Dziękujemy za udział w akcji #poezjawdomu! Nasze jury obradujące zdalnie nie miało łatwego zadania. Dziękujemy za podzielenie się wycinkiem swojego świata, za czytanie, słuchanie, recytowanie. Nagrody przyznajemy:

  • zalozonestrony – za połączenie muzyki, poezji i osobistych wspomnień.

View this post on Instagram

Z przejmującą poezją Pani Marty Fox zapoznałam się kilkanaście lat temu na wieczorze autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Spotkanie z poezją, a przede wszystkim rozmowa z samą poetką zaowocowało wspaniałym okresem w moim życiu. I choć miła prywatna znajomość z czasem ucichła, ślady po niej przy mnie pozostały. Nie tylko w formie książek, tomików, dedykacji, zakładek, czy fotografii. To pewnego rodzaju wrażliwość i inne spojrzenie na literacki świat. I bardzo miłe wspomnienia. ❤️ Spotkałam się z Panią Martą na zeszłorocznych Targach Książki w Katowicach – chwila rozmowy, miłe słowa wpisane w poetycki tomik, wzruszenie. Minęło kilka miesięcy od tego spotkania, tyle samo od mojego pierwszego uchylenia  stron "Lacrimosy". Często wracam do tych wierszy – słuchajac przy tym fragmentu "Requiem" Mozarta, do którego nawiązuje tytuł zbioru. Wprowadza on melancholijną atmosferę, nastawia mnie lirycznie i emocjonalnie dostraja. Delikatny trzepot słów autorki trafia zatem w struny uwrażliwione na najmniejszy poetycki szelest. I choć w krótkiej przedmowie poetka uprzedziła, że w wierszach tych "wspomnienie najmocniejszych emocji", podmuch uczuć jaki we mnie wywołują, a który  wzmaga się z każdym kolejnym wierszem, by huraganem… Potrzeba oddechu pomiędzy kolejnymi wierszami. Te co już przeczytane bolą bardzo, oczekują pociechy, odpoczynku, ukojenia, oswojenia. Czasem jest trudno, nie dają zasnąć i bolą zbyt długo. Czasem wypieram znaczenia, bojąc się, że kiedyś i mnie będą dotyczyć. Pani Marta Fox spogląda na życie z perspektywy osoby dojrzałej, mającej świadomość, że na pewne wydarzenia nie ma wpływu. W wierszach poetki nie ma żalu, rozpaczy, strachu czy gniewu. Jest smutek – spokojny, cichy, cierpliwy. Jego szept wybrzmiewa delikatnie z każdego wiersza, by złożyć się w silne brzmienie, od którego drży serce. ❤️ Postem postanowiłam wziąć udział w konkursie, o którym wspomniała: @anamatusevic oraz @ikm_gdansk #poezjawdomu #martafox #czytamypoezję #czytajwiersze #poetry #światowydzieńpoezji #dzieńpoezji #lacrimosa #epw2020 #poezja #wiersz #mozart #tomikpoezji #bookstagrampl @wydawnictwo_eperons_ostrogi #kochampoezję #jedenwierszdziennie

A post shared by Magdalena Janta (@zalozonestrony) on

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Bez-nazwy-1-1024x1024.png

View this post on Instagram

Hej! Mam nadzieję, że wszyscy jesteście zdrowi i czujecie się dobrze pod względem fizycznym i psychicznym. Nie zapominajmy, że jest to trudny czas dla nas wszystkich, pełen zmian, negatywnych emocji, a pewnie nierzadko strachu i stresu. Pamiętajcie, żeby dbać o swoje samopoczucie i będąc zamkniętym w czterech ścianach znaleźć dla siebie miejsce, w którym czujecie się zrelaksowani i wypoczęci. 👳‍♀️😴 W tym trudnym czasie znajdziecie coś, co odpędza wasze myśli od problemów, co całkowicie was pochłonie, a może i pozwoli wam się rozwijać. Coś, na co może wcześniej nie było czasu. 🤔 Ja teraz zdecydowanie częściej sięgam po poezję. I choć niezmiennie moim ulubionym poetą pozostaje Leopold Staff, lubię sięgać po pozycje skrajnie od niego różne – również po Charlesa Bukowskiego. Jego poezja jest specyficzna, może nie zachwaca barwnością języka, ale powala nagromadzonymi w niej emocjami. Polecam również początkującym w dziedzinie poezji 😊📚📖 A wy, lubicie poezję? Jaki macie sposób, żeby choć na chwilę zapomnieć o tym co dzieje się teraz na świecie? 🌍💓 #bookstagram #bookstagrampl #polishbookstagram #bookcommunity #bookphotography #books #lovereading #lovebooks #booksofinstagram #bookobssesed #spring #poezjawdomu #bukowski

A post shared by Ania (@book_out_loud) on


Trudno nam jednak było ograniczyć się do pięciu zwycięzców, dlatego wyróżnienia (i zestawy poetyckie Versopolis) przyznajemy też stoprocentbawelny/imperfectly_mindful i bartlomiej_cabaj.


Nagrodzone osoby prosimy o kontakt. Z uwagi na Wasze bezpieczeństwo i ograniczenia związane ze stanem epidemii, odbiór nagród (lub ich wysyłka, jeśli nagrodzony/a jest spoza Trójmiasta) zrealizujemy, gdy tylko zniesione zostaną obowiązujące zakazy.

Gratulujemy! Czytajcie dalej poezję w domach, nasz hasztag #poezjawdomu pozostaje aktualny, a najciekawsze rekomendacje nadal będą polecane w Instastories IKM!