Zachęcamy do zawężenia bazy artykułów na podstawie poniższych kategorii:


O poetyckim burdelu, małym jeżozwierzu i ugniataniu twórczej materii. Rozmowa z Maud Vanhauwaert

Umówienie się na rozmowę z niezwykle popularną, choć jeszcze bardzo młodą poetką nie było łatwe, gdyż jest ona mocno zajęta. Co jednak wcale nie dziwi, jeśli przyjrzymy się choćby niektórym jej artystycznym działaniom. Obecnie występuje na scenach holenderskich i flamandzkich (…)

Zobacz więcej

Aivaras Veiknys: poeta jest narzędziem języka

Jeżeli autor ma talent i poezja sama go wybrała, to wcześniej czy później znajdzie swoją drogę – przekonuje Aivaras Veiknys, litewski poeta dwukrotnie nagrodzony na Litewskim Festiwalu Poezji „Poezijos Pavasaris” jako objawienie poetyckie. W rozmowie z Aną Matusevič poeta opowiada (…)

Zobacz więcej

Christoph W. Bauer: jestem dzieckiem pokolenia punkrockowego

Próbuję iść własną drogą, niezależnie od modnych prądów – mówi o sobie Christoph W. Bauer. W rozmowie ze Sławą Lisiecką austriacki poeta opowiada o tym, co wpływa na jego twórczość, jak się zmieniał jego sposób pisania i kogo z polskich (…)

Zobacz więcej

David Vikgren: traktuję pisanie jako odpowiedzialność, wobec żywych i umarłych

Twórczość urodzonego w Dolinie Torne Davida Vikgrena jest mocno zakorzeniona w doświadczeniu kulturowym i historycznym tego specyficznego regionu na pograniczu Szwecji i Finlandii. Od wczesnych lat czułem potrzebę opisywania rzeczywistości, zdarzeń i tożsamości w sposób, który wyraźnie nawiązywał do marginalizacji, (…)

Zobacz więcej

Miljenko Jergović o Dorcie Jagić, chorwackiej poezji i dzisiejszych Bałkanach

W bardzo poważnych czasach, w czasach hermetycznej i śmiertelnie poważnej poezji, Dorta Jagić stanowi niezwykle cenną przeciwwagę. W jej poetyckim stylu i charakterze jest odrobina czegoś infantylnego, ludycznego, nawet wariackiego, postrzelonego i, w najlepszym możliwym sensie, nie do końca poważnego. (…)

Zobacz więcej

Olga Tokarczuk: Wolność to główna idée fixe Europy

„Wolność” to jedno ze sztandarowych słów Europy. Chyba nigdzie na świecie to pojęcie nie jest tak odmieniane przez przypadki, dyskutowane i nadinterpretowane – mówi Olga Tokarczuk. Michał Sowiński pyta nową członkinię Jury Nagrody m.in. o to, czym jest poezja i jakie ma znaczenie (…)

Zobacz więcej

Gala wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności 2014

21 marca 2014 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę Literacką Miasta Gdańska – Europejski Poeta Wolności. Zwyciężczynią została chorwacka poetka – Dorta Jagić za tom „Kanapa na rynku” (2011). Jury w składzie: Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, (…)

Zobacz więcej