Cieszymy się i gratulujemy – powieść „Łakome” Małgosi Lebdy, współtwórczyni programu tegorocznego festiwalu EPW, ogłoszono wczoraj Odkryciem Empiku 2023 w kategorii Literatura.

Małgorzata Lebda na gali Bestsellery Empiku 2023 fot. AKPA

„Prozatorski debiut uznanej poetki, kunsztowna i zmysłowa opowieść o doświadczeniu śmierci. Dziewczyna wraca do górskiej wioski, by pomóc dziadkowi w opiece nad umierającą babcią. Jej rodzice już nie żyją, giną zwierzęta zwożone do pobliskiej rzeźni, ale dokoła i w środku wszystko żyje, pulsuje, pracuje. Jak można się spodziewać po poetce, każde słowo jest tu na swoim miejscu, a każde zdanie mieni się od znaczeń”, pisze o „Łakomych” Grzegorz Piątek, członek jury literackich Odkryć Empiku.

Obok Małgrzaty Lebdy nominowani w tej kategorii zostali: Grzegorz Bogdał („Idzie tu wielki chłopak”, wyd. Czarne), Maria Halber („Strużki”, wyd. Cyranka), Łukasz Krukowski („Mam przeczucie”, wyd. Cyranka), Agnieszka Pajączkowska („Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”, wyd. Czarne). Wszystkim nominowanym gratulujemy!

W rozmowie z Wojtkiem Szotem, Lebda opowiada o różnicach między odbiorem jej jako poetki i jako autorki powieści: „Odkryciem było to, że z byciem prozatorką wiążą się inne zadania społeczne. Teraz więcej osób chce się ze mną przytulać”, mówi. „Możliwe, że osoby, które przychodzą na spotkania poetyckie, mają większy dystans do autora bądź autorki. Jednak osoba pisząca poezję funkcjonuje w – nazwę to – obłoku stereotypu. Słyszałam wielokrotnie, że jest na piedestale, jakaś nieludzka w tej poetyckiej robocie. Prozaicy wydają się być bliżej życia. Słyszałam też takie głosy, że trochę nie wiadomo, o czym gadać z poetą, że trochę strach z osobą poetycką zaczynać rozmowę. Inaczej jest z prozą. Wydaje się być mocniej przy prozaicznym doświadczeniu codzienności, a ponadto pisanie fikcji jest powszechnie traktowane jak praca.”

Co istotne, spora część tegorocznego festiwalu EPW, którego program tworzą wspólnie Magda Kicińska i Małgosia Lebda, poświęcony będzie właśnie fascynującym przepływom między poezją i prozą.

Gratulujemy wyróżnienia, a gdańskiej publiczności polecamy spotkanie z Małgosią Lebdą, Jakubem Kornhauserem i Janem Chwedeńczukiem, które odbędzie się 28 lutego w Instytucie Kultury Miejskiej.

.

MAŁGORZATA LEBDA – autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów „Matecznik” i „Sny uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Ostatni tom zatytułowany „Mer de Glace” (2021) został nagrodzony Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej (2022). Jej książki poetyckie ukazały się w przekładzie na języki: czeski (tł. Bogdan Trojak), włoski (tł. Marina Ciccarini), serbski (tł. Biserka Rajčić), ukraiński (tł. Jurij Zawadski), słoweński (tł. Katarina Šalamun-Biedrzycka), duński (tł. Frej Larsen i Paweł Partyka). W przygotowaniu są kolejne tłumaczenia. Doktorka nauk humanistycznych. Felietonistka. Animatorka kultury. Redaktorka. Naukowczyni zainteresowana związkami wizualności z literaturą; figurą ciała; somaestetyką; ekopoetyką i grzybami. Ultramaratonka (we wrześniu 2021, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody”, pokonała dystans 1113 kilometrów wzdłuż Wisły). Jej debiut powieściowy „Łakome” ukazał się w 2023 roku nakładem wydawnictwa Znak. Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Mieszka na wietrznej grani w Beskidzie Sądeckim. / fot. Rafał Siderski