Johann Wolfgang Goethe napisał niegdyś: „Kto poetę chce zrozumieć, musi pojechać do jego kraju”. Klub Siedmiu Przygód odwiedził wszystkich nominowanych poetów do Nagrody Europejski Poeta Wolności. Rosja, ojczyzna Siergieja Stratanowskiego, nominowanego do Nagrody Europejski Poeta Wolności, to ostatni kraj, w którym gości. 

11.00 – 12.00: Matrioszka, Rosjanka o japońskich korzeniach: od skośnookiego mędrca do słowiańskiej ślicznotki.  Prowadzenie: Marta Tomaszewska-Gruszka, malarka i projektantka graficzna. Dla dzieci w wieku 8 – 12 lat.

rosyjskie_matrioszki

A jak będą wyglądały matrioszki stworzone przez dzieci?

Uczestnicy warsztatów poznają historię matrioszek, dobrze znanych na całym świecie lalek kojarzonych przede wszystkim z Rosją. Korzystając z klasycznego kształtu rosyjskiej figurki dzieci stworzą własną unikatową zabawkę w niepowtarzalne wzory. Aby ozdobić kolorową lalkę trzeba będzie puścić wodze fantazji.

 

– Na warsztatach dzieci będą malowały farbami własne matrioszki według wzorów. Będzie kolorowo i malarsko! Figurki będą różnej wielkości, ponieważ wykorzystam do wyrobu rzeźb artystyczny Papier-mâché i masę plastyczną. Efekt będzie ciekawy i dzieci będą mogły kreatywnie poszaleć – opowiada prowadząca warsztaty Marta Tomaszewska-Gruszka, dyplomowana malarka i projektantka graficzna. Na co dzień artystka zajmuje się różnymi dziedzinami sztuk wizualnych, głównie malarstwem, którego tematem jest człowiek i jego emocje.

12.30 – 13.30: Czarna kura czyli mieszkańcy Podziemnego Królestwa – czarodziejska opowieść dla dzieci. Performatywne czytanie baśni rosyjskiego pisarza Antoniego Pogorielskiego w wykonaniu Kazia Sponge oraz Anny Makowskiej-Kowalczyk. Dla dzieci w wieku 6 – 12 lat.

Kazio_sponge

Kazio Sponge ponownie odwiedzi Gdańsk. Jakie przygody go tu czekają?

„Czarna kura” to niezwykła opowieść o dobrym i niewinnym chłopcu Aloszy, do którego pewnego dnia uśmiechnął się los. Jednakże egoizm, lenistwo i samouwielbienie sprawiły, że odwrócili się od niego wszyscy bliscy, a na domiar złego skrzywdził mieszkańców tajemniczej krainy, której król obdarował Aloszę niezwykłym darem. Czy Alosza zdoła jeszcze naprawić swoje winy? Czy zrozumie gdzie popełnił błąd i czy krzywdy powinny zostać mu wybaczone?

Kazio Sponge to najsłynniejsza lalka w Polsce. Powstał w 2009 r. i od tego czasu przemierza kraj i pojawia się w najmniej spodziewanych miejscach. Sam o sobie mówi, że ma serce z gąbki i jest w nim miejsce dla każdego – przecież gąbka jest chłonna… Współpracuje z wieloma teatrami i festiwalami, recenzuje spektakle, redaguje gazetkę festiwalową.

Twórczynią i animatorką Kazia jest Anna Makowska-Kowalczyk, absolwentka Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu, aktorka, współpracująca z wieloma teatrami.

Autorem bajki, którą usłyszą dzieci, jest Antoni Pogorielski, a właściwie Aleksiej Aleksiejewicz Pierowski, dziewiętnastowieczny rosyjski pisarz. Zadebiutował utworem Lafertowskaja makownica (1825) – była o pierwsza rosyjska powieść baśniowo-fantastyczna inspirująca prozę N.W. Gogola i A.S. Puszkina, wysoko przez nich ceniona. Z czasem A. Pogorielski stał się mistrzem „opowieści niesamowitych”, Czarna  kura, czyli mieszkańcy Podziemnego Królestwa (1829, wydanie polskie 1950) jest jednym z jego tego typu dzieł.


Warsztaty odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk. Na każde warsztaty obowiązują zapisy mailowe: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl. Więcej o Klubie Siedmiu Przygód: http://europejskipoetawolnosci.pl/klub-siedmiu-przygod/.