Zachęcamy do zawężenia bazy artykułów na podstawie poniższych kategorii:


Jury Nagrody Europejski Poeta Wolności po lekturze nominowanych tomów

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Jury Nagrody EPW opowiada o tych obrazach i momentach w poezji autorów i autorek nominowanych do Nagrody w 2022 roku, które szczególnie mocno z nimi zostały, szczególnie mocno ich poruszyły. W filmie wypowiadają się: (…)

Zobacz więcej

Jury Nagrody EPW o (dobrym) przekładzie literackim

Czy Jurorki i Jurorzy Nagrody Europejski Poeta Wolności mają swoją własną definicję dobrego tłumaczenia literackiego? Co im sygnalizuje, że przekład jest wartościowy? Jakie niebezpieczeństwa i pokusy czyhają ich zdaniem na tłumaczy? Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym o przekładach opowiada (…)

Zobacz więcej

„Mogę o tym powiedzieć” – tekst Michała Sowińskiego w „Tygodniku Powszechnym”

Tekst Michała Sowińskiego zatytułowany „Mogę o tym powiedzieć” ukazał się w „Tygodniku Powszechnym” (maj 2022) i opowiada o znaczeniu poezji tegorocznych laureatek Nagrody Europejski Poeta Wolności. Zapraszamy do lektury. Już od 12 lat gdańska nagroda Europejski Poeta Wolności wyróżnia poetów (…)

Zobacz więcej

Jury o Europejskich Poetkach Wolności 2022: Mariannie Kijanowskiej i Luljecie Lleshanaku

25 kwietnia 2022 Jury Nagrody Europejski Poeta Wolności spotkało się w Gdańsku, by zdecydować o laureat(k)ach tegorocznej edycji konkursu. Jurorzy i Jurorki przez kilka godzin obradowali w składzie: Anna Czekanowicz, Krzysztof Czyżewski (przewodniczący Jury), Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, (…)

Zobacz więcej

Wiersz w obrazie: Marianna Kijanowska „Babi Jar. Na głosy”

Marianna Kijanowska to ukraińska poetka, tłumaczka, autorka szkiców literackich i prozy artystycznej. „Babi Jar. Na głosy” to nic innego jak współczesne dziady. Poetka wydaje się kapłanką tego obrzędu, udzielając głosu kolejnym duchom z przeszłości, których ziemskie życie naznaczone było niełatwym (…)

Zobacz więcej

Wiersz w obrazie: Petr Hruška „Chcieliśmy się uratować. Wiersze wybrane”

Petr Hruška to czeski poeta, scenarzysta, historyk i teoretyk literatury. Jego wiersze są przejrzyste, precyzyjne, naoczne. Chce się ich słuchać, ponieważ mają swoją melodię, poddane są nie tyle jakiejś regule rytmicznej, co rytmowi oddechu świadka, „podglądacza”, który z zapałem opowiada (…)

Zobacz więcej

Wiersz w obrazie: Luljeta Lleshanaku „Woda i węgiel”

Luljeta Lleshanaku to albańska poetka, dziennikarka, tłumaczka i autorka scenariuszy. W głębokich pokładach własnej cielesności, która jest także rezerwuarem pamięci, poetka słyszy głosy swoich przodków i pokornie godzi się z faktem, że nie ma przed nimi ucieczki, że stanowią one (…)

Zobacz więcej

Wiersz w obrazie: Kateryna Kałytko „Nikt nas tu nie zna i my – nikogo”

Finalistka tegorocznej Nagrody EPW, Kateryna Kałytko, to ukraińska poetka i prozaiczka, a także tłumaczka współczesnej literatury Bośni i Hercegowiny. W poezji Kateryny wolność wewnętrzna jest o niebo ważniejsza niż wolność, która nam spowszedniała i zaczęła nudzić. Jej inkubatorem są w (…)

Zobacz więcej

Wiersz w obrazie: Anja Zag Golob „Didaskalia do oddechu”

Finalistka tegorocznej Nagrody EPW, Anja Zag Golob, to słoweńska poetka, tłumaczka, publicystka, okazjonalnie również dramaturżka spektakli teatralnych i tanecznych. W swoich wierszach Golob pokazuje, że jeśli istnieje jakaś prawda, to z całą pewnością istnieje też inna prawda, stanowiąca tej pierwszej (…)

Zobacz więcej