25 kwietnia 2022 Jury Nagrody Europejski Poeta Wolności spotkało się w Gdańsku, by zdecydować o laureat(k)ach tegorocznej edycji konkursu. Jurorzy i Jurorki przez kilka godzin obradowali w składzie: Anna Czekanowicz, Krzysztof Czyżewski (przewodniczący Jury), Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk oraz Andrzej Jagodziński (niegłosujący sekretarz Jury).

Już podczas pierwszej prezentacji swoich wyborów wszyscy jednogłośnie wskazali, że dwie z nominowanych książek – „Babi Jar. Na głosy Marianny Kijanowskiej w przekładzie Adama Pomorskiego oraz „Woda i węgiel Luljety Lleshanaku w przekładzie Doroty Horodyskiej – postawiły ich w niezwykłej sytuacji, która nie pozwala na wskazanie do Nagrody tylko jednej z tych nominowanych. Członkowie i członkinie Jury jednogłośnie stwierdzili, że „sytuują tomy Kijanowskiej i Lleshanaku jako dwa równoważne, dopełniające się i tak samo mistrzowskie dokonania poetyckie”.

Co Jurorzy i Jurorki myślą o poezji laureatek? Jak ją odczytują? Co ważnego w niej dla siebie znaleźli? Tuż po obradach zapytaliśmy ich o poezję Marianny Kijanowskiej i Luljety Lleshanaku: