„Literatura to najprzyjemniejszy sposób ignorowania życia” – pisał Fernardo Pessoa, jeden z najbardziej uznanych poetów portugalskich XX wieku, utrwalony w powieści Rok śmierci Ricarda Reisa José Saramago, kolejnego pisarza z Portugalii, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1998 roku. Obaj kategorycznie opowiadali się za demokracją. „Nie przyjemność, nie chwała, nie władza – wolność, wyłącznie wolność” – deklarował Pessoa. Daniel Jonas, nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności, jest ich godnym następcą. Młodzi odkrywcy z Klubu Siedmiu Przygód będą mogli poznać ich kraj 23 stycznia 2016 roku. Zapisy na bezpłatne warsztaty ruszają 12 stycznia.

Marzena Nieczuja Urbańska, Fado

Plakat recitalu Marzeny Nieczuji Urbańskiej

Poranek rozpocznie Marzena Nieczuja Urbańska, aktorka gdańskiego Teatru Wybrzeże. W 2004 roku za recital pieśni portugalskich Fado otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za największe wydarzenie teatralno–muzyczne, a rok później za wszystkie recitale nagrodę publiczności festiwalu Teatru Wybrzeże. W 2014 roku Marzena Nieczuja Urbańska została laureatką konkursu „Profesjonaliści Forbesa”. Magazyn Forbes  wybrał najlepszych specjalistów spośród pięciu grup zawodowych: adwokatów, aktorów, lekarzy, architektów oraz radców prawnych. W wywiadzie dla Radia Gdańsk wyznała: „Dla mnie profesjonalista to ktoś, kto z pasją robi swoje. Teatr jest moją miłością od dziecka. Nie ważne, co bym w nim robiła, na pewno bym w nim pracowała. Granie lub śpiewanie na scenie daje mi kopa i dodaje skrzydeł”.

Sophia de Mello Breyner

Sophia de Mello Breyner

Marzena Nieczuja Urbańska poprowadzi spotkanie autorskie i warsztaty o portugalskim fado. Fado to melancholijna pieśń, wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. Nazywane jest czasami portugalskim bluesem.

Następnie aktorka wykona Dziewczynkę z Morza Sophii de Mello Breyner. Jest to pełna uroku opowieść o przyjaźni, która nie zna granic i która pokona każdą przeszkodę. To historia pachnąca morską bryzą, tajemniczo szumiąca falami i czarująca barwną egzotyką podwodnego świata. Autorką jest dama literatury portugalskiej, Sophia de Mello Breyner Andresen. Mistrzyni języka portugalskiego i jedna z największych poetek  XX wieku. Jej opowiadania dla dzieci stanowią trzon klasyki portugalskiej literatury dziecięcej.

Moduł 1 – warsztaty dla dzieci w wieku 9-13 lat

09.30 – 10.10 Opowieści o portugalskim fado. Spotkanie autorskie i warsztaty z Marzeną Nieczują Urbańską

10.25– 10. 50„Dziewczynka z Morza ”  Sophii de Mello Breyner w wykonaniu aktorki gdańskiego Teatru Wybrzeże, Marzeny Nieczuja Urbańskiej

Praca Jose de Costa 1990

Praca Jose de Costa 1990

Kolejne warsztaty rozpoczną się o 11.30. Marta Tomaszewska-Gruszka pokaże młodym odkrywcom sztukę zdobienia kafelków ceramicznych Azulejos. Są one najczęściej kwadratowe, ręcznie malowane i szkliwione ceramiczne. W Portugalii spotkać je można na każdym kroku. W Muzeum Narodowym Azulejos w Lizbonie znajduje się bogata kolekcja wyjątkowych kafli (ściennych jak i podłogowych), które w tym kraju uchodzą za narodową formę sztuki.

Płytek tych używano jako elementów mozaik składających się z wielu, czasem ponad kilku tysięcy elementów, pokrywających całe ściany, a także jako oddzielnych kompozycji dekoracyjnych. Przedstawiały sceny historyczne, mitologiczne, ikonografię religijną oraz elementy dekoracyjne. Mozaiki bardzo często pokrywały całe ściany i podłogi w pałacach, ogrodach, kościołach, klasztorach, a także mieszkaniach czy miejscach użyteczności publicznej.

Podczas warsztatów Magia w kafelku zaklęta uczestnicy  wraz z malarką będą wykonywać  własne charakterystyczne niebiesko-białe kafelki azulejos. Malowane będą farbami witrażowymi i ceramicznymi, według oryginalnych portugalskich wzorów.

Moduł 2 – warsztaty artystyczna dla dzieci w wieku 8-13 lat

11.30 – 12. 30 Magia w kafelku zaklęta- barwna kultura Portugalii. Sztuka zdobienia kafelek ceramicznych – Azulejos. Prowadząca: Marta Tomaszewska-Gruszka

Anna Czerwińska-Rydel

Anna Czerwińska-Rydel

Portugalia to kraj wielkich żeglarzy, a z portu w Lizbonie wyruszali odkrywcy nieznanych lądów, m.in. Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan. Niektórzy z tych śmiałków zostawili tajemnicze listy w butelkach, które opowiedzą nam, dokąd dopłynęli i co tam zobaczyli.

Podczas wirtualnego spaceru po Lizbonie pisarka Anną Czerwińska-Rydel oraz ilustratorka Agnieszka Żelewska opowiedzą dzieciom o związkach miasta z oceanem, o architekturze manuelińskiej, muzyce tęsknoty, oceanarium, spaniu z rekinami, kazaniu świętego Antoniego do ryb i o symbolu Lizbony – sardynkach.

Stworzą też razem z uczestnikami warsztatów fantastyczne projekty niezwykłych ryb – na wzór portugalskich artystów, którzy co roku biorą udział w konkursie na najciekawszą plastycznie sardynkę.

Agnieszka Żelewska

Agnieszka Żelewska

Anna Czerwińska-Rydel urodziła się w Gdańsku. Jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, muzykiem i pedagogiem. W swoje powieści wplata wątki historyczne, muzyczne, społeczne i biograficzne. O sobie mówi: „Lubię białe płatki śniegu, mruczenie kota i ciasteczka migdałowe. Kocham dzieci, muzykę Mozarta i zapach pomarańczy. A bajki przynosi mi poranne słońce!”

Agnieszka Żelewska jest ilustratorką książeczek i podręczników dla dzieci, najbardziej lubi rysować koty, misie (które
jadą i jadą…), świnki (szczególnie Wesołe Ryjki) i czarownice (głównie Irenki). Lubi spotkania z dziećmi, rozmowy o książkach i wspólne rysowanie.

Moduł 3 – warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat.

13.00 – 14.30 Vasco da Gama i lizbońskie sardynki. Prowadzące warsztaty:  Anna Czerwińska-Rydel oraz ilustratorka Agnieszka Żelewska.

 

Warsztaty odbędą się w Sieni Instytutu Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk. Warsztaty są bezpłatne, jednak obowiązują zapisy na każde z nich. Szczegółowe informacje o programie i zapisach >>