Program Europejski Poeta Wolności

Europejski Poeta Wolności to jedyny w Polsce festiwal poświęcony najnowszej poezji europejskiej. Sprawdzamy, co się w niej dzieje, ponieważ jesteśmy zbyt niecierpliwi, by czekać, aż opowiedzą nam o tym historycy literatury.

Na program Festiwalu złożyły się spotkania z nominowanymi do Nagrody Europejski Poeta Wolności, debaty z udziałem tłumaczy, muzyków, dziennikarzy, przyjaciół poezji, a także konfrontacje polskich poetów oraz wystąpienia krytyków literackich. Nie zabraknie dobrych brzmień (koncert Pablopavo i Ludziki), czytań wierszy w oryginale i książkowych premier.

Program do pobrania [PDF]

 

Poeci Versopolis

Budynek Wydziału Filologicznego i Historycznego UG, ul. Wita Stwosza 55, aula 1.43

Spotkania z poetami sieci Versopolis.

11:00

Rozmowa z Dortą Jagić (Chorwacja), laureatką Nagrody Europejski Poeta Wolności 2014,  oraz tłumaczką Małgorzatą Wierzbicką.

Prowadzenie: Natalia Wyszogrodzka.

12:00

Rozmowa z Sigurbjörg Thrastardóttir Islandia)  i tłumaczem Jackiem Godkiem.

Prowadzenie: Jakub Konefał.

13:00

Rozmowa z Johanną Venho (Finlandia) i tłumaczką Katarzyną Szal.

Prowadzenie: Barbara Piórkowska.

14:00

Rozmowa z Kim Moore (Wielka Brytania) i tłumaczką Krystyną Dąbrowską.

Prowadzenie: Roksana Zgierska.

Kolanko węża, czyli o metaforze nie tylko w poezji - warsztaty z Michałem Rusinkiem

Instytut Kultury Miejskiej

Kolanko węża, czyli o metaforze nie tylko w poezji – warsztaty z Michałem Rusinkiem dla osób dorosłych. Spotkanie o poetyckiej warstwie języka i jej zastosowaniu w praktycznym dyskursie codziennym.

Obowiązują zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl 

 

Nominowani EPW 2018: Selim Babullaoglu i Ilaha Karimova

Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1

Spotkanie autorskie z azerskim poetą Selimem Babullaoglu i Ilahą Karimovą, tłumaczką nominowanego do Nagrody EPW tomu „Nie ma kto pisać do pułkownika”.

Prowadzenie: Michał Nogaś.

Spotkaniu towarzyszy premiera książki.

 

Nominowani EPW 2018: Linda Vilhjálmsdóttir i Jacek Godek

Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1

Spotkanie autorskie z islandzką poetką Lindą Vilhjálmsdóttir i Jackiem Godkiem, tłumaczem nominowanego do Nagrody EPW tomu Wolność.

Prowadzenie: Jarosław Zalesiński.

Spotkaniu towarzyszy premiera książki.

Korzenie wolności. Debata z udziałem Miljenki Jergovicia, Ilmy Rakusy i Jarosława Mikołajewskiego

Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1

W debacie Korzenie wolności wezmą udział:

Miljenko Jergović, bośniacki prozaik, poeta i publicysta pochodzenia chorwackiego, autor m.in. opowiadań o życiu w ogarniętej wojną Bośni i Hercegowinie;

Ilma Rakusa, szwajcarska poetka, pisarka, tłumaczka i poliglotka, która urodziła się na Słowacji, wychowywała w Budapeszcie, Ljubljanie i Trieście, a większość dorosłego życia spędziła w Zurychu;

Jarosław Mikołajewski, poeta, prozaik, dziennikarz i reportażysta, tłumacz z języka włoskiego i autor książki Wielki przypływ dotyczącej problemu uchodźstwa.

Moderuje: Krzysztof Czyżewski, praktyk idei, poeta, eseista, współtwórca Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze.

Dobry wieczór!

Klub B90, Doki 1

Posłuchaj poezji czytanej w jedenastu europejskich językach.

Koncert Pablopavo i Ludziki

Klub B90, Doki 1

Koncert Pablopavo i Ludziki.

Bilety: 25zł/35zł

Ostatnią płytą Pablopavo i Ludzików jest Ladinola.
„Ladinola to godzina muzyki umiarkowanie młodzieżowej. Tytuł jest trochę zwodniczy, choć sporo piosenek nawiązuje do muzyki latynoskiej, ale takiej już oprowadzonej po Warszawie. Nieco się zmęczyła, a smog ją upudrował po naszemu. Na płycie zmieściło się 15 utworów, które skomponował zespół Ludziki, a słowa do nich napisał Pablopavo (i trochę Earl Jacob). Gościnnie na Ladinoli pojawili się: Ola Bilińska, Grzegorz Rytka i Lena Romul” – piszą twórcy na swojej stronie.

Ludziki to niezmiennie:
Earl Jacob – głos, chórki, dziesiątka S.
Jakub Kinsner – perkusja, perkusjonalia, cymbałki
Emiliano Jones – gitara basowa, Korg MS20, instrumenty klawiszowe
Raffi Kazan – gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara klasyczna, guitalele
Pablopavo – głos, chórki, guitalele, gitara akustyczna
Radek Polakowski – akordeon, skrzypce, wiolonczela, altówka, cymbały huculskie, mbira
djZero – instrumenty klawiszowe, skrecze i różne dziwactwa
Barth Fader – live dubmaster

Kup bilet >> 

 

Debata: Freedo(o)m of Culture (wydarzenie towarzyszące)

Gdański Teatr Szekspirowski, drewniane foyer

W debacie Freedo(o)m of Culture udział wezmą: Jean Pierre Deru, Mary Ann DeVlieg, Michał Merczyński, Paweł Potoroczyn, Jan Klata oraz Anda Rottenberg. Prowadzenie: Marta Keil.

Debata jest współorganizowana z siecią Oracle Cultural Network, organizacją dla absolwentów studiów European Diploma in Cultural Project Management. Oracle to coś więcej, niż tradycyjnie rozumiana sieć. To dynamicznie rozwijająca się społeczność indywidualnych operatorów kultury z całego świata, którzy pracują nad wzmacnianiem międzynarodowej współpracy przez rozwój i tworzenie wspólnych projektów kulturalnych w Europie i Afryce. Co roku spotykają się w innym kraju świata, aby porozmawiać o najbardziej palących problemach dotyczących współczesnej kultury i sztuki.

Debata tłumaczona będzie na język angielski i polski. Wstęp jest otwarty i nie wymaga wcześniejszych zapisów. 

Jarosław Mikołajewski. Spotkanie wokół książki "Wędrówka Nabu"

Instytut Kultury Miejskiej

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim poświęcone jego książce Wędrówka Nabu. Zapraszamy dzieci od lat 7 z rodzicami, wstęp wolny.

O książce: 

Poruszająca książeczka dla dzieci i dorosłych, napisana przez Jarosława Mikołajewskiego, zilustrowana przez Joannę Rusinek. Nabu jest małym uchodźcą. Takim, jakich tysiące wędruje dziś do Europy, żeby znaleźć bezpieczny dom. Jakich tysiące tonie w Morzu Śródziemnym.

Jarosław Mikołajewski: „To już trzecia książeczka, jaką z Joasią Rusinek napisaliśmy i narysowaliśmy dla wydawnictwa Austeria o sprawach z pozoru wyłącznie dorosłych. Kreska i Kropek opowiadała o tej pierwszej chwili, kiedy w małym człowieku przyjaźń przeradza się w miłość. Trzy pierścienie – o tym, jak pewien Żyd odpowiedział na pytanie, która religia jest najlepsza. Wędrówka Nabu jest książeczką o uchodźcach i o tym, jak bardzo ich życie zależy od nas”.

Nominowani EPW 2018: Dumitru Crudu, Jakub Kornhauser i Joanna Kornaś-Warwas

Biblioteka pod Żółwiem, ul. św. Ducha 111/113

Spotkanie autorskie z mołdawskim poetą Dumitru Crudu oraz tłumaczami nominowanego do Nagrody EPW tomu Fałszywy DymitrJakubem Korhauserem i Joanną Kornaś-Warwas.

Prowadzenie: Justyna Sobolewska.

Spotkaniu towarzyszy premiera książki.

Nominowani EPW 2018: Erkka Filander i Katarzyna Szal

Biblioteka pod Żółwiem, ul. św. Ducha

Spotkanie autorskie z fińskim poetą Erkką Filanderem i tłumaczką nominowanego do Nagrody EPW tomu Biała burza przebudzeniaKatarzyną Szal.

Prowadzenie: Zofia Król.

Spotkaniu towarzyszy premiera książki.

Zofia Król – redaktorka naczelna i redaktorka działu literackiego magazynu kulturalnego dwutygodnik.com, krytyczka literacka, doktor filozofii. Autorka książki Powrót do świata. Dzieje uwagi w filozofii i literaturze XX wieku (2013). Pisała także do „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”. Jurorka nagrody za debiut im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada.

Nominowani EPW: Tatev Chakhian, Haik Howannisjan i Paweł Sakowski

Biblioteka pod Żółwiem, ul. św. Ducha

Spotkanie autorskie z ormiańską poetką Tatev Chakhian oraz tłumaczami nominowanego do Nagrody EPW tomu Dowód (nie)osobisty, Haikiem Howannisjanem i Pawłem Sakowskim.

Prowadzenie: Leszek Szaruga.

Spotkaniu towarzyszy premiera książki.

Krytyczny kwadrans Agnieszki Wolny-Hamkało

Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40

Agnieszka Wolny-Hamkało z indywidualnej perspektywy opowie o swojej przygodzie z poezją; czy jest to powołanie, czy zawód; dlaczego poezja jest dla niezbywalnym ogniwem w obiegu kultury; co jej prywatnie daje lektura wierszy. I przede wszystkim o tym najważniejszym wierszu czy najważniejszym poecie, który wpłynął na trajektorię ich losu.

Agnieszka Wolny-Hamkało – autorka powieści Zaćmienie, 41 utonięć i Moja córka komunistka, szkiców literackich Inicjał z offu, książek dla dzieci, między innymi Nikt nas nie upomni i sztuk teatralnych – na przykład „Dzień dobry, wszyscy umrzemy”. Wydała także dziewięć tomów wierszy – ostatnio Panama smile. Kuratorka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Nagrody Polskiej Sekcji IBBY. Felietonistka „Przeglądu” i „Rymsa”. Mieszka we Wrocławiu.

Konfrontacje: Piotr Matywiecki vs Marcin Sendecki

Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40

Ideą Konfrontacji są spotkania w parach poetów różnych generacji, reprezentujących odmienne szkoły poetyckie oraz inny sposób patrzenia na poezję i jej społeczną czy kulturową funkcję. Zderzenia te uzmysławiają rozpiętość idiomatyki współczesnej liryki, wielość jej inspiracji, a w sensie historycznoliterackim – sposobów, w jaki reaguje na przemiany polityczne i cywilizacyjne.

Konfrontacje Piotra Matywieckiego i Marcina Sendeckiego moderuje Piotr Śliwiński.

Piotr Matywiecki – poeta, eseista, krytyk literacki. Autor antologii poezji polskiej Od początku (1997) obejmującej lirykę od średniowiecza do XX wieku. Publikuje raczej rzadko, za to każdy tomik przygotowuje niezwykle starannie. Urodził się 5 czerwca 1943 roku w Warszawie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie przez wiele lat był pracownikiem Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1980–1989 działał w „Solidarności”; uczestniczył w licznych podziemnych przedsięwzięciach wydawniczych, między innymi współredagował pismo literackie „Wezwanie”. Był redaktorem czasopism „Tygodnik Literacki” i „Potop”, a także stałym współpracownikiem pisma „Powściągliwość i praca”. Jako poeta debiutował w „Almanachu młodych 1962/1963” (wydanym w 1965 roku). Jego pierwszy tom wierszy Podróż ukazał się w 1975 roku. Jego twórczość mieści się w klasycyzującym nurcie współczesnej poezji polskiej. Tak pod względem formalnym, jak i tematycznym jest to liryka bardzo tradycyjna. Matywiecki porusza się w kręgu typowych dla liryki refleksyjno-filozoficznej zagadnień – przemijanie, melancholia, tajemnica istnienia i śmierci. Tom Zwyczajna, symboliczna, prawdziwa (1998) został wyróżniony w konkursie „Fundacji Kultury” i uhonorowany Nagrodą Czterech Kolumn (2004). Tom Ta chmura powraca (2005) był nominowany do Nagrody „Nike” i Nagrody Literackiej Gdynia, podobnie kolejny zbiór Powietrze i czerń, który otrzymał nagrodę „Silesius” za najlepszą książkę poetycką roku 2009. (za culture.pl)

Marcin Sendecki – urodził się w 1967 w Gdańsku, poeta rzeczy, autor zaliczany do grona najwybitniejszych twórców swego pokolenia. Mieszka w Warszawie. Studiował w Akademii Medycznej w Warszawie, a później także w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był związany ze środowiskiem „bruLionu”, dwukrotnie wyróżniany był w konkursach poetyckich organizowanych przez redakcję czasopisma. Debiutował w roku 1992 tomem Z wysokości. Jego wiersze są naznaczone daleko posuniętą lakonicznością. Dużo w nich ironii wobec świata i chłodnej powściągliwości w stosunku do własnych poetyckich poczynań, nieomal nieobecne są wszelkie gesty adresowane do czytelnika, mające udostępnić mu wnętrze wiersza, uczynić je bardziej zachęcającym i przytulnym. Utwory rozsadza od środka sardoniczna niechęć do wszelkiego utożsamienia oraz poczucie wyobcowania. Za tomy Trap, 22, Pół i Farsz był nominowany (w latach 2009, 2010, 2011 i 2012) do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, którą otrzymał w kategorii „książka roku” za tom Przedmiar robót w roku 2015. Za Farsz otrzymał zaś także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w 2012 roku. Sendecki pracował w tygodniku „Przekrój”, pisuje do „Dwutygodnika” i „Magazynu Książki”. Przełożył z angielskiego m.in. utwory Paula Bowlesa i Jamesa Schuylera. (za culture.pl)

Debata: Brzmi sensownie

Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40

Brzmi sensownie. Debata o wpływie poezji na twórczość muzyczną
z udziałem Grzegorza Kwiatkowskiego (Trupa Trupa), Doroty Masłowskiej i Pawła Sołtysa, moderuje Agnieszka Szydłowska.

Slam poetycki

LOFT

Slam poetycki z Wojciechem Borosem.

 

Zabawa w poezję i prozę z Michałem Rusinkiem

Instytut Kultury Miejskiej

Zabawa w poezję i prozę z Michałem Rusinkiem. Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 7-10 lat.

Obowiązują zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl

Nominowani EPW 2018: Alice Oswald i Magda Heydel

Galeria Pionova, ul. Olejarna 2

Spotkanie autorskie z brytyjską poetką Alice Oswald i tłumaczką nominowanego do Nagrody EPW tomu Zapadać w jawę, Magdą Heydel.

Prowadzenie: Szymon Kloska.

Spotkaniu towarzyszy premiera książki.

Nominowani EPW 2018: Barbara Kalla i Adam Wiedemann

Galeria Pionova, ul. Olejarna 2

Spotkanie z tłumaczami nominowanego do Nagrody EPW tomu Na imię mi Legion, Barbarą Kallą i Adamem Wiedemannem.

Prowadzenie: Agnieszka Wolny-Hamkało.

Spotkaniu towarzyszy premiera książki.

Komunikat organizatorów

Nominowani EPW 2018: Płamen Dojnow, Hanna Karpińska, Dorota i Dymitr Dobrewowie, Wojciech Gałązka

Galeria Pionova, ul. Olejarna 2

Spotkanie z bułgarskim poetą Płamenem Dojnowem oraz tłumaczami nominowanego do Nagrody EPW tomu Sofia Berlin, Hanną Karpińską, Dorotą i Dymitrem Dobrew, Wojciechem Gałązką

Prowadzenie: Piotr Śliwiński.

Spotkaniu towarzyszy premiera książki.

 

Zagranice polskiej poezji. Debata z udziałem Marka Kazmierskiego, Michaela Krügera i Beaty Stasińskiej

Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40

O tym, jak postrzega się polską poezję za granicą, co sprawia, że zdobywa ona czytelników w krajach tak kulturowo różnych jak Włochy, Stany Zjednoczone czy Chiny, w czym tkwi jej potencjał do przekraczania granic, i w jaki sposób kreować modę na wiersze z Polski – w rozmowie z Tadeuszem Dąbrowskim wezmą udział Marek KazmierskiMichael Krüger i Beata Stasińska.

Krytyczny kwadrans Leszka Szarugi

Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40

Leszek Szaruga z indywidualnej perspektywy opowie o swojej przygodzie z poezją; czy jest to powołanie, czy zawód; dlaczego poezja jest dla niezbywalnym ogniwem w obiegu kultury; co jej prywatnie daje lektura wierszy. I przede wszystkim o tym najważniejszym wierszu czy najważniejszym poecie, który wpłynął na trajektorię ich losu.

Leszek Szaruga – poeta, prozaik, eseista, tłumacz poezji niemieckiej i rosyjskiej. Autor trzech powieści, blisko 30 książek eseistycznych i ponad 25 tomów poetyckich. Redaktor pism podziemnych „”Puls”, „Wezwanie” i „Wybór” (lata 1976-1989), współpracownik sekcji polskiej Radia Wolna Europa (pseudonimy: Jak Krajnik, Krzysztof Powoski, lata 1979-1989), współpracownik paryskiej „Kultury” (lata 1979-2000). Laureat Nagrody Kościelskich i literackiej nagrody paryskiej „Kultury”. Profesor Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor miesięcznika „Nowaja Polsza”.

Konfrontacje: Urszula Kozioł vs. Krystyna Dąbrowska

Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40

Ideą Konfrontacji są spotkania w parach poetów różnych generacji, reprezentujących odmienne szkoły poetyckie oraz inny sposób patrzenia na poezję i jej społeczną czy kulturową funkcję. Zderzenia te uzmysławiają rozpiętość idiomatyki współczesnej liryki, wielość jej inspiracji, a w sensie historycznoliterackim – sposobów, w jaki reaguje na przemiany polityczne i cywilizacyjne.

Konfrontacje Krystyny Dąbrowskiej i Urszuli Kozioł moderuje Zofia Król.

Urszula Kozioł – poetka, prozaiczka, felietonistka, autorka form dramatycznych, w tym inscenizacji dla dzieci oraz monodramów. Urodziła się w 1931 w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od czasu studiów zamieszkała we Wrocławiu. Debiut książkowy Urszuli Kozioł miał miejsce w 1957 roku, co pozwala identyfikować ją z tzw. pokoleniem „Współczesności”. Poetka od lat współpracuje z wrocławskim miesięcznikiem „Odra”, zaś od 1972 sprawuje w nim stanowisko kierownika działu literackiego. Urszula Kozioł była wielokrotnie nagradzana. Wśród przyznanych jej laurów warto wymienić Nagrodę im. Stanisława Piętaka (1965), Nagrodę Fundacji Kościelskich (1969) i Nagrodę Główną Śląską Dolnej Saksonii (1997). Poetka została ponadto uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi (1974) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1981). W roku 2006 jej książkę Supliki nominowano do nagrody literackiej Nike, jak również do Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Ponownie w roku 2008 była nominowana do Nagrody Literackiej Nike za tomik Przelotem. Wreszcie w roku 2011 Urszula Kozioł otrzymała nagrodę Silesiusa za całokształt pracy twórczej. W 2015 roku jej kolejny tomik, Klangor nominowany był do Nagrody Literackiej Nike. Otrzymała za niego również nominację do nagrody poetyckiej „Orfeusz” oraz Nagrodę Literacką m. st. Warszawy. (za culture.pl)

Krystyna Dąbrowska – poetka i tłumaczka, urodziła się w 1979 roku, studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przekłada twórczość W.C. Williamsa, W.B. Yeatsa, Thomasa Hardy’ego. Wydała trzy tomy poetyckie: Biuro podróży (2006), Białe krzesła (2012) i Czas i przesłona (2014). Białe Krzesła zdobyły Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej.

Zofia Król – redaktorka naczelna i redaktorka działu literackiego magazynu kulturalnego dwutygodnik.com, krytyczka literacka, doktor filozofii. Autorka książki Powrót do świata. Dzieje uwagi w filozofii i literaturze XX wieku (2013). Pisała także do „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”. Jurorka nagrody za debiut im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada.

Gala wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności

Gdański Teatr Szekspirowski

Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności jest przyznawana od 2010 roku w cyklu dwuletnim. Jej dotychczasowi laureaci to: Uładzimier Arłou (Białoruś), Durs GrÜnbein (Niemcy), Dorta Jagić (Chorwacja) i Ana Blandiana (Rumunia).

Tradycją jest, że Galę wręczenia Nagrody w każdej edycji Festiwalu przygotowuje inny reżyser. W tym roku widowisko reżyseruje Wiktor Rubin.

Reżyseria: Wiktor Rubin
Dramaturgia: Wiktor Bagiński
Muzyka: Krzysztof Kaliski, Jakub Ziołek
Scenografia/wideo: Przemek Czepurko
Reżyseria świateł: Marek Kozakiewicz
Obsługa wideo: Łukasz Jara
Asystentka reżysera/inspicjentka: Mira Mańka

Występują: Ewa Nowakowska-Włodek, Jadwiga Jamińska, Romana Cieśla, Ilona Krawczyk, Adrian Amon Lizoń, Wiktor Bagiński, Przemek Czepurko
Konferansjer: Adrian Amon Lizoń

Wstęp na zaproszenia. 

Bezpłatne wejściówki można odbierać w Instytucie Kultury Miejskiej od 20 marca. Liczba wejściówek ograniczona.