Pierwszy dzień festiwalu i, między innymi, debata otwarcia za nami. Stefan Chwin, D. A. Powell, Olga Tokarczuk, Agnieszka Wolny-Chamkało i Tadeusz Dąbrowski rozmawiali o sztuce wolności. Przed nami kolejne spotkania i dyskusje!

Czuję, że często muszę obalać mój wewnętrzny rząd, który powstrzymuje mnie przed większymi dokonaniami. I muszę być swoją własną rewolucją.

D. A. Powell

„O nich tutaj” – rozmowa o języku i przekładzie, 18 marca godz. 19.30, sień Instytutu Kultury Miejskiej | Anna Górecka, Andrzej Kopacki, Grzegorz Jankowicz
Na festiwalu Europejski Poeta Wolności jedną z głównych ról grają tłumacze poezji, dlatego podczas wydarzenia nie zabraknie tematu przekładu. Z Anną Górecką i Andrzejem Kopackim o najnowszym wydaniu z kolekcji Literatury na Świecie – antologii „O nich tutaj” rozmawiać będzie Grzegorz Jankowicz. Publikacja to swoista encyklopedia przygód języka złożona z najciekawszych szkiców o przekładzie i języku drukowanych w „Literaturze na Świecie”. Zawiera 40 szkiców 25 autorek i autorów. Najdawniejszy tekst ukazał się w piśmie w 1984 roku, szkic ostatni w roku 2015. – Takiej książki po polsku jeszcze nie było – mówi Piotr Sommer, redaktor „O nich tutaj”.

„Oceniaj książkę po okładce” – debata, 19 marca godz. 15.00, Instytut Kultury Miejskiej | Marcin Wicha, Anna Pol, Przemek Dębowski, Justyna Sobolewska
„Oceniaj książkę po okładce” to tytuł debaty, podczas której porozmawiamy o tym, że projekt graficzny to nie tylko komentarz do treści zawartych między okładkami, ale także ich przedłużenie, dopełnienie. Symbolicznie można zapytać – jak oblec książkę w ciało, które przyda się jej duszy? Na to pytanie odpowiedzą nam projektanci okładek i typografowie – Przemek Dębowski z wydawnictwa Karakter, Anna Pol z wydawnictwa Marginesy oraz Marcin Wicha, autor książki „Jak przestałem kochać design”. Rozmowę poprowadzi Justyna Sobolewska.

 

epw_ikm_debata

Polscy poeci – konfrontacje – 19 marca, godz. 17.00, Instytut Kultury Miejskiej, Ryszard Krynicki vs Jacek Podsiadło
To nie koniec dyskusji o poezji! Czekają nas jeszcze konfrontacje polskich poetów – Jacka Denhela z Piotrem Sommerem oraz Ryszarda Krynickiego z Jackiem Podsiadło. To poeci różnych generacji i szkół poetyckich, którzy w odmienny sposób wykorzystują tradycję i inaczej posługują się tekstami kultury. Konfrontacje poetyckie są zderzeniem dwóch postaci, które pokażą rozpiętość współczesnej liryki, różne spojrzenia na przemiany, wydarzenia historyczne i polityczne. Sprawdzimy, czy podczas dyskusji nasi rozmówcy znajdą wspólny „poezjopogląd”.

Zobacz program Festiwalu Europejski Poeta Wolności >>