Versopolis to międzynarodowa platforma poetycka, która powstała, by wspierać młodych twórców i promować ich poezję poza granicami ojczystych krajów. Sieć działa od 2014 roku i dotąd włączyła w swoje działania ponad 320 poetek i poetów. Początkowo współtworzone przez 11 festiwali literackich, od 2020 roku Versopolis obecne jest na 30 festiwalach, co czyni sieć największą platformą poetycką na świecie. Polskę w sieci reprezentuje Europejski Poeta Wolności.

Podczas tegorocznej edycji EPW spotkamy się z dwiema poetkami sieci Versopolis, Eką Kevanishvili (Gruzja) i Iryną Ciłyk (Ukraina).

Eka Kevanishvili – gruzińska reporterka i dziennikarka śledcza zajmująca się przede wszystkim polityką, sprawami społecznymi, prawami człowieka, problemami mniejszości. Jest autorką pięciu tomów poezji, zbioru opowiadań oraz zbioru esejów i wywiadów.

Iryna Ciłyk – ukraińska reżyserka, pisarka i scenarzystka. Jej dokument Ziemia jest niebieska jak pomarańcza zdobył zdobył m.in. nagrodę za reżyserię na Sundance Film Festival (2020). Ciłyk jest autorką ośmiu książek – poetyckich, prozatorskich oraz książki dla dzieci.