Opera Bałtycka zaprasza na wieczór poezji ukraińskiej „Solidarni z Ukrainą” w poniedziałek 14 marca o godz. 18.00. Podczas spotkania artyści związani z Operą Bałtycką przeczytają utwory ukraińskich poetek i poety nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności.

Publiczność zgromadzona w foyer Opery usłyszy wiersze Kataryny Kałytko z tomiku Nikt nas tu nie zna i my – nikogo w tłumaczeniu Anety Kamińskiej, Marianny Kijanowskiej z tomiku Babi Jar. Na głosy w tłumaczeniu Adama Pomorskiego oraz Serhija Żadana z tomiku Etiopia w tłumaczeniu Oli Hnatiuk i Adama Pomorskiego.

Kataryna Kałytko oraz Marianna Kijanowska są nominowane w tegorocznej edycji Nagrody, a ich tomy ukażą się wkrótce w postaci książkowej, nakładem Instytutu Kultury Miejskiej. Poetki, o ile sytuacja pozwoli, będą też gościły na Festiwalu Europejski Poeta Wolności, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 9-11 czerwca. Serhij Żadan nominowany był do Nagrody w 2012 roku.

Na wieczór poezji ukraińskiej w Operze Bałtyckiej wstęp jest wolny.

Podczas wydarzenia widzowie będą mogli wziąć udział w zbiórce funduszy, mających wspomóc obywateli Ukrainy. Info ze strony Opery: Opera Bałtycka.