Spotkanie z niezwykłymi baśniami macedońskimi oraz warsztaty plastyczne „Mozaika bizantyjska” czekają na uczestniczki i uczestników Klubu Siedmiu Przygód. W najbliższą sobotę, 20 lutego w godz. 10-14 zapraszamy dzieci na literacką podróż do Macedonii, podczas której poznają baśnie i sztukę z kraju poetki nominowanej do Nagrody Europejski Poeta Wolności – Lidii Dimkovskiej. macedonia_teatr_cieni

Macedonia to mały kraj otoczony górami, leżący w samym środku Półwyspu Bałkańskiego. Choć niewielka i w Polsce mało znana, to warto przyjrzeć się jej uważniej i poznać jej bogatą kulturę.

Podróż w świat folkloru. Warsztaty teatralne “Cienie Macedonii” dla dzieci w wieku 7 – 12 lat. Godz. 10.00 – 12.00. Prowadzący: Andrzej Kopczyk.

Młodzi poszukiwacze przygód wraz z Teatrem Uszytym z Krakowa, przeniosą się w niezwykły świat macedońskiego folkloru. Przewodnikiem podczas tej wyprawy będzie Andrzej Kopczyk, który przedstawi bajki za pomocą teatru cieni. Aktor wprowadzi dzieci w tajniki teatru lalek, przybliży im wiedzę historyczno-geograficzną na temat Macedonii i zaprezentuje zdjęcia z etniczną muzyką w tle. Podczas warsztatów dzieci poznają m.in. bajkę „Taniec kolorowych chusteczek” której autorem jest Aleksandar Prokopiev. W swoich bajkach pisarz miesza rzeczywistość z fikcją, śmiech z makabrą. Wprowadza swoich czytelników w bajkowy świat, który mimo że odrobinę szalony, szybko rozpoznajemy jako własny.

Andrzej Kopczyk – ukończył PWST we Wrocławiu na wydziale lalkarskim. Pracuje w Teatrze Groteska Teatr i prowadzi warsztaty edukacyjne. Teatr Uszyty Katarzyny i Andrzeja Kopczyków powstał, jak mówią sami twórcy , „z niciego”. Aktorzy tworzą go przy użyciu igły, młotka, talentu, śrubek, nitek, energii, wiertarki, pomysłów, tkanin, piły, wyrzynarki i humoru.

mozaiki_bizantyjskieStwórz własną mozaikę. Warsztaty plastyczne “Mozaika bizantyjska” dla dzieci w wieku 8-12 lat. Godz.13-14. Prowadząca: Marta Tomaszewska-Gruszka.

Sobotnie popołudnie rozpoczniemy od warsztatów tworzenia mozaik, które pobudzą kreatywność dzieci. „Prace stworzymy według wzorów na czarnym tle i wykończymy je różnymi odcieniami złota, co da ciekawy efekt” – mówi Marta Tomaszewska-Gruszka. Sztuka mozaiki jest praktykowana od wieków. Mozaiki tworzono już w starożytności. Najstarsze pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat. Odnajdziemy je w sztuce starożytnych Greków i Rzymian, w sztuce bizantyjskiej i w kulturze islamu. Uczestnicy warsztatu stworzą w stylu sztuki bizantyjskiej różne wzory z mozaiki: ryby, kwiaty, abstrakcyjne wzory. Podczas zajęć odkryją swoje zdolności plastyczne i manualne, a także będą uczyć się cierpliwości oraz precyzji.

Marta Tomaszewska-Gruszka – dyplomowana malarka i projektantka graficzna. Zajmuje się różnymi dziedzinami sztuk wizualnych, głównie malarstwem, którego tematem jest człowiek i jego emocje. W swojej pracowni – Galerii MOMARTE – prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


Warsztaty odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk. Na każde warsztaty obowiązują zapisy mailowe: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl. Więcej o Klubie Siedmiu Przygód: http://europejskipoetawolnosci.pl/klub-siedmiu-przygod/.