Znamy zwycięzcę Konkursu jednego wiersza, organizowanego w ramach Portu Literackiego w Gdańsku. Zainteresowanie konkursem przerosło oczekiwania organizatorów – w finałowym czytaniu wzięło udział pięćdziesięciu poetów. Po burzliwej naradzie, nagrodę główną jury przyznało Dariuszowi Wróblewskiemu za wiersz „Najpiękniejsza”.

wroblewski_portliterackiW finałowym czytaniu konkursu wzięło udział kilkadziesiąt poetów. (fot. Bartosz Bańka)

Jury konkursu – Tadeusz Dąbrowski, Wojciech Burszta i Jakobe Mansztajn – nie mieli łatwego zadania. W konkursowych skrzynkach, które przez ponad trzy tygodnie czekały na poezję w kilku miejscach w Gdańsku, znalazło się ponad siedemdziesiąt wierszy. Finałowe czytanie odbyło się pierwszego dnia Portu Literackiego.

– Zaskoczyła nas liczba uczestników, a także przekrój poetyk i osobowości. Były dzieci i osoby starsze, ludzie po szkołach i bez szkół, pojawił się nawet uczestnik z Czech. Przechodnie przystawali i słuchali z  żywym zainteresowaniem, co było krzepiące, bo mogłoby się zdawać, że zatłoczony deptak nie jest odpowiednim miejscem na czytanie wierszy, – opowiada Tadeusz Dąbrowski, członek konkursowego jury.

obrady_jury_potliterackiObrady jury w Instytucie Kultury Miejskiej (fot. Bartosz Bańka)

Nagroda główna, czyli zestaw książek, komplet tomików poezji Europejskiego Poety Wolności, kosmetyki firmy Bielenda i pobyt w Hotelu Leda SPA**** w Kołobrzegu, została przyznana Dariuszowi Wróblewskiemu. Wyróżnieni zostali: Roman Ciesielski, Ewelina Krupska i Przemysław Krajewski.

– Pierwszą nagrodę przyznaliśmy za świetny warsztatowo, choć do bólu archaiczny erotyk. Potraktowaliśmy tę archaiczność jako celowy zabieg, – zdradza kulisy narady jury Tadeusz Dąbrowski.

 

NAJPIĘKNIEJSZA

Najdostojniejsza Wertykalna Damo
W klepsydrze kruchych proporcji zamknięta na wieki
Jasnym dźwiękiem gotyku zaznaczysz drogę ptakom
Z popiołu spiralą czasu wyniesiona w błękit
Z wierzchołka twego władca w tęczy majestacie
Z trzymanej w dłoni wiązki słonecznych promieni
Rozprysłych diamentowo w szklistych dni pryzmacie
Patynę czasu oplata gamą światłocieni
Jak akantowe liście w koronkę wplątane
W drżeniu wysmukłych linii renesansu dotyk
Jaskółek lotu kreską rzeźbi lat ornament
W echa pieśni flisaków wpisując dźwięk Roty

Dariusz Wróblewski
Gdańsk, 7 lipca 2015
Dedykuję Budowniczym Wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku”
(zapis wiersza i dedykacja w oryginalnej wersji autora)

 

____

W ramach Portu Literackiego na Długim Targu w Gdańsku odbywają się czytania wierszy, spotkania z poetami, w tym z Vanni Bianconi, koncertować będzie zespół Trupa Trupa, a Tadeusz Dąbrowski zabierze na literacki spacer. Pełny program wydarzenia na stronie Port Literacki.