Czy potrafimy wytyczyć jasne granice między prozą i poezją? Na przykład, czy poematy prozą to na pewno poezja? Gorące debaty krytyków literackich i samych autorów i autorek pokazują, że temat wzbudza emocje godne piłkarskiego starcia zwaśnionych drużyn. Już 31 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej na literacki pojedynek wybitnych poetów, poetek, i prozaika.

Pojedynkującymi się gośćmi Dagny Kurdwanowskiej będą: Magdalena Kicińska, Jerzy Jarniewicz i Wit Szostak. Kibiców prozy i poezji zapraszamy z szalikami ulubionych autorów i/lub autorek.

31 stycznia (środa), godz. 18.00, Instytut Kultury Miejskiej (Targ Rakowy 11, Gdańsk), wstęp wolny

Magdalena Kicińska – reporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”. Absolwentka i wykładowczyni Polskiej Szkoły Reportażu. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki Pani Stefa, za którą otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka, nominowano ją także do Nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Współautorka książek Teraz ’43. Losy i Dom w butelce, zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. W lutym 2019 ukazały się Środki transportu, jej poetycki debiut.


Jerzy Jarniewicz – poeta, tłumacz, krytyk literacki. Autor piętnastu książek eseistycznych i krytycznoliterackich, m.in. Lista obecności (2007, nominacja do Nagrody Nike), Od pieśni do skowytu (2008), Tłumacz między innymi (2018, nominacja do Nagrody Nike) i Bunt wizjonerów (2019). Opublikował dwanaście zbiorów wierszy, ostatnio Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną (2012, nominacje do Nagrody Silesius i Nagrody Orfeusz), Woda na Marsie (2015, nominacja do Nagrody Silesius), Puste noce (2017), za które otrzymał Nagrodę Poetycką Silesius dla najlepszej książki roku, oraz Mondo cane (2021) nominowaną do Nagrody Wisławy Szymborskiej i wyróżnione Nagrodą Literacką Nike. Laureat Nagrody im. Juliana Tuwima (2022). Tłumaczył Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Raymonda Carvera, Ursulę Le Guin, Margaret Atwood i wielu innych pisarzy języka angielskiego. Opracował także antologie: Sześć poetek irlandzkich (2012), Poetki z Wysp (2015, z Magdą Heydel) i 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego (2018). Mieszka w Łodzi.

Wit Szostak – autor powieści, opowiadań i dramatów. Jego książki były nominowane do Nagrody Literackiej Nike i do Paszportów Polityki, a powieści i dramaty wystawiane w teatrze. Ostatnio wydał powieść Szczelinami (2022). W październiku ukaże się jego najnowsza powieść Rumowiska. Jako Dobrosław Kot pracuje na uczelni i publikuje teksty filozoficzne, ostatnio Tratwę Odysa. Esej o uchodźcach (2020). Mieszka w Krakowie z żoną i trójką dzieci.