Coraz więcej szczegółów pojawia się na festiwalowym horyzoncie. Kilka dni temu informowaliśmy, że program przyszłorocznego wydarzenia stworzy duet Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda. Ciesząc się z tego, jak entuzjastycznie przyjęliście Państwo tę wiadomość, idziemy za ciosem i radzimy zarezerwować datę 17-20 kwietnia 2024 na wizytę w Gdańsku. Wtedy właśnie odbędzie się ósma edycja festiwalu Europejski Poeta Wolności.

Jak zwykle spora część programu poświęcona będzie spotkaniom z autorami i autorkami oraz tłumaczami i tłumaczkami tomów nominowanych do Nagrody EPW. Zależy nam jednak na tym, by poszerzyć nieco zakres festiwalowych dyskusji. Chcemy o poezji rozmawiać w sposób ciekawy nie tylko dla miłośników literatury, ale też dla ludzi zainteresowanych różnymi aspektami współczesnego świata. Robiąc miejsce dla nowych wątków, wydłużamy przyszłoroczny festiwal o dodatkowy dzień (środa-sobota).

Kolejną nowością będzie… uruchomiona jesienią, obszerna i gościnna, siedziba Instytutu Kultury Miejskiej. Przez lata przyzwyczailiśmy festiwalową publiczność do peregrynacji po Gdańsku i spotkań organizowanych w różnych przestrzeniach. Na pewno w jakimś zakresie to się nie zmieni, jednak na większą część wydarzeń zaprosimy Państwa do Kunsztu Wodnego na Targu Rakowym 11. To przełoży się nie tylko na wygodę, ale też – mamy nadzieję – ułatwi nawiązywanie kuluarowych rozmów.

W naszym czterodniowym rozkładzie jazdy punktem niezmiennym pozostanie piątkowy wieczór – 19 kwietnia obędzie się gala wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności”. Gdzie odbędzie się gala i kto nada jej artystyczny wymiar? Tego póki co powiedzieć nie możemy, ale chętnie przypominamy, że zwycięski tom wybierze Jury w składzie: Anna Czekanowicz, Krzysztof Czyżewski – przewodniczący, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk oraz niegłosujący sekretarz Jury Andrzej Jagodziński.

Zatem 17-20 kwietnia widzimy się w Gdańsku! A poetycki maraton z nominowanymi do Nagrody tomami zaczniemy już w styczniu, kiedy książki ukażą się na rynku. Partiami przychodzą już do nas pachnące farbą drukarską tytuły – z wielką radością wkrótce Państwa z nimi bliżej poznamy.

Do zobaczenia!