31 sierpnia o godz. 19:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020. Gala będzie połączona z wystawieniem opery „ahat-ilī – siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk.

Szósta edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności to święto poezji i jej twórców. W tym roku na żywo spotkamy się jedynie z laureatkami Nagrody Literackiej Miasta Gdańska, Sinéad Morrissey i jej tłumaczką, Magdą Heydel. Sylwetki pozostałych nominowanych przybliżymy podczas gali wręczenia Nagrody. Formą wspólnego zaproszenia do przeżywania i wkroczenia w świat sztuki w tym roku będzie interpretacja muzyczna dzieła Olgi Tokarczuk na podstawie powieści „Anna In w grobowcach świata” w kompozycji Aleksandra Nowaka – mówi Aleksandra Szymańska z Instytutu Kultury Miejskiej.

Europejska Poetka Wolności

Europejską Poetką Wolności 2020 została irlandzka autorka Sinéad Morrissey uhonorowana za zbiór wierszy „O równowadze” w tłumaczeniu Magdy Heydel. Tom to opowieść o nieoczywistej równowadze świata, zarówno tego obserwowanego, jak i tego intymnego – kobiecego.

Wiersze Morrissey mówią jednocześnie lirycznie i dyskursywnie. To książka konsekwentna i spójna w niemal surrealnym bogactwie swych obrazów. Jury Nagrody doceniło sposób, w jaki poetka podróżuje między różnymi kulturami, jej imponującą wiedzę o świecie oraz umiejętność mówienia językami różnych form poetyckich, w których pobrzmiewa zarówno fascynacja wyobraźnią ludową, jak i nowoczesną nauką – dodaje Aleksandra Szymańska.

„ahat-ilī – siostra bogów” Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk

W stylistykę i rozważania wierszy Morrissey wpisuje się skomponowana przez Aleksandra Nowaka w 2018 r. opera „ahat-ilī – siostra bogów. Powstała do libretta Olgi Tokarczuk na podstawie powieści polskiej noblistki „Anna In w grobowcach świata”. Opowieść interpretuje na nowo jeden z najstarszych mitów – historię o zejściu do podziemi, o stoczonej tam walce oraz o konsekwencjach tych wydarzeń. Opera zostanie przedstawiona w wersji koncertowej.

Bohaterami opowieści są postacie boskie, ludzkie i demoniczne, kierowane różnymi tajemniczymi siłami, splecione ze sobą siecią fatalnych relacji. Postacią główną jest nie bóg, lecz, odwrotnie niż w oryginalnym micie, człowiek, usiłujący odnaleźć swoje miejsce w świecie rządzonym przez bogów, zrozumieć i uratować go przed zgotowaną przez istoty wyższe katastrofą. Ostateczną ofiarę, by zachować boski porządek, ponosi człowiek – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpią uznani polscy artyści. W rolę tytułową Ninszubur wcieli się Urszula Kryger. Joanna Freszel wystąpi jako bogini życia Inanna, Ewa Biegas jako siostra Inanny, bogini śmierci Ereszkigal, a Jan Jakub Monowid jako kochanek Inanny, Dumuzi. Sebastian Szumski, Bartłomiej Misiuda i Szymon Kobyliński to w operze bogowie-ojcowie. Towarzyszyć im będzie, przygotowany przez Annę Szostak-Myrczek, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia w rolach tłumu ludzi i demonów oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Bilety i reżim sanitarny w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Do otwartej sprzedaży trafiła limitowana pula biletów w cenie 99 zł.  Wejściówki można nabyć przez system ticketmaster.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Do każdego biletu załączony jest  formularz z danymi osobowymi, który trzeba będzie obowiązkowo wypełnić i przekazać organizatorom przed rozpoczęciem gali na adres rezerwacje.wydarzenia@muzeumgdansk.pl.

W związku z wymogami reżimu sanitarnego prosimy o przybycie na minimum 20 minut przed rozpoczęciem wydarzenia. Poza obowiązkową dezynfekcją rąk gorąco zachęcamy do noszenia maseczek ochronnych – jeśli nie w trosce o swoje zdrowie, to z troski o innych uczestników. W dniu koncertu nie będą czynne również szatnie. Swoje rzeczy będzie można położyć obok – na wolnym miejscu, które będzie oddzielało nas od drugiej osoby – mówi Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.

Bilety na wydarzenie są dostępne w kasach Filharmonii Bałtyckiej oraz na stronie ticketmaster.pl.