Dopięty i dopieszczony – program tegorocznej edycji Festiwalu Europejski Poeta Wolności poleca się Państwa życzliwej uwadze! 17-20 kwietnia spotkamy się w Gdańsku m.in. z Mariuszem Szczygłem, Magdą Heydel, Jerzym Jarniewiczem, Michałem Rusinkiem, Katarzyną Kasią, Jakobe Mansztajnem, Tomaszem Różyckim, Agnieszką Wolny-Hamkało, Tomaszem Stawiszyńskim. Osobiście poznamy również laureatki oraz nominowanych i nominowane do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności. Co dokładnie znalazło się w programie przygotowanym przez Magdalenę Kicińską i Małgorzatę Lebdę?

Ósma edycja festiwalu Europejski Poeta Wolności odbędzie się pod hasłem PRZEPŁYW adresującym upłynnianie się granic gatunkowych. W świecie przenikania się dyscyplin wspólnie zbadamy przepływy między poezją i prozą, i sprawdzimy, co leży na ich styku. Ważnym tematem będzie również miejsce i znaczenie wolności – w poezji i w naszym codziennym życiu. Sporo uwagi poświęcimy spotkaniom organizowanym wokół Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, która zostanie wręczona 19 kwietnia.

17 kwietnia zaprosimy na wykład mistrzowski, podczas którego Mariusz Szczygieł opowie o wolności poezji. O sprzecznościach targających tym pojęciem Katarzyna Kasia porozmawia z Karoliną Lewestan, Małgorzatą Halber i Tomaszem Stawiszyńskim. Performatywne „Nocne czytanie poezji” będzie okazją do bliższego poznania twórczości finalistów i finalistek Nagrody EPW: w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni i aurze dźwiękowej poetki i poeci przeczytają swoje wiersze.

Drugi dzień to m.in. druga debata – Paulina Małochleb porozmawia z Tomaszem Różyckim, Katarzyną Szaulińską i Łukaszem Barysem o możliwościach języka „przepływającego” między poezją i prozą. To również dzień pełen naszych poetyckich kooperacji: rano spotkamy się z poetkami partnerskiej sieci Versopolis, a wieczorem, w ramach pasma „Mój Miłosz” – naszej współpracy z Festiwalem Miłosza – pomorscy poeci i poetki przeczytają wiersze i przekłady poetyckie Czesława Miłosza. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.

W piątek wspólnie z Michałem Rusinkiem, Jakobe Mansztajnem, Agnieszką Wolny-Hamkało i Grzegorzem Uzdańskim przewrotnie zapytamy – po co nam poezja? Tego dnia warto zajrzeć do jednej z kameralnych księgarń, gdzie w luźnej atmosferze będzie można porozmawiać z poetami i poetkami. W Tajnych Kompletach spotkacie Julię Szychowiak, w Marpressie Piotra Czerskiego, w Smaku Słowa Tadeusza Dąbrowskiego, a w Nurtach Rafała Skoniecznego. 19 kwietnia odbędzie się również uroczystość wręczenia chorwackiej poetce Monice Herceg i jej tłumaczce Aleksandrze Wojtaszek Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności”. Wręczeniu towarzyszyć będzie interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne w przestrzeni IKM. Reżyserką wieczoru jest Aleksandra Jakubczak, muzykę przygotowuje Krzysztof Kaliski, a o oprawę wizualną zadbają Wojciech Sobolewski (wideo) i Elżbieta Szurpicka (scenografia).

W sobotę 20 kwietnia ponownie spotkamy się z laureatkami Nagrody EPW, a wcześniej z tłumaczami i tłumaczkami nominowanych tomów porozmawiamy o przekładzie poezji. Ostatni dzień festiwalu to również okazja do spotkania z Marianną Kijanowską, laureatką nagrody w edycji 2022 – Justyna Sobolewska porozmawia z nią o opowiadaniu świata poematem.

W programie nie zabraknie także elementów edukacyjnych. Pierwszego dnia festiwalu Jerzy Jarniewicz przeprowadzi lekcję poetycką skierowaną przede wszystkim dla starszej młodzieży i młodych dorosłych. 18 kwietnia odbędzie się warsztat translatorski z Magdą Heydel, wybitną tłumaczką z języka angielskiego. Lekcja i warsztaty potrwają po 1,5 h.

O ruch na świeżym powietrzu zadbają Michał Książek (17.04) i Barbara Piórkowska (20.04). Każde z nich poprowadzi poetycko-przyrodniczy spacer po różnych okolicach śródmieścia.

Festiwal skończymy powrotem do formatu dawno niewidzianego na EPW – slamem poetyckim, który poprowadzi kolektyw Rewers, czyli Joanna Jastrzębska, Katarzyna Kozak. W swoich działaniach i podcastach dziewczyny mówią o poezji w sposób, który stroni od patosu. Zwycięzcy slamu mogą liczyć na sławę, chwałę i materialne nagrody.

Jak zwykle na cały festiwal wstęp jest bezpłatny, ale niektóre wydarzenia wymagają wcześniejszej rejestracji – szczegóły dostępne są w programie. Na uroczystość wręczenia Nagrody EPW, która odbędzie się w Audytorium IKM obowiązywać będą zaproszenia. Do przyjścia zachęcamy jednak wszystkich zainteresowanych – w przestrzeni IKM prowadzić będziemy transmisję wręczenia, a następnie odbędzie się otwarte dla wszystkich interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej
Partnerzy: Versopolis, Nurty. Księgarnia IKM, Festiwal Miłosza, Rok Miłosza, Wydawnictwo Znak, Latvian Literature, Finnish Literature Exchange
Patroni medialni: „Pismo. Magazyn opinii”, „Książki. Magazyn do czytania”, trójmiasto.pl, Prestiż. Magazyn trójmiejski, Czas Literatury

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Projekt finansowany z dotacji celowej Miasta Gdańsk.