności, Nagroda Orfeusz). Od 2016 roku członek jury Konkursu Młodej Poezji w ramach Festiwalu Miłosza w Krakowie, od 2024 zasiada w kapitule Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka w Krakowie.
Magdalena Kicińska – dziennikarka i poetka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu, gdzie wykłada. Redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” w latach 2019-2024. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Autorka książek, m.in. „Pani Stefa” i tomu poezji „Środki transportu”. Laureatka nagród, m.in. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium S. Barańczaka. Urodziła się i wychowywała w Lublinie, mieszka w Warszawie (a czasem w Sopocie).