Do poetyckiego przedwiośnia, czyli Festiwalu Europejskiego Poety Wolności, zostało jeszcze sporo czasu, ale już dziś zapraszamy najmłodszych do Klubu Siedmiu Przygód – przedfestiwalowego pasma dla dzieci. Przygotowaliśmy  siedem wypraw inspirowanych Rumunią, Portugalią, Włochami, Danią, Macedonią, Rosją i Węgrami. Warsztaty i spotkania, łączące różne formy aktywności twórczej i artystycznej, przybliżą dzieciom dziedzictwo literackie i kulturowe krajów pochodzenia poetów nominowanych  do Nagrody Europejskiego Poety Wolności w 2016 roku. Pierwsza przygoda już 21 listopada! 

Z Transylwanii, regionu Rumunii, przyjeżdża wampir Drakula. Opowie o swoim życiu, blaskach i cieniach nieśmiertelnej egzystencji. Chce poznać dzieci i ich zwyczaje… Ale jego pobyt w Gdańsku nie przebiega zgodnie z planem. Wraz z wampirem przyjechała cała jego rodzina, a ciotka zgubiła kopię swojego testamentu. Wampir Drako wraz z dziećmi muszą więc ruszyć z tajemniczym i niebezpiecznym śledztwem – dokument trzeba odnaleźć! Czy uda się rozwiązać zagadkę i poprawnie odczytać z kart zaszyfrowaną wiadomość?

igorfijalkowski

Igor Fijałkowski, lalkarz

Na spotkanie z Drakulą zaprasza Igor Fijałkowski, doświadczony aktor ze specjalizacją lalkarską. Jeszcze przed studiami w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego pracował jako instruktor teatralny prowadząc zajęcia z dziećmi ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Lalki stały się osią działalności Igora – prowadzi spotkania-lekcje, na których prezentuje różne techniki lalkowe, opowiada o teatrze jako instytucji i robi z dziećmi lalki. Od lat tworzy swój własny autorski Teatr Gili Gili, w którym porusza problemy z różnych dziedzin życia, czyniąc go teatrem edukacyjnym. Sam wykonuje lalki, scenografię, pisze scenariusze i reżyseruje.

21 listopada, 10:00 – 11:30: Na tropie zaginionego testamentu. Zagadka sklepikarza i zaszyfrowana wiadomość; Spotkanie z Drakulą i warsztaty tworzenia pacynek; Baśnie z Siedmiogrodu. Czytanie performatywne baśni z pokazem lalkarskim. Dzieci 5-9 lat, obowiązują zapisy.

Małgorzata Darowna

Małgorzata Darowna, architektka i psycholożka

Rumunia przyciąga poszukiwaczy przygód nie tylko swoim barwnym folklorem. Usiane potężnymi zamkami górzyste regiony od wieków działają na wyobraźnię każdego odwiedzającego te strony. Niedostępne, położone na zboczach gór rumuńskie zamki budowali nie tylko królowie, książęta i szlachta. Rumunia jest jedynym miejscem na świecie, gdzie do dziś przetrwały zamki chłopskie. Głównym ich zadaniem była obrona okolicznych wsi, więc przez lata były rozbudowywane, dozbrajane, aż stały się niezdobytymi fortecami.

Opowieść o niezwykłych zamkach będzie snuć Małgorzata Darowna, architektka z zawodu, absolwentka Politechniki Poznańskiej. Po co wznoszono tego typu budowle? Jakie funkcje pełniły? Czym się różnią zamki od pałaców? Na te i wiele innych pytań dzieci będą szukać odpowiedzi na warsztatach architektownicznych. Wspólnie z prowadząca będą szukać rozwiązań architektonicznych i konstruować swoje własne zamki.

21 listopada, 12:30 – 14:00: Zamki Transylwanii i kraina Maramuresz (lub też: Marmarosz). Warsztaty architektoniczne dla dzieci. Opowieść o niezwykłych zamkach transylwańskich. Dzieci 8-11 lat, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. 

Między warsztatami młodzi smakosze przekonają się, jak smakują rumuńskie specjały. Poczęstunek – uwielbiane przez dzieci z tego regionu przekąski i desery – przygotują blogerki Stolikwkropki.pl.

Warsztaty odbędą się w Sieni Instytutu Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk. Na każde z warsztatów obowiązują zapisy. Program i szczegóły zapisów >>