Serhij Żadan, autor Mezopotamii, oraz jego tłumacze Michał Petryk i Adam Pomorski, zostali laureatami dziesiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Poeta był także nominowany do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności w 2012 roku za tomik Etiopia.

Serhij Żadan urodził się w Starobielsku w 1974 roku, a obecnie mieszka w Charkowie. W Polsce do tej pory przetłumaczono i opublikowano jego 7 książek i jeden tom poetycki m.in.  Historia kultury początku stulecia, Anarchy in the UKR, Hymn demokratycznej młodzieży, Woroszyłowgrad,  Mezopotamia (wszystko Wydawnictwo Czarne), a także wybrane wiersze w publikacji Etiopia, która ukazała się w 2012 roku (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria).  

Podczas gali Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus autor podziękował i wspomniał, że tego typu nagrody są okazją, by zwrócić uwagę na współczesne problemy Ukrainy. Ze sceny wyraził swoją solidarność z pilotką Nadiją Sawczenko, przebywającą w więzieniu na terenie Federacji Rosyjskiej, a także innymi więźniami politycznymi.

O wybranych publikacjach

Nagrodzona Mezopotamia opowiada o mieszkańcach Charkowa. Żadan opisując współczesną Ukrainę, staje się znawcą i kontynuatorem bogatej spuścizny ukraińskiej awangardy pierwszych dekad XX wieku.

Natomiast wydany w 2012 roku wybór wierszy Etiopia, zawdzięcza wiele motywów mitotwórczej utopii rastafariańskiej. W tomie znajdziemy dwa cykle – wiersze lapidarne, pastiszowe, a także romantyczne ballady, ukazujące satyryczny komentarz do dzisiejszej Ukrainy.


 

Więcej informacji o tomie „Etiopia”

Fragment wybranego wiersza