Zespół produkcyjny Festiwalu

Ana Matusevič (koordynatorka festiwalu)

kontakt: ana.matusevic@ikm.gda.pl

Absolwentka filologii rosyjskiej i politologii na Uniwersytecie Gdańskim, ukończyła studium Zarządzania organizacjami pozarządowymi w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Wcześniej tłumaczka i koordynatorka projektów skierowanych na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Obecnie zajmuje się organizacją wydarzeń literackich w Instytucie Kultury Miejskiej, m.in. Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu”, festiwalu „Europejski Poeta Wolności”, cyklu debat „Non-fiction w IKM”.

Marta Bańka 

Wraz ze swoim działem, również podczas Europejskiego Poety Wolności, zajmuje się kontaktami z przedstawicielami mediów i komunikacją działań. Organizatorka konferencji „Marketing w kulturze. Komunikacja – trendy – praktyka”. Absolwentka psychologii organizacji, zarządzania i marketingu na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyła studia podyplomowe „Content marketing, storytelling i webwriting”.  Z pasji szkoli NGO i pracowników instytucji kultury z działania PR. Miłośniczka gdańskiej literatury, historii i legend. Instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego kieruje komunikacją Europejskiego Jamboree Skautowego 2020. (fot. Bartosz Bańka)

Halina Grabowska

Absolwentka kulturoznawstwa oraz biznesu międzynarodowego na Uniwersytecie Gdańskim. Z Instytutem Kultury Miejskiej związana od 2014 roku. Zajmuje się produkcją wydarzeń organizowanych przez IKM, w tym Festiwalem Literatury dla Dzieci. Podczas tegorocznej edycji Europejskiego Poety Wolności jest producentką wydarzeń muzycznych.

Anna Jankowska

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i Królewskiego Konserwatorium w Hadze (NL). Obecnie studentka Uniwersytetu w Poitiers (FR), gdzie poszerza swą wiedzę w zakresie wykonawstwa historycznego (Historically Informed Performance Practice). Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Młoda Polska, a także Prezydenta Miasta Gdańska – Młody Gdańszczanin. Z IKM związana od 2014 roku początkowo jako stażystka, w ramach programu – Staże w Instytucjach Kultury organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Swoje zamiłowanie do sztuki przekuwa w działanie, współtworząc projekty kulturalne i animacyjne. Czynnie działa na płaszczyźnie organizacji pozarządowych (Horyzonty Sztuki, Gdańska Fundacja Innowacji Społecznych, Fundacja Rodzic-Dziecko), gdzie prowadzi działania dla najmłodszych wprowadzając ich w świat muzyki. Podczas tegorocznej edycji Europejskiego Poety Wolności jest producentką większości spotkań i debat.

Piotr Mielcarek

Wydawca i tłumacz (ukończył podyplomowe Studium Przekładu Literackiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, autor przekładów z języka angielskiego). W latach ubiegłych koordynator działań wydawniczych Stowarzyszenia A KuKu Sztuka, redaktor naczelny Wydawnictwa Area. Z wykształcenia socjolog kultury (absolwent Uniwersytetu Gdańskiego). Podczas festiwalu zajmuje się organizacją spotkań sieci Versopoli oraz czuwa nad pobytem w Gdańsku nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska autorów i autorek.

Ewa Przybojewska

Studiowała prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2008-2011 menedżer ds. administracji i finansów w zespole przygotowującym kandydaturę Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W IKM odpowiada za zamówienia publiczne oraz wspiera pozostałych pracowników w sprawach formalnoprawnych (opiniowanie umów, rozliczenia projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych). Współpracuje również z organizacjami pozarządowymi z sektora kultury, m.in. Stowarzyszeniem Teatr Wiczy i Fundacją Gdańska Szkoła Muralu. Organizuje pracę Jury Nagrody Literackiej Miasta Gdańska.

Agnieszka Urbańska

Absolwentka kulturoznawstwa (Animacji i upowszechniania kultury) na Uniwersytecie Gdańskim i Animacji kultury na Akademii Sztuk Pięknych. Jej dyplomowa praca Pocztówka z Wyspy została wyróżniona i zaprezentowana na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Interesuje się animacją kultury, organizacją imprez masowych, interwencjami w przestrzeni publicznej, aktywizacją społeczności lokalnych oraz grup narażonych na wykluczenie. Z Instytutem Kultury Miejskiej związana na początku jako wolontariuszka, potem stażystka, aktualnie jest częścią zespołu produkcyjnego. Podczas tegorocznej edycji Europejskiego Poety Wolności jest producentką wydarzeń muzycznych.

Joanna Weltrowska

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim oraz podyplomowych studiów Marketingu Kultury, organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Do sierpnia 2012 r. pracowniczka Biura Prezydenta ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, gdzie zajmowała się m.in. koordynacją projektów kulturalnych z ramienia Urzędu oraz programami stypendialnymi dla artystów. Obecnie specjalista ds. organizacji projektów w Instytucie Kultury Miejskiej, zajmuje się  projektami realizowanymi w przestrzeni publicznej, takimi jak: Narracje. Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej czy Opera na Targu Węglowym. Podczas festiwalu Europejski Poeta Wolności zajmuje się produkcją uroczystej gali wręczenia Nagrody.