Najciekawsze głosy współczesnej poezji europejskich krajów – tak w skrócie można by określić serię poetycką Europejski Poeta Wolności, przygotowaną i wydaną przez Instytut Kultury Miejskiej. W tym roku ukazało się osiem tomów, których autorzy i tłumacze byli nominowani do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2018. Co znajdziemy w tych tomach? Zapraszamy do wysłuchania krótkich rozmów z naszymi festiwalowymi gośćmi.

Tom Wolność islandzkiej poetki Lindy Vilhjálmsdóttir zdobył Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2018. O nagrodzonej książce, za przekład której zabrał się Jacek Godek, rozmawiają Jarosław Zalesiński i Piotr Millati.

Agnieszka Wolny-Hamkało i Szymon Kloska zaglądają pod podszewkę poezji Alice Oswald i Menno Wigmana.

Piotr Śliwiński i Marcin Jaworski rozbierają na czynniki pierwsze poezję Płamena Dojnowa, bułgarskiego poety, o którym mówią wprost: poeta trudnej wolności.

O czym pisze młode pokolenie poetów wolności? O twórczości Erkki Filanderze i Tatev Chakhian rozmawiają redaktorka „Dwutygodnika” Zofia Król i poeta Leszek Szaruga.

Justyna Sobolewska i Michał Nogaś biorą na tapetę tom azerskiego poety Selima Babullaoglu i mołdawskiego poety Dumitru Crudu.


Wszystkie tomy można nabyć w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz w księgarni online Motyle Książkowe >>