Duński książę Hamlet zaczyna piękną historię powiązań Danii z literaturą. Stamtąd pochodził wspaniały bajkopisarz Hans Christian Andersen, który  mocno wierzył w wyobraźnię poetów. Pisał, że „gdy się jest poetą, potrafi się ugotować zupę nawet z patyka”.  Ciekawe czy Yahya Hassan, nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności, też ma takie zdolności… 9 stycznia 2016 roku Klub Siedmiu Przygód i jego młodzi przyjaciele wybiorą się w podróż po Danii, by poznać jej kulturę nie tylko ze strony literackiej.

Dania jest też ojczyzną jednej z najpopularniejszych zabawek na świecie – klocków Lego. Założycielem firmy zabawkarskiej był stolarz, Ole Kirk Christiansen. Na początku produkował drewniane klocki, ale postanowił je ulepszyć, aby można było je ze sobą łączyć. Dzięki temu konstrukcje stały się znacznie trwalsze. Po pewnym czasie drewno zastąpił lekkim plastikiem. Lego stały się hitem dzięki synowi Olega, Godtfredowi, który stworzył cały system klocków, by można je było łączyć i mieszać. W 1968 powstał pierwszy Legoland, a w 1975 ludziki Lego, choć możliwość ruszania się zyskały dopiero trzy lata później. Wynaleziono nawet specjalne kapcie chroniące stopy przed nadepnięciem na klocek.

Ale budowanie zamków, łodzi i robotów to nie koniec możliwości Lego. A co, jeżeli tchniemy w te klocki życie? Dzieci w wieku od 9 do 14 lat zapraszamy na warsztaty tworzenia z klocków Lego filmu animowanego metodą poklatkową. Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest posiadanie aparatu cyfrowego. Jeśli uczestnik posiada statyw, powinien go ze sobą zabrać, na pewno się przyda. Warsztaty poprowadzi Zuzanna Wytykowska oraz Dominik Kostka.

9 stycznia, 10:00 – 12:00: LEGO przygoda – w pracowni  u reżysera. Warsztaty reżyserskie  tworzenia filmu animowanego metodą poklatkową z klocków Lego. Dzieci 9-14 lat, obowiązują zapisy.

kroniki

„Kroniki Archeo”

Hansa Christiana Andersena chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego baśni słuchają dzieci z różnych pokoleń na całym świecie. Stworzył jednak tak wiele pięknych opowieści, że nie wszystkie są nam znane. Jedną z takich właśnie bajek jest „Wzgórze Elfów”, na które zabierze nas Agnieszka Stelmaszczyk.

Agnieszka Stelmaszczyk

Agnieszka Stelmaszyk

Odwiedzimy z nią również wyspę Bornholm, gdzie poznamy elfy i trolle. Będziemy szukać zaginionego klucza do Asgardu – bohatera serii książek „Kroniki Archeo”.

Agnieszka Stelmaszczyk jest pisarką, nieustraszoną podróżniczką i poszukiwaczem przygód. Jej bohaterowie otrzymali podobne cechy i mimo młodego wieku chętnie podejmują się rozwiązywania zagadek archeologiczno-detektywistycznych. Dzieci w wieku od 6 do 10 lat też mogą wyruszyć w podróż z Anią i Bartkiem z „Kronik Archeo”.

9 stycznia, 12:30 – 13:15: Baśniowy świat Duńczyków. Wzgórze Elfów i wyspa tajemnic. Warsztaty mistrzowskie z Agnieszką Stelmaszyk dla młodych archeologów z literacko – detektywistycznym zacięciem

reż. Karla von Bengtson

„Tygrys i tatuaże”, reż. Karla von Bengtson

Duńska przygoda zakończy się projekcją filmu animowanego „Tygrys i tatuaże” w reżyserii Karla von Bengtson. Jest to opowieść o małej dziewczynce imieniem Maj, która mieszka ze swoim wujkiem Sonnym – tatuażystą. Wujek marzy o znalezieniu dla swojej podopiecznej szczęśliwej rodziny. Pewnego dnia do salonu tatuażu przychodzi osiłek z gangu harleyowców. Maj przez pomyłkę tatuuje na jego skórze dziecięce obrazki, przez co razem z Sonnym muszą uciekać z miasta. W trakcie podróży przeżywają wiele niezwykłych przygód, które uświadamiają im moc łączącej ich więzi. Wstęp na film jest bezpłatny i wolny dla wszystkich chętnych.

9 stycznia, 13:30 – 14:15: Projekcja filmu „Tygrys i tatuaże”, reż. Karla von Bengston, 2010 Dania.

Warsztaty odbędą się w Sieni Instytutu Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk. Na każde warsztaty obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje o programie i zapisach >>