versopolis_stopka_email

Versopolis to poświęcona poezji platforma literacka, której celem jest wspieranie młodych europejskich twórców i promocja ich twórczości poza granicami ojczystych krajów. 8 i 9 października będziemy gościć w Gdańsku 5 autorów: Christopha W. Bauera z Austrii, Kristinę Hocevar ze Słoweni, Maud Vanhauwaert z Belgii, Aivarasa Veiknysa z Litwy i Davida Vikgrena ze Szwecji.

Z tej okazji zostanie również wydany trójjęzyczny wybór wierszy każdego z zaproszonych autorów. W tomikach znajdziemy wiersze w przekładzie na język polski, a także dostępne już na stronie www.versopolis.com tłumaczenia na angielski oraz oryginalne wersje utworów. Wybory wierszy będą dystrybuowana nieodpłatnie podczas spotkania i konkursów organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej.

W przeddzień spotkania z zagranicznymi poetami i poetkami odbędzie się debata na temat promowania poezji. Wezmą w niej udział wydawcy i redaktorzy, m.in. Irek Grin (Wydawnictwo EMG, kurator programu literackiego Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016), Mariusz Grzebalski (WBPiCAK w Pozaniu), Grzegorz Jankowicz i Konrad Kęder (FA – art – wydawnictwo i kwartalnik).

 

Program Versopolis w Gdańsku:

8 października (siedziba Instytutu Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40)

godz. 19.00 Debata: „Poszukiwanie czytelnika. Co to znaczy promować poezję?”.

Prowadzenie: Zofia Król

Rozmówcy: Irek Grin, Mariusz Grzebalski, Grzegorz Jankowicz, Konrad Kęder

 

9 października (Restauracja Grand Cru, ul. Rycerska 11-12)

godz. 19.00 Spotkanie z poetami: Christoph W. Bauer (Austria), Kristina Hocevar (Słowenia), (Szwecja)
Maud Vanhauwaert (Belgia), Aivaras Veiknys (Litwa), David Vikgren

 

Projekt powstał pod patronatem i przy wsparciu Komisji Europejskiej, a jego głównym pomysłodawcą i koordynatorem jest słoweńskie wydawnictwo Beletrina, które organizuje międzynarodowy festiwal Dni Poezji i Wina. Jest to jeden z 11 europejskich festiwali literackich wchodzących w skład platformy. Polskę reprezentuje Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska.

Wybitni młodzi poeci i poetki tworzą w każdym z europejskich języków, ale często pozostają nieznani poza granicami swoich krajów. Versopolis chce to zmienić dzięki stworzeniu wyjątkowej paneuropejskiej platformy, która stwarza wschodzącym artystom możliwości zyskania statusu międzynarodowych gwiazd poezji.