18 kwietnia, godz. 10:30
Instytut Kultury Miejskiej (Targ Rakowy 11)

Dwie poetki młodego pokolenia – Lubow Jakymczuk pochodząca z Perwomajska leżącego w obwodzie Ługańskim w Ukrainie oraz Pernilla Berglund z miasta Umeå w północnej Szwecji spotkają się z trójmiejską publicznością podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Połączyła je sieć Versopolis. Poetyckie śniadanie poprowadzi Marta Pilarska. Wstęp wolny. Partner: Versopolis.

Pernilla Berglund

PERNILLA BERGLUND (ur. 1982)
szwedzka poetka, autorka trzech tomów poetyckich przetłumaczonych na kilka języków. Kształciła się w zakresie kompozycji literackiej i uzyskała tytuł magistra literatury porównawczej. Jej twórczość docenił m.in. jeden z najważniejszych współczesnych poetów Szwecji, Stig Larsson.

JUSTYNA CZECHOWSKA
tłumaczka ze szwedzkiego i norweskiego, animatorka kultury, autorka artykułów, antologii i wywiadów. Przekłada prozę, m.in. Tove Jansson, Idy Linde i Agnety Pleijel oraz współczesne szwedzkie poetki. W 2018 roku została uhonorowana Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej za przekład tom wierszy Linn Hansén „Przejdź do historii”.

Lubow Jakymczuk

LUBOW JAKYMCZUK (ur. 1985)
ukraińska poetka, scenarzystka i dramatopisarka uważana za jedną z najważniejszych postaci świata ukraińskiej sztuki. Jej tom poetycki „Morele Donbasu” (2018) znalazł się na liście 10 najlepszych książek o wojnie w rankingu ukraińskiej edycji magazynu „Forbes”. Twórczość Luby była tłumaczona na ponad dwadzieścia języków.

ANETA KAMIŃSKA (ur. 1976)
poetka i tłumaczka poezji ukraińskiej. Za tom „ostatnie wiersze nazara honczara napisane przez anetę kamińską” (2018) nominowana do Nagrody Nike. Za przekład tomu Julii Stachiwskiej wyróżniona Nagrodą „Literatury na Świecie”. W 2018 roku przetłumaczyła głośny tom Lubow Jakymczuk „Morele Donbasu”.

Versopolis to założona w grudniu 2014 roku platforma literacka poświęcona poezji. Jej celem jest wspieranie młodych europejskich twórców i promocja ich dorobku poza granicami ojczystych krajów. W skład platformy wchodzi ponad 30 festiwali literackich – jednym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.