19 kwietnia po raz ósmy wręczymy Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Wyróżnienie o międzynarodowym zasięgu i renomie otrzymają chorwacka poetka Monika Herceg i jej tłumaczka Aleksandra Wojtaszek. Zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej na wieczór świętowania – sukcesu laureatek, piękna poezji nominowanych tomów, obecności finalistów i finalistek w Gdańsku. Poprzez działania artystyczne rozbudzimy budynek IKM, który przez kilka godzin oddychać będzie poezją.

W tym roku zrezygnowaliśmy z typowej gali wręczenia nagrody. Chcemy, by ten wieczór był otwarty i dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego otwieramy przestrzeń IKM na poezję, działania artystyczne i szeroką publiczność. Możecie wziąć udział w interdyscyplinarnym wydarzeniu artystycznym, które wypełni budynek IKM, obejrzeć transmisję wręczenia nagrody, wypić lampkę wina czy porozmawiać z gośćmi festiwalu.

Interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne
19 kwietnia poezja zasieje swoje obrazy w przestrzeni Instytutu Kultury Miejskiej. Artystki i artyści inspirowani tomami tegorocznej serii EPW – Nominacje stworzą środowisko, w którym poezja wybrzmiewać będzie poprzez obiekty, instalacje, działania performatywne, świetlne i muzyczne. Od godz. 19.00 w holach i salach IKM doświadczycie przepływu intuicji i wrażeń motywowanych poezją.

Zapraszamy do wędrowania po przestrzeni – samodzielnie lub ze specjalnymi mapkami, które dla was przygotujemy. Wydarzenie towarzyszy wręczeniu Nagrody EPW, ale można w nim uczestniczyć niezależnie od uroczystości – wpaść na chwilę albo przyjść na dłużej i zanurzyć się w poetycko-sensualnej przestrzeni. Instalacje i obiekty będą dostępne dla publiczności również w sobotę 20 kwietnia.

Przebieg wieczoru
Zapraszamy do IKM od godz. 19.00. Chwilę później rozpocznie się uroczystość wręczenia Nagrody EPW. Osoby posiadające zaproszenie pokierujemy do Audytorium (jeśli o 19.00 dostępna będzie pula wolnych miejsc, udostępnimy ją publiczności). Dla osób zainteresowanych udziałem w uroczystości, ale nieposiadających zaproszenia przygotowujemy specjalną strefę przy Punkcie Informacji Kulturalnej – tu będzie można komfortowo obejrzeć transmisję wręczenia nagrody. Po uroczystości, która potrwa ok. godzinę, zaprosimy wszystkich na lampkę wina.

W trakcie uroczystości wręczenia nagrody obiekty, instalacje i działania będą dostępne dla publiczności i będzie można w nich swobodnie uczestniczyć.

Twórczynie i twórcy wieczoru:
Aleksandra Jakubczak
Elżbieta Szurpicka
Krzysztof Kaliski
Wojciech Sobolewski
Magda Jędra
Przemek Branas
Edmund Krempiński
oraz
Tatiana Dziewanowska
Magdalena Kowala
Anna Steller
Anna Zglenicka