Książki o tematyce miejskiej oraz seria poetycka europejski Poeta Wolności od dzisiaj są dostępne na wirtualnych półkach sklepu Instytutu Kultury Miejskiej pod adresem www.sklepikm.pl. Znajdziecie tu nie tylko tomy nominowane do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska w tym roku, ale też autorów znanych z poprzednich edycji Nagrody.
Działalność wydawnicza jest jednym ze stałych elementów funkcjonowania Instytutu Kultury Miejskiej. Wraz z otwarciem sklepu do regularnej sprzedaży trafią wydane w dwóch językach – narodowym poety/poetki i przekładzie na język polski tomy nominowane do Nagrody Europejski Poeta Wolności, wydawnictwa dotyczące przekładu literackiego: komiks „W głowie tłumaczy” pod redakcją Tomasza Pinda, „W te i wewte. Z tłumaczami o przekładach” Adama Pluszki czy „Pięć razy o przekładzie” Małgorzaty Łukasiewicz, laureatki Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego.
Planujemy rozwijać także sprzedaż gadżetów związanych z Gdańskiem. Będziemy w tym celu rozwijać współpracę z projektantami i innymi twórcami z Gdańska. Na początek włączymy kolekcję przedmiotów z nadrukami „wyszukanymi” w domenie publicznej w ramach projektu „Wyszukane”. Zachęcimy również mieszkańców do dzie-lenia się z nami swoimi wyszukanymi motywami, na przykład związanymi z gdańskimi dzielnicami – mówi Alekandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.
W sklepie IKM kupić można także wydawnictwa o tematyce gdańskiej: „Gdańsk. Biografia miasta” i „Gdańsk. Przewodnik literacki” Petera Olivera Loewa, „Gdańskie tożsamości” pod redakcją Basila Kerskiego czy „Droga Królewska” Anny Ryś, Bartłomieja Sieka i Agnieszki Witczak oraz zainspirowane motywami, książkami i rycinami z domeny publicznej: kolorowanka „Gdańskie rozmówki niemiecko-polskie z XVII w.” oraz „Mateusz Deisch. Gdańscy wywoływacze. Reprint rycin z 1763 roku”.
W dziale “Badania” znajdują się raporty i książki związane z działalnością Obserwatorium Kultury. Najnowsza publikacja „Zawód artysta” dr Natalii Brylowskiej bada, jak wzajemnie przenikają się język sztuki i język ekonomii, oraz odpowiada na pytanie, jak młode pokolenie artystów postrzega siebie w tych dwóch przestrzeniach. „Gra w kulturę. Przemiany pola kultury w erze poszerzenia” to przygotowane przez Agatę Bachórz, Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, Krzysztofa Stachurę i Piotra Zbieranka podsumowanie przemiany współczesnego pola kultury.
Miłośników gdańskich dzielnic i historii z pewnością ucieszy sekcja wydawnictw cyfrowych. Znajdują się tam bezpłatne przewodniki po dzielnicach, po których oprowadzają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki: Biskupiej Górce, Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie, Kolekcji Malarstwa Monumentalnego. Drugą, bezpłatną publikacją cyfrową są kolorowanki z rozmówkami niemiecko-polskimi z XVII wieku ilustrowane przez Marię Apoleikę – twórczynie popularnego komiksu “Psie Sucharki”.
Ceny publikacji wynoszą od 20 zł do 79 zł. Zamówienia można opłacać bezpośrednio w sklepie za pomocą płatności Blik, szybkich płatności online oraz kartą kredytową. Przesyłki dostarczane są kurierem lub do paczkomatu. Jest też możliwość odbioru osobistego w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.