W Krakowie rusza Slot Art Festival, jeden z największych festiwali kultury alternatywnej w Polsce. Pięć dni wyjętych spod ogólnych praw wyścigu szczurów, walki i pośpiechu – piszą o wydarzeniu organizatorzy. I zapraszają m.in. na warsztaty czytania między wierszami.

Slot Art Festival potrwa od 4 do 8 lipca. Program podzielony jest na kilka sekcji: koncerty, warsztaty, spotkania i wydarzenia artystyczne. Wśród spotkań literackich znalazły się też warsztaty „Czytanie między wierszami”, które poprowadzi m.in. Krzysztof Czyżewski, pisarz, twórca sejneńskiego Pogranicza i Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie i przewodniczący Jury Nagrody Europejski Poeta Wolności.

W środę, 5 lipca, Krzysztof Czyżewski zaprosi do wspólnego czytania wierszy Any Blandiany, legendarnej działaczki antykomunistycznej w Rumunii i najbardziej rozpoznawalnej ambasadorki rumuńskiej literatury na świecie, laureatki Nagrody Europejski Poeta Wolności 2016. Wiersze poetki w języku polskim ukazały się w przekładzie Joanny Kornaś-Warwas.

Warsztaty dla wszystkich, ale w jakiejś mierze kierowane do piszących, żeby wybić im to z głowy, albo wbić jeszcze głębiej, przez język, krtań, do serca. Myślisz, że umiesz czytać, bo potrafisz dużo? Proszę, nie rozśmieszaj mnie. / www.slot.art.pl

Natomiast w czwartek, 6 lipca, na festiwalowym czytaniu poetyckim można będzie wysłuchać i poćwiczyć czytanie Yahyi Hassana, duńskiego poety-skandalisty, którego debiutancki tom poetycki sprzedał się w Danii w liczbie 100 tys. egzemplarzy w ciągu zaledwie dwóch miesięcy od dnia premiery. W Wierszach krytykuje islam i pokolenie swoich rodziców, przez co przysporzył sobie wielu wrogów. Określa się mianem bezpaństwowego Palestyńczyka z duńskim paszportem. Polski przekład poezji Yahyi Hassana zawdzięczamy Bogusławie Sochańskiej.

Szczegółowy program festiwalu: www.slot.art.pl/program